Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Jesień w ogrodzie bywa naprawdę piękna! Drzewa i krzewy obsypują się złotem i purpurą, poranne mgły snują urokliwie tuż nad ziemią, a babie lato srebrzy się w promieniach popołudniowego słońca. Jesień w ogrodzie to jednak nie tylko uroki przyrody, ale przede wszystkim pracowity czas, podczas którego należy w odpowiedni sposób przygotować rośliny do zimowych mrozów. W poniższych akapitach zdradzamy, jakie gatunki wymagają szczególnej troski w okresie jesienno-zimowym i w jak je zabezpieczyć, aby wiosną obudziły się zdrowe i wypoczęte.
Jak dbać o rośliny zimozielone przed zimą?
Nie jest tajemnicą, że o rośliny ogrodowe należy dbać cały rok - zdrowe, solidnie odżywione i podlewane okazy z pewnością lepiej przetrwają okres jesienno-zimowy. Pod koniec jesieni należy zwrócić szczególną uwagę na rośliny zimozielone, czyli te, które w okresie chłodów nie przerywają tzw. transpiracji. Proces ten polega na odparowaniu wody i niemożności późniejszego pobrania jej z gleby. Jak się zatem okazuje, to właśnie brak wody, a nie mroźna aura jest powodem usychania roślin. Aby zapobiec ich obumieraniu, pamiętaj o dostarczaniu im wody jesienią, tak, aby gleba była bardzo dobrze i głęboko nawilżona.
Dzięki temu zimozielone gatunki, takie jak: berberysy, bukszpany, mahonie, cisy czy żywotniki będą mogły zgromadzić w tkankach obfity zapas wody. Oprócz tego, pamiętaj, aby przed pierwszymi mrozami starannie je zabezpieczyć. W tym celu możesz osłonić rośliny specjalnymi parawanami z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię palikach. System korzeniowy z kolei, zabezpiecz rozsypując wokół roślin korę, liście lub trociny.
Jak zadbać o byliny przed zimą?
Niektórzy przycinają pędy bylin tuż nad ziemią, po czym zabezpiecza je liśćmi, trocinami bądź korą. Wielu ogrodników jednak radzi, aby zaschnięte pędy pozostawiać i traktować jako podporę dla usypanej osłony. Dzięki temu osłona będzie stabilniejsza, a wewnątrz pędów będą miały szansę przezimować pożyteczne owady. Aby wiosną nowe pędy mogły się rozwijać, wystarczy, że wraz z końcem zimowych chłodów przytniesz zdrewniałe odnogi bylin.
Dlaczego należy okrywać rośliny przed zimą?
Warto pamiętać, że wiele gatunków roślin przybyło do polskich ogrodów z cieplejszych krajów, dlatego kiepsko znosi zimowe chłody. Zanim jednak przystąpisz do zabezpieczania roślin przed mrozem, pamiętaj aby dostosować okrycie do ich wymagań. Większość roślin potrzebuje okrycia dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy spadnie poniżej -5°C. Jeśli na dworze jest zbyt ciepło, zabezpieczenie może stać się swego rodzaju „szklarnią”, która pobudzi pędy rośliny do wzrostu, a co za tym idzie, do ich późniejszego gnicia. Co najlepiej sprawdza się w roli osłony? Ogrodnicy najczęściej sięgają po słomę, suche liście, stroisz, trociny, agrowłókninę, a nawet tekturę. Torf z kolei to nienajlepszy pomysł, ponieważ bardzo szybko wchłania i zatrzymuje wodę.
Jak okrywać byliny?
Podczas łagodnej zimy roślinom należy zafundować około 10 centymetrów okrycia. Może być to kora, trociny, suche liście. Jeżeli mrozy stają się siarczyste, a zima okazuje się bezśnieżna, warto obłożyć je dodatkową warstwą, tak, aby całość wynosiła około 15-20 centymetrów. W ten sposób należy zabezpieczać gatunki takie jak: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, chryzantemy jesienne, zawilce japońskie, a także znaczną część roślin cebulowych i bulwiastych: hiacynty, ifejony, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki i trytomy. Oprócz tego zatroszcz się o byliny świeżo posadzone jesienią, a także trawy ozdobne. Jako, że te ostatnie, to rośliny stosunkowo wysokie, do ich okrycia najlepiej sprawdzi się słoma, stroisz czy włóknina. Z kolei rośliny, takie jak lawenda, santolina czy ubiorek zasłoń obficie stroiszem.
Drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę
Oprócz bylin i roślin zimozielonych nie zapomnij o drzewach i krzewach, które jesienną porą zrzucają liście. Należą do nich m.in. hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe i szczodrzeńce, a także młode katalpy, magnolie i tulipanowce. Tego typu gatunki najlepiej chronić przed zimnem liśćmi, korą, trocinami czy chochołami ze słomy. Róże z kolei warto uraczyć kopczykiem ziemi sięgającym około 30-40 cm, po czym okryć je włókniną bądź matami słomianymi. Drzewkowe gatunki róż można zabezpieczyć słomianą matą bądź falistą tekturą.
Jesień to moment, kiedy możemy jeszcze cieszyć się ciepłem złotego słońca, jednak musimy równocześnie pamiętać o zbliżających się chłodach. Warto zatem podzielić czas spędzany w ogrodzie - nie zapominajmy bowiem, że oprócz prac ogrodniczych, jesienią relaks również jest jak najbardziej wskazany!