Łóżko kontynentalne, czyli wszystko o łóżkach hotelowych
Każdy z nas marzy o sypialni urządzonej w amerykańskim stylu, której centralnym punktem jest ogromne i królewskie łóżko. Moda na luksusowe, rozbudowane łóżka z funkcjonalnym zagłówkiem i wysoką podbudową trafiła do nas z Zachodu, gdzie wnętrza urządza się, stawiając przede wszystkim na komfort oraz użyteczność. Łóżka kontynentalne, bo o nich mowa, pojawiły się na polskim rynku, dzięki czemu i my możemy stworzyć we własnym wnętrzu sypialnię rodem z hollywoodzkiego filmu. Czym różni się łóżko kontynentalne od zwykłego i dlaczego warto je wybierać? Jakie ma wady? Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na zakup?
Łóżka kontynentalne – jak wygląda?
Estetyczna i jednolita forma mebla wynika z wielopoziomowej budowy łóżka kontynentalnego, którą tworzą kolejno:
- drewniana skrzynia (box-spring), czyli najważniejsza część łóżka kontynentalnego. Podbudowę mebla stanowi skrzynia z drewna, której wnętrze wypełniają rzędy elastycznych i wytrzymałych sprężyn bonellowych. Z zewnątrz skrzynię pokrywa pasujące do koloru materaca obicie;
- gruby materac, który podtrzymują sprężyny zamontowane w skrzyni;
- cieńszy materac nawierzchniowy (tzw. topper);
- zagłówek, najczęściej pokryty tą samą tkaniną co materac i skrzynia łóżka.
Powyższe elementy dobieramy samodzielnie, tworząc mebel maksymalnie dostosowany zarówno do naszych potrzeb, jak i estetyki czy metrażu pomieszczenia. Producenci oferują masywne łóżka kontynentalne dwuosobowe (np. 140x200 do nawet 200x200 cm), ale i te węższe, pojedyncze o wymiarach 90x200 czy 100x200 cm.
Łóżka kontynentalne można kupić również w wersji z pojemnikiem, dzięki czemu przestrzeń drewnianej skrzyni jest funkcjonalnie zagospodarowana. Popularnością cieszą się również łóżka hotelowe sterowane elektrycznie, których zagłówek lub przestrzeń na pościel regulujemy za pomocą pilota.
Łóżka hotelowe w domowej przestrzeni – zalety i wady
Dlaczego warto zdecydować się na zakup łóżka kontynentalnego zamiast zwykłego?
ZALETY ŁÓŻKA KONTYNENTALNEGO
Niewątpliwą zaletą jest przemyślana i niezwykle praktyczna konstrukcja łóżka kontynentalnego. Mebel składa się z drewnianej skrzyni, której wnętrze wypełniają rzędy solidnych sprężyn, podtrzymujących wyżej położony materac. Takie rozwiązanie umożliwia nieskrępowany przepływ powietrza między podłogą a materacem, a stworzona w ten sposób wentylacja we wnętrzu mebla ogranicza ryzyko tworzenia się pleśni. Z tego też względu łóżka kontynentalne sprawdziły się jako wyposażenie hotelowych pokojów, gdzie priorytetem jest przestrzeganie czystości.
Największym atutem takiego łóżka jest oczywiście komfort użytkowania, którego wysoki poziom zapewnia konstrukcja składająca się aż z dwóch materaców. Pierwszy, sprężynowy z piankowym wypełnieniem, jest lekko twardy, ale i elastyczny, dzięki czemu łóżko jest stabilne, bezpieczne i bardzo wygodne. Drugi materac, tzw. topper, to warstwa nawierzchniowa, dodatkowo zwiększająca komfort i miękkość łóżka kontynentalnego.
Kolejną kwestią jest estetyka wykonania, która przemawia na korzyść łóżka kontynentalnego. Zintegrowany i spójny kształt mebla sprawia, że łóżko, oprócz swojej funkcji użytkowej, pełni również rolę luksusowej i wytwornej dekoracji sypialni. Uwagę zwraca przede wszystkim miękkie obicie mebla, którego kolor bez problemu dobierzemy pod styl całego wnętrza.
Stelaż łóżka na podwyższeniu w szczególności polecany jest seniorom lub osobom z niepełnosprawnościami, dla których wstawanie z niskiego łóżka może sprawiać sporo trudności. Łóżka kontynentalne polecane są także skarżącym się na problemy z kręgosłupem – materace takiego łóżka są lekko twarde, a ich stabilna powierzchnia prawidłowo podtrzymuje ciężar ciała.
Wprawdzie takie łóżka są droższe i znacznie większe od tradycyjnych, jednak są niezwykle praktyczne. Jeśli zależy nam na mądrze rozplanowanej strefie przechowywania w sypialni, wybierzmy łóżko kontynentalne z pojemnikiem. Podbudowa takiego łóżka skrywa bardzo dużą przestrzeń, w której bez problemu zmieścimy pościel, poduszki, ale i pledy, koce czy inne domowe tekstylia.
WADY ŁÓŻKA KONTYNENTALNEGO
Długa lista zalet łóżka hotelowego nie oznacza, że jest to mebel bez wad. Jakie są największe minusy takiego rozwiązania?
Największą wadą jest dość wysoka cena, która dla niektórych jest barierą nie do pokonania. Za najtańsze, standardowych wymiarów łóżko hotelowe przyjdzie nam zapłacić około 2500 zł, niestety będzie się to zapewne wiązało z niską jakością wykonania oraz ubogą estetyką. Średnia cena łóżek kontynentalnych waha się w granicach 3-4 tysięcy. Natomiast za najdroższe, rozbudowane i elegancko wykończone modele przyjdzie nam zapłacić nawet 5-6 tysięcy.
Łóżko kontynentalne – nawet to jednoosobowe – będzie pasować wyłącznie do pomieszczeń o stosunkowo większym metrażu. Rozbudowany i masywny mebel w wąskiej i nieustawnej sypialni będzie się źle prezentować, zaburzając harmonię całego wnętrza, dlatego też zakup mebla należy dobrze przemyśleć, rozważając wszystkie wady i zalety.
Łóżko kontynentalne czy zwykłe?
Czy warto zatem zdecydować się na łóżko hotelowe? Taki mebel wiąże się ze sporym wydatkiem, niemniej jego przemyślana konstrukcja oraz wygoda użytkowania sprawiają, że coraz więcej osób rezygnuje ze standardowego łóżka na rzecz hotelowego. Przed zakupem warto przemyśleć, czy pokaźnych rozmiarów łóżko zmieści się w naszej sypialni i całkowicie jej nie zdominuje, przez co wstawienie innych niezbędnych mebli i akcesoriów okaże się niemożliwe.