Maj w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w maju?
Maj w ogrodzie to czas nie tylko szalonego i pięknego rozkwitu roślinności i budzenia się przyrody do życia. To także czas, w którym trzeba pamiętać o kilku obowiązkach. Jakie prace ogrodowe wykonać w maju? Co sadzić w maju? Sprawdź nasze porady ogrodnicze na maj 2022 i nie tylko!
Maj w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w maju?
Piękny ogród wymaga nieco nakładu pracy i poświęceń, a przede wszystkim pamięci o tym, co i kiedy trzeba w nim zrobić. Prace w ogrodzie w maju nie są bardzo wymagające i nie jest ich wiele, jednak warto o nich pamiętać - dzięki temu będzie to jeszcze przyjemniejsze miejsce.
Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w maju? Kalendarz ogrodnika mówi: w maju sadź kwiaty, krzewy i warzywa, pamiętaj także o trawniku i oczku wodnym. Co to oznacza w praktyce?
- Sadzenie kwiatów – maj to ten czas w ogrodzie, kiedy warto zająć się przede wszystkim pozbyciem się chwastów z rabatek. Gdy ryzyko nocnych, wiosennych przymrozków już zniknie, czas na wysiewanie kwiatów. Majowe kwiaty to przede wszystkim nasturcje, maciejki i aksamitki. Maj to także czas pelargonii i surfinii.
- Sadzenie krzewów – w maju możesz przesadzać do gruntu te drzewka i krzewy, które wcześniej już się ukorzeniły w donicach. To także doskonały czas na sadzenie iglaków. W maju również warto przyjrzeć się tym krzewom, które już są – zwłaszcza pod kątem szkodników. To więc czas oprysków.
- Sadzenie warzyw – w piątym miesiącu roku śmiało można już wysiewać mnóstwo warzyw. To przede wszystkim rzodkiewki, groszek, pietruszka, a także sałata i ogórki.
- Oczko wodne – w drugiej połowie maja, gdy ryzyko nocnych przymrozków będzie już niewielkie, możesz umieścić w nim rośliny. To także czas oczyszczania zbiornika z zanieczyszczeń, a także pora karmienia ryb.
- Trawnik – jeśli chcesz założyć nowy trawnik, maj jest świetną porą, aby to zrobić. W przypadku trawników, które już masz, to czas na pierwsze koszenie, a także wzmacnianie go. Po oczyszczeniu i skoszeniu trawnika, podlej go, a także rozsyp na nim nawóz!
Jak widać maj to czas przyjemnych, ale i pożytecznych prac ogrodowych. Nie jest to już czas tak wymagający jak wczesnowiosenne prace w ogrodzie czy jesienne przygotowania, jednak warto podejść do nich sumiennie. Ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem i intensywnymi kolorami.
Sprawdź także: Kwiecień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w kwietniu?
Maj w ogrodzie – jakie kwiaty sadzimy w maju?
Jakie kwiaty ogrodowe w maju sadzić i wysiewać? Jeśli mieszkasz w cieplejszych regionach, w których ryzyko nocnych przymrozków jest już niewielkie w połowie miesiąca, możesz myśleć o sianiu aksamitek, nasturcji czy maciejek. Maj to także dobry czas na wysiew słoneczników - zakwitną później niż te kwietniowe, jednak ma to swoją zaletę: będą cieszyć oko wówczas, gdy wcześniejsze słoneczniki już przekwitną.
W drugiej połowie miesiąca, a najlepiej pod jego koniec, czas na sadzenie roślin dwuletnich. Do najpopularniejszych wyborów należą: bratki, goździki, a także dzwonki ogrodowe. Oprócz nich popularnością cieszą się również astry chińskie, kocanki, werbena, begonia i niecierpki.
To Ci się przyda: Kwiaty wiosenne – 10 najpopularniejszych kwiatów ogrodowych kwitnących na wiosnę
Maj w ogrodzie – jakie krzewy posadzić w maju?
Chcesz wzbogacić swój ogród o nowe krzewy? Jeszcze nie jest za późno na to, by to zrobić! Jakie krzewy nadają się do sadzenia w maju? Jak już wspomniano - nadadzą się tylko te uprawiane w donicach. Krzewy i drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami nie nadają się już do sadzenia, jest na to za późno. Częste majowe wybory to iglaki (nadają się prawie wszystkie), a także azalie i różaneczniki. Przy sadzeniu krzewów do gruntu pamiętaj o tym, by je obficie podlać.
Nie planujesz sadzenia krzewów, jednak masz ich kilka? Pamiętaj więc, że maj to czas „porządków”. W tym miesiącu warto podwiązać rośliny, które tego wymagają. Oprócz tego czas na przycinanie i formowanie żywopłotów.
Sprawdź: 15 najpiękniejszych krzewów do ogrodu – wybór redakcji Homebook.pl
Maj w ogrodzie warzywnym – co trzeba zrobić?
Jakie warzywa nadają się do sadzenia w maju? Całkiem sporo! W ogrodzie warzywnym możesz zasadzić przede wszystkim:
- rzodkiewki
- cukinia
- niektóre odmiany marchwi
- koperek
- pietruszka
- sałata
- ogórki
- seler
Pamiętaj jednak o nocnych przymrozkach - są zabójcze dla młodych roślin. Nie sugeruj się więc tym, że w ciągu dnia pogoda jest iście wakacyjna, jeśli w nocy temperatura spada poniżej 0 stopni!
Maj w ogrodzie – jak dbać o trawnik w maju?
Co robimy w ogrodzie w maju z trawnikiem? To czas pierwszego koszenia w sezonie. Nie ma co się jednak z tym nazbyt spieszyć. Poczekaj, aż trawa osiągnie wysokość kilku centymetrów (co najmniej 7-8).
Po pierwszym koszeniu warto wykonać zabieg wertykulacji, czyli nacinania darni trawnika. Taki zabieg pomoże usunąć martwe części roślin, mech i filc. Dzięki temu powietrze, woda, światło słoneczne i składniki pokarmowe łatwiej dotrą do korzeni! W maju również warto zasilić trawnik składnikami odżywczymi, używając nawozu. Zrób to jeszcze zanim ustawisz meble ogrodowe.
Maj w ogrodzie – co z oczkiem wodnym?
Czego jeszcze potrzebuje ogród w maju? Jeśli masz oczko wodne, to dobry czas, by nad nim popracować. W tym przypadku sprawa jest prosta. Podstawą jest oczyszczenie oczka wodnego z glonów i innych zanieczyszczeń, jeśli zdążyły się już pojawić. Glony możesz wybrać manualnie, np. podbierakiem czy grabiami. Usuń również zgniłe lub uszkodzone części roślin.
W maju warto wprowadzić do oczka wodnego nowe ryby, a także nowe rośliny. Pamiętaj jednak, by robić to wówczas gdy nie występuje już ryzyko nocnych przymrozków. Temperatura powietrza powinna również utrzymywać się w okolicach minimum 10 stopni.
Prace ogrodnicze w maju nie należą do bardzo ciężkich i skomplikowanych. Niemniej jednak trzeba poświęcić im odpowiednio dużo uwagi i cierpliwości. Dzięki temu ogród będzie cieszył pięknym wyglądem przez cały sezon, tym samym stając się miejscem, z którego nie będzie się chciało wracać do domu!