Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać w sierpniu?
Sierpień w ogrodzie bywa pracowity! Choć to miesiąc wakacyjny, ogrodnicy nie mogą myśleć o urlopie! Na rabatach, trawnikach i klombach lato w pełni, dlatego ogród w sierpniu wymaga stałego doglądania i pielęgnacji. Jakie prace ogrodowe należy zatem wykonać w sierpniu 2022 z myślą o nadchodzącej jesieni albo i o przyszłym sezonie? Zapraszamy do lektury!
Sierpień w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w sierpniu?
Pełnia wakacji, a w ogrodzie praca wre! Jakie prace ogrodowe należy wykonać zgodnie z kalendarzem ogrodnika , by móc cieszyć się pięknym ogrodem nie tylko teraz, ale również w kolejnych miesiącach?
- Zajmij się kwiatami, pielęgnuj te, które kwitną obecnie i zadbaj o to, by ogród wyglądał również pięknie jesienią oraz w kolejnym sezonie.
- Przytnij żywopłoty i drzewka oraz pobierz sadzonki z drzew liściastych.
- Zadbaj o drzewa i krzewy owocowe, zbierz plony, przytnij gałązki i przygotuj je na kolejny sezon.
- Posiej warzywa, które wyrosną na wiosnę i zbierz te, które w sierpniu dają najpiękniejsze plony.
- Regularnie dbaj o trawnik.
Jakie kwiaty sadzić w sierpniu w ogrodzie?
Sierpień to miesiąc, w którym z jednej strony nadal jest pięknie, a bujne letnie kwiaty zasypują nas z każdej strony, a z drugiej trzeba zaczynać myśleć o zbliżaniu się jesieni, a nawet o kolejnym sezonie. Jakie kwiaty warto sadzić w sierpniu w ogrodzie i co jeszcze możesz zrobić ze swoimi roślinami w tym miesiącu?
- Zasadź siewki roślin dwuletnich – bratków, stokrotek, niezapominajek, malw.
- Posadź rośliny cebulowe, które będą cieszyć oko w kolejnych miesiącach. Są to m.in. jesienne zimowity i krokusy siewne, a także wiosenne lilie i przebiśniegi (pierwsza połowa sierpnia) oraz narcyzy i szachownice (druga połowa miesiąca).
- Pobierz i ukorzeń sadzonki wiecznie zielonych krzewów, a także berberysów, szczodrzeńca, ogników, ostrokrzewów.
- Zbierz nasiona roślin do przyszłorocznego siewu.
- Rozmnażaj rośliny. Do gatunków, które można rozmnażać w sierpniu, z pewnością zaliczają się wrzosy. Chcąc je rozmnożyć, pobierz sadzonki z roślin przed kwitnieniem i wykorzystaj te odcinki pędów, na których nie ma jeszcze kwiatostanu. Przez cały miesiąc możesz dzielić fiołki, floksy, smagliczki, dąbrówki, barwinki, kosaćce, goździki brodate. Z dzieleniem piwonii lepiej poczekaj na drugą połowę miesiąca.
Sierpień to miesiąc, w którym stale należy również doglądać aktualnie kwitnących kwiatów ogrodowych. Przede wszystkim nie można zapominać o systematycznym odchwaszczaniu oraz podlewaniu klombów. Jeżeli widzisz, że niektóre kwiatostany już przekwitły, usuń je, aby roślina lepiej się rozwijała. Kiedy to zrobisz, usiądź wygodnie na swoich meblach ogrodowych, napij się aromatycznej kawy i podziwiaj piękną roślinność, która rozwija się dzięki pracy Twoich rąk.
Sierpień w ogrodzie – jak pielęgnować drzewa i krzewy?
W sierpniu chwyć za narzędzia ogrodnicze! To ostatni miesiąc, w którym należy przyciąć żywopłoty. Oprócz tego w drugiej połowie sierpnia przytnij drzewa oraz krzewy iglaste – cyprysy, jałowce, cisy czy modrzewie.
Warto również pamiętać o pobraniu półzdrewniałych sadzonek z drzew oraz nasion liściastych, ponieważ na przełomie sierpnia i września można śmiało rozmnażać iglaki przez sadzonki. Koniec sierpnia to także świetny moment na przesadzanie niewielkich drzew, krzewów iglastych oraz krzewów wiecznie zielonych.
Sierpień w ogrodzie owocowym – co należy zrobić?
Sierpień to również moment, w którym koniecznie należy zwrócić się ku drzewkom i krzewom owocowym. Wszystkie gałęzie, które są mocno obciążone owocami, podeprzyj tyczkami, wspornikami lub sprytnie je podwiąż. Dzięki temu rośliny zostaną odciążone, a gałązki zabezpieczone przed złamaniem.
Sierpień to idealny moment na zbiory pysznych, słodkich letnich owoców. Jakie owoce dojrzewają w sierpniu? Z pewnością doglądając swój ogród, doskonale wiesz, jakie są zbiory podczas tego letniego miesiąca. W sierpniu dojrzewają przede wszystkim jabłka, gruszki, śliwki i brzoskwinie. W tym miesiącu możesz również zebrać resztki wiśni i czereśni.
Jeżeli w Twoim ogrodzie rosną jabłonie i grusze obsypujące się owocami dopiero pod koniec sierpnia lub na początku września, przytnij gałęzie już w pierwszym tygodniu sierpnia, aby owoce miały lepszy dostęp do światła. Po zebraniu owoców czeka Cię letnie cięcie prześwietlające krzewów jagodowych, takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny.
Może Cię zainteresować: Jak zaprojektować ogród owocowy? Zakładanie sadu krok po kroku
Sierpień w ogrodzie warzywnym – jakie prace wykonać?
Co sadzić w sierpniu w ogrodzie? Sierpień to miesiąc zarówno zbiorów, jak i nasadzeń. Na działce w sierpniu warto zatem posiać lub zasadzić rośliny, które dadzą plony jesienią i wiosną, np. sałatę masłową, szpinak, koper, jarmuż czy kalarepę. Oprócz tego w sierpniu należy zebrać wyhodowane warzywa i zioła.
Sierpniowy warzywniak będzie mógł obdarować Cię między innymi ogórkami, pomidorami, papryką, cebulą, cukinią, kabaczkami czy czosnkiem. W sierpniu należy wysiać także rośliny na nawóz zielony jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych. Miłośnicy truskawek mogą zasadzić truskawki, jednak – uwaga – nie w miejscach, gdzie uprzednio rosły pomidory.
Zobacz też: Ogród warzywny – jak zaplanować ogród warzywny?
Ogród w sierpniu – jak jeszcze o niego zadbać?
Sierpień to miesiąc, w którym trawnik wymaga szczególnej troski – zwłaszcza w upalne dni. Trawę należy nawadniać nawet codziennie, koniecznie po południu – w południe bowiem słońce grzeje najmocniej i może dojść do poparzenia źdźbeł trawy, a także odparowania nawet 40% wody, która nie będzie miała szansy na dotarcie do korzeni. Trawnik należy podlewać tak obficie, aż woda przesiąknie na głębokość 10–15 cm.
Oprócz tego nie zapominaj o regularnym koszeniu trawy – pamiętaj jednak, aby podczas upałów pozostawić nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł, ponieważ zbyt krótko przycięta trawa fatalnie znosi suszę. Podczas wyjątkowo upalnych dni możesz pozostawić skoszoną trawę na murawie, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie nieco wyższa. Po koszeniu koniecznie zasil i podlej trawnik.
Sierpień w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku! Bardzo często bywa upalny i słoneczny, dzięki czemu ogród – przy dawce odpowiedniej pielęgnacji – potrafi w pełni rozkwitnąć. Jeśli i Ty chcesz cieszyć się wybujałym, wakacyjnym zieleńcem, nie bagatelizuj prac w ogrodzie w sierpniu – klomby i rabaty z pewnością Ci się odwdzięczą!