Bordowy kolor we wnętrzach – z czym łączyć, kiedy po niego sięgać? Inspiracje i porady
Delikatne pastele, królujące od wielu sezonów we wnętrzach, niektórym mogą się wydawać pospolite i bez wyrazu. Zachłyśnięci stylem skandynawskim, w którym dominują prostota, ład i skromność, przyzwyczailiśmy się do jasnych barw stanowiących nieskazitelne tło w pomieszczeniach. Z dużą rezerwą podchodzimy zatem do intensywnych i eleganckich kolorów, obawiając się aranżacyjnej porażki w postaci zaciemnionego i ponurego wnętrza. Ciemniejsze i nasycone odcienie należy wprowadzać z pewnym wyczuciem, jeśli jednak odpowiednio zaaranżujemy pomieszczenie zyskamy niepowtarzalny efekt, nawiązujący do luksusowych wnętrz urządzonych z przepychem, ale i smakiem. Bordowy – bo i nim dziś mowa – to wykwintny kolor kojarzony z elitą, władzą oraz dostojeństwem. Jak go wprowadzać we wnętrzach? Z jakimi kolorami łączyć? Oto nasz przewodnik.
Kolor bordowy – luksus i elegancja
Bordowy to ciemny i nasycony odcień czerwieni, który swoją nazwą nawiązuje do szlachetnego, esencjonalnego wina z Bordeaux. Z tego też powodu bordowy kojarzony jest z wyrafinowaniem i elegancją, a sam kolor stał się nieodłącznym towarzyszem wszystkich dostojnych wydarzeń kościelnych czy dworskich. Zdobi królewskie insygnia, dopełnia wystrój świątyń i katedr, przybiera oficjalne uroczystości, uszlachetnia hotelowe wnętrza.
Strojny i salonowy odcień czerwonego zszedł z piedestału, będąc obecnym również w prywatnych przestrzeniach. Pełen temperamentu i dominujący bordowy wprowadza we wnętrzach nutę wytworności i elegancji, dzięki której nawet zwykłe mieszkanie w bloku przeobrazi się w luksusową rezydencję. Burgund we wnętrzach możemy stopniować, decydując tym samym, czy ma odgrywać pierwszo- czy może drugoplanową rolę. Na ścianach będzie silnie dominować we wnętrzu, z kolei wprowadzony w postaci pojedynczego elementu (np. fotela czy kanapy) będzie jedynie akcentem, dopełniającym resztę pomieszczenia.
Jaki kolor pasuje do bordowego?
Królewskie barwy, czyli bordo i złoto, to ponadczasowy i elegancki duet, który warto wprowadzić również we wnętrzach. Złote, kunsztownie zdobione ramki czy inne dekoracje powieszone na bordowej ścianie wydobędą uroczyste i wyrafinowane tony z ciemnej czerwieni. Intensywny, przytłaczający burgund dobrze się również czuje w towarzystwie delikatnego i frywolnego różu – ta aranżacyjna konsekwencja w dobieraniu barw stworzy spójne i przemyślane wnętrze.
Miłośnicy królującej od kilku sezonów szarości mogą śmiało połączyć ją z wyrazistym bordowym. Obie barwy dopełnią się nawzajem – burgund złamie monotonię szarego, a ta z kolei uładzi dominującą naturę winnej czerwieni.
Nie zapominajmy o klasycznej bieli czy beżu, które uwspółcześnią muzealny i sędziwy charakter burgundu. Warto zatem wprowadzić do bordowego pomieszczenia jasne akcenty, które wniosą świeżość i lekkość. Dobrym rozwiązaniem będzie duża kanapa z miękkim obiciem lub większy fotel formą nawiązujący do kultowych modeli z poprzednich dekad.
Bądźmy konsekwentni i spójni w urządzaniu wnętrz. Królewski i dostojny bordowy będzie wymagał podobnych sobie towarzyszy. Postawmy zatem na szlachetne i wysokiej klasy elementy wykończenia. Z burgundem doskonale połączy się surowe drewno, połyskujący granit czy delikatny marmur. Zrezygnujmy z tanich podróbek, które zaburzą harmonię całego pomieszczenia, kłócąc się z eleganckim odcieniem głębokiej czerwieni. Wprowadźmy wyszukane akcesoria czy kunsztowne dekoracje najlepiej ze złotym wykończeniem, które doskonale koresponduje z dworskim kolorem bordo.
Bordowe ściany czy dodatki? Jak wprowadzać bordo we wnętrzu?
Ciemny odcień czerwieni na wszystkich ścianach nie jest do końca polecany, ponieważ barwa ta może zdominować i przytłoczyć całe pomieszczenie. Z tego powodu poleca się pokrycie jednego segmentu w pomieszczeniu – może to być jedna ściana lub osobny moduł – farbą w odcieni wina, aby resztę móc pomalować na nieco lżejszy, subtelniejszy kolor.
Bordo może odgrywać również drugoplanową rolę jako dekoracja dopełniająca estetykę wnętrza. Wprowadźmy wobec tego bordowy kolor w postaci pojedynczych akcesoriów czy dodatków – na przykład miękkiego dywanu, aksamitnego pledu czy grubszych zasłon. W ten sposób pomieszczenie zmieni swoje oblicze, przejmując elegancję i wykwintny powab z nasyconego burgundu.
- Kolor bordowy w salonie
Wprowadzenie bordowego do salonu to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na eleganckim i gustownym wnętrzu. Unikajmy pokrywania wszystkich ścian salonu w ciemnym odcieniu czerwieni, która wprowadzi muzealny i uroczysty charakter, przytłaczając pomieszczenie barokowością. Nutę wyważonej finezji osiągniemy, malując jedną ze ścian na bordowo, a resztę na stonowane i przygaszone kolory – sięgnijmy po biel, beż, brąz czy szarość.
Bordo w salonie możemy przemycić pod postacią mebli czy innych dodatków. Świetnie sprawdzi się w tej roli większa kanapa w intensywnym odcieniu bordowego, która będzie stanowiła centralny punkt w całym pomieszczeniu, pełniąc funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. Do mniejszych salonów dobierzmy fotele w bordowym obiciu lub aksamitne pufy czy podnóżki.
Jeśli kolorystyka pokoju dziennego jest już ustalona, to i tak nie ma przeszkód, żeby choć w niewielkim stopniu okrasić salon bordowymi akcesoriami. Mało wyrazisty szezlong czy pospolita leżanka zmienią swoje oblicze, jeśli pokryjemy je miękką, wzorzystą narzutą w odcieniu eleganckiego burgundu. Bordowe dodatki do salonu to również dekoracyjne poduszki, wazony, świeczniki czy patery.
- Kolor bordowy w sypialni
Bordowy znacznie bardziej polecany jest na ściany sypialni, która jest pomieszczeniem relaksu, wyciszenia i odpoczynku. Ciemniejszy odcień czerwieni doskonale zmiękczy nastrój wnętrza, wprowadzając intymną i przytulną atmosferę. Bordowe ściany w sypialni będą nawiązywać do dworskich sypialń i królewskich komnat, stąd też ten odcień czerwieni wydaje się być stworzony do tego typu przestrzeni. Jeśli pomalowanie wszystkich ścian sypialni na bordowo jest dla nas zbyt odważnym posunięciem, możemy wprowadzić ciemną czerwień na pojedynczym segmencie pokoju – może to być ściana nad łóżkiem lub pozioma część ściany w postaci stylowej lamperii w odcieniu bordo.
- Kolor bordowy w kuchni
Choć głęboki odcień bordowego kojarzony jest przede wszystkim z tradycyjnym stylem nawiązującym do arystokratycznych pomieszczeń, to barwa ta odnajdzie się również we współczesnej wersji. Bordo ostatnimi czasy można znaleźć w kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym, w których burgund zdobi gładkie i połyskujące fronty szafek, odgrywając pierwszoplanową rolę w pomieszczeniu. Bardzo dobrze współpracuje z białym czy czarnym blatem oraz srebrnymi elementami wyposażenia.
Bordowy jest rzadko zapraszaną barwą do domowych przestrzeni. Znacznie częściej goszczą u nas przewidywalne i oklepane biele, brązy czy beże, które dopiero w odpowiednim towarzystwie są w stanie pokazać swoje atrakcyjne oblicze. Bez wątpienia bordo jest godnym i wartym uwagi partnerem wprowadzającym nową jakość do wnętrz.