Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków
Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto posiada choć jedną przydomową rabatkę. Egzotyczne i bajecznie kolorowe gatunki kuszą, my jednak zaryzykujemy tezę, że najpiękniejsze kwiaty do ogrodu to te, które są znane od lat. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych gatunków roślin kwitnących – dowiesz się z niego m.in. jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu wybrać i jakie kwiaty nadają się do cienia.
Kwiaty wieloletnie do ogrodu
Irys syberyjski (Iris sibirica)
Pokryte białym żyłkowaniem kwiaty w kolorze ultramaryny osadzone są na długiej łodydze wychylającej się z kępy soczyście zielonych liści. Najbardziej malowniczo będą się prezentować na obrzeżach oczek wodnych, ale sprawdzą się też jako kwiaty w ogrodzie skalnym i rabatowym.
Floks wiechowaty (Phlox)
Najpopularniejsze są odmiany różowe, ale można spotkać też floksy białe, niebieskie, fioletowe, a nawet dwukolorowe. Jeśli marzy Ci się rabata w stylu angielskim, te wieloletnie kwiaty ogrodowe będą idealne do średniego piętra roślin. Łącząc sadzonki o różnych odcieniach możesz tworzyć efektowne przejścia kolorystyczne.
Lawenda (Lavandula)
Kojarzy się z Prowansją i upalnym latem, a jej intensywny zapach odstrasza komary i orzeźwia. Jeśli potrzebujesz naprawdę dużych kwiatów wieloletnich do ogrodu bez wykopywania, sięgnij po odmianę Grapenhall przybierającą postać bujnego krzewu. Wymarzone połączenia to lawenda i róże – przekonaj się sam, jak malowniczy jest to widok.
Kwiaty kwitnące cały rok w ogrodzie
Jeżówka (Rudbekia)
Kojarzy się z uroczymi wiejskimi ogródkami. Kwitnie naprawdę długo, bo od czerwca aż do końca września. Osiąga przy tym dość duże rozmiary, sprawdzi się więc w wyższym piętrze roślin na rabacie angielskiej lub jako przesłona mniej reprezentacyjnych części ogrodu. Rozkwita w różnych odcieniach pomarańczu i żółci.
Kocimiętka (Nepeta)
Do niedawna znana głównie jako „koci narkotyk”, zyskuje coraz większe uznanie jako roślina dekoracyjna. Kwitnie od późnej wiosny do późnej jesieni. Jest fioletowa i niewysoka. Wspaniale prezentuje się w kompozycjach z lawendą i szałwią – możesz z nich tworzyć ozdobne kępy o łagodnie zmieniających się barwach.
Begonia stale kwitnąca (Begonia × semperflorens)
Choć w naszym klimacie kwiaty kwitnące cały rok w ogrodzie są bardzo trudne do znalezienia, begonia zbliża się do ideału. Jej czerwone, różowe lub białe kwiatostany pojawiają się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gdy inne rośliny już przekwitną, one będą rozświetlać szarzejący ogród.
Kwiaty do ogrodu w cieniu
Funkia (Hosta)
Jeśli pytanie, co posadzić w cieniu spędza Ci sen z powiek, mamy dobrą wiadomość. Funkie to rośliny wprost stworzone do stanowisk zacienionych i wilgotnych. Są cenione zarówno za swoje liście, pokryte efektowną mozaiką barw, jak i dzwonkowate kwiaty. Funkie są bardzo wytrzymałe i wymagają niewiele opieki – są też całkowicie mrozoodporne.
Mekonops bukwicolistny (Meconopsis betonicifolia)
Z wyglądu przypomina dużego niebieskiego maka, a jego złocisty środek znakomicie kontrastuje z lazurem falbaniastych płatków. W naturze mekonopsy porastają tereny górskie i potrzebują dość niskich temperatur – dlatego też są to doskonałe kwiaty do ogrodu w cieniu. Dla naprawdę oszałamiającego efektu mekonopsy sadź w grupie – błękitne kępy delikatnych kwiatów będą pasować do swobodnych ogrodów naturalistycznych.
Tojad mocny (Aconitum napellus)
Szukasz rośliny przykuwającej uwagę? Wyniosły tojad o groniastych, fioletowoniebieskich, różowych lub białych dzwonkach to kwiat, obok którego nie można przejść obojętnie. Jego smukłe łodygi dobrze wpasują się w romantyczne aranżacje wiejskie. Zachowaj jednak dużą ostrożność, bo tojad jest bardzo silnie trujący.
Niskie kwiaty do ogrodu
Aksamitka (Tagetes)
W zależności od odmiany przybiera kolor intensywnie żółty, pomarańczowy lub czerwonobrązowy. Idealnie nadaje się na obrzeża rabat i ścieżek, świetnie współgra z wieloma innymi gatunkami roślin i wprowadza do ogrodowych aranżacji słoneczną radość.
Smagliczka (Alyssum)
Drobne kwiatki smagliczki potrafią stworzyć prawdziwe roślinne dywany słodko pachnące miodem. Smagliczka skalna zakwita na żółto, zaś smagliczka nadmorska wydaje kwiaty białe, różowe, fioletowe lub bordowe. Często bywają wykorzystywane jako rośliny na skalniak albo kwiaty do ogródka angielskiego, w którym tworzą najniższe piętro roślin.
Bratek (Viola × wittrockiana)
Bratki to niskie kwiaty do ogrodu, znane i lubiane od lat. Ich fioletowe płatki malowniczo prezentują się w kompozycji z pomarańczowymi aksamitkami i czerwonymi pelargoniami. Bratki możesz wykorzystać do obsadzenia brzegów rabat i alejek.
Ciekawe kwiaty do ogrodu
Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)
Pomarańczowe kwiaty trytomy zebrane w obfite kłosy przypominają ogniste pochodnie. Jej wyrazista uroda wymaga stonowanej oprawy, dlatego najlepiej prezentuje się w towarzystwie zielonych i szarych traw ozdobnych. Jeśli chcesz uzyskać egzotyczny efekt, możesz też połączyć trytomę z innymi kolorowymi roślinami np. malwami, jeżówkami, astrami czy ostróżkami.
Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus)
Na pierwszy rzut oka przypomina błękitnego dmuchawca, choć twórcy łacińskiej nazwy bardziej skojarzył się z jeżem. Jego kuliste kwiatostany składają się z dziesiątków wąskich kwiatów o długich niebieskich pręcikach. Choć sprowadzone z daleka, te ciekawe kwiaty do ogrodu doskonale zadomowiły się w naszym klimacie i wykazują świetną mrozooporność.
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)
Jej purpurowe dzwonki pokryte są nietypowym dla natury wzorem białawej szachownicy. Można spotkać też odmiany jednolicie białe, choć są one nieco mnie dekoracyjne. W naturze szachownica jest objęta ochroną – pamiętaj też, że należy do roślin trujących. W ogrodzie dobrze prezentuje się posadzona w niskiej trawie.
Modowe trendy nie omijają roślinnych aranżacji, a ogrodnicy prześcigają się hodowaniu nowych odmian. Warto jednak postawić na klasykę – ogród i kwiaty będą wówczas nie tylko piękne, ale i proste w pielęgnacji.