Psychologia barw – jak wybrać odpowiedni kolor ścian?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Jakie byłby nasze życie, gdyby nie kolory? Wyobraźnia podpowiada nam krótkie scenariusze, wypełnione szarością jesiennego nieba, wszechogarniającej bieli łąki przykrytej kołderką białego śniegu i dominującej czerni nocy. Świat bez koloru przypominałby czarno-biały film sprzed lat – choć fabuła jest pełna niespodzianek, wciąż odczuwamy pewien niedosyt, zastanawiając się, jakiego koloru kapelusz nosi na głowie dostojna dama i czy liście na drzewach w parku są jeszcze zielone. Kolor odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka, choć nie zawsze uświadamiamy sobie, jak istotna jest jego obecność w naszym najbliższym otoczeniu. W dziedzinie projektowania wnętrz może stać się dominującym elementem przestrzeni, całkowicie odmieniając jej dotychczasową estetkę, a w psychologii stosuje się go w chromoterapii – leczeniu kolorem, który może uspokajać, relaksować, a nawet pobudzać. Znajomość wpływu poszczególnych barw na nasze samopoczucie to klucz do udanej aranżacji wnętrz, w których spędzamy czas. Co warto o nich wiedzieć? Razem z marką Magnat zdradzamy tajniki psychologii kolorów!
Wpływ kolorów na emocje
To, jak odbieramy konkretne barwy, zależy w dużej mierze od naszej sfery emocjonalnej – doświadczeń, a także instynktów oraz skojarzeń, jakie w nas budzą. Każdy kolor, który widzimy to wrażenie wzrokowe, które wywołują fale elektromagnetyczne o różnych długościach, odpowiednich dla danego odcienia. Ciepłe kolory, takie jak czerwony czy żółty mają dłuższe fale, do których przetworzenia nasz mózg musi zużyć więcej energii, niż do percepcji barw chłodniejszych, takich jak niebieski czy zielony. Im więcej energii musi włożyć nasz organizm w rozpoznanie danej fali, tym szybszy jego metabolizm, a co za tym idzie – również wyższy stan pobudzenia. Odwrotnie – im krótsza fala, tym jej rozpoznanie jest szybsze i kosztuje nas mniej energii, działając na nas uspokajająco. Można więc śmiało powiedzieć, że kolory wpływają na nas już na poziomie fizjologicznym.
Niebagatelny wpływ na to, jak je postrzegamy ma jednak nie tylko działanie naszego organizmu, ale również kultura, w której zostaliśmy wychowani. Prostym przykładem jest utożsamianie czerwieni z krwią i przemocą, bieli z niewinnością i czystością, a czerni z żałobą – dlatego też czerwień może kojarzyć się z agresją, biel ze sterylnością i surowością szpitalnego korytarza, a czerń wywoływać uczucie przygnębienia. Skoro już wiemy, jak to się dzieje, że kolory wpływają na nasze emocje, sprawdźmy, jak mogą oddziaływać na nas niektóre z nich!
Czerwień – czy warto używać jej we wnętrzach?
Czerwień to kolor z dużym ładunkiem emocjonalnym – jest wyraźna, bogata i trudno przejść obok niej obojętnie. To barwa, która wzywa do aktywności, pobudza do działania, wyzwala w nas adrenalinę, która podnosi ciśnienie krwi. Ekscytuje, pobudza i przykuwa wzrok. Czy warto więc pomalować ściany w swoim mieszkaniu ognistym odcieniem czerwieni? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Czerwień może nadto pobudzać i utrudniać skupienie się, nie jest więc kolorem polecanym do malowania pokoi dziecięcych, w których powinna panować kolorystyka sprzyjająca spokojnej nauce. Jest to natomiast doskonały kolor do pomalowania wnętrz, takich jak przedpokój, korytarz, domowa siłownia czy nawet kuchnia, sprzyjając dynamicznemu charakterowi pomieszczeń. Czerwień kojarzy nam się również niezwykle pozytywnie – z uczuciem miłości i ciepłem ognia, osoby, które lubią otaczać się tą barwą, mogą pokusić się o pomalowanie nią jednej ze ścian w salonie czy sypialni, by dodać wnętrzom romantycznego charakteru – Kuszący Rubin, Namiętny Karnelian czy Ognisty Karneol z serii Magnat Ceramic z pewnością doskonale dopełnią te wnętrza.
Żółty – optymizm w pigułce
Żaden z kolorów nie ma tak pozytywnych konotacji, jak żółty, który kojarzy nam się ze wszystkim, co najlepsze. Słońce, lato, ciepły piasek i szczęście w najczystszej postaci – to właśnie odcienie żółtego. Barwa ta jest ściśle złączona z poczuciem radości i dobrą energią, a także z intelektem, gdyż sprzyja klarowności myśli oraz zapamiętywaniu. Doskonale ożywia i rozjaśnia, dlatego warto stosować ją we wnętrzach niedostatecznie doświetlonych. Doskonale sprawdzi się zarówno w rodzinnym salonie, kuchni, jak i pokoju dziecka – jest uniwersalna i wszechstronna, dobrze łączy się z innymi barwami. Jest to jednak kolor, z którym nie można przesadzać, warto również skrupulatnie przemyśleć dobór odpowiedniego odcienia, gdyż pewnie odcienie żółtego mogą sprawić, że w ich otoczeniu poczujemy się nerwowi – unikajmy neonowych, rażących kolorów, a także odcieni wpadających w zieleń. Piękne odcienie żółtego z palety Magnat Ceramic sprawdzą się w każdym wnętrzu – postaw na Złocisty Topaz, Piaskowy Marmur lub Subtelny Cytryn, wszechstronne barwy nigdy nie wyjdą z mody!
Pomarańcz – kompromis dla czerwieni
Kolor pomarańczowy to zgrabne połączenie charakteru czerwieni oraz łagodności koloru żółtego. Witalizuje i pobudza do działania, a także napełnia optymizmem. To barwa niezwykle popularna, która od lat gości w naszych domach, zarówno na ścianach, jak i wśród dodatków. Pomarańcz jest pozytywną kombinacją energii oraz pozytywnego myślenia, której miłośnicy lubią działać i spędzać czas aktywnie. Kolor ten to jedna z najbardziej radosnych barw, którą z powodzeniem możemy zaprosić do naszej najbliższej przestrzeni – pamiętajmy jednak, że nie każdy będzie czuł się dobrze w tak charakterystycznym otoczeniu. Jeśli w naszym domu mieszka spokojny myśliciel, zaaranżujmy dla niego pomieszczenie skąpane w zimnych barwach, sprzyjających skupieniu. Pomarańcz niejedno ma imię – możemy wybierać sposób subtelnych odcieni, jak Blask Kalcytu, aż po zdecydowane kolory, takie jak Pomarańczowy Szafir czy Tygrysie Oko od Magnat Ceramic.
Zieleń – moda w zgodzie z naturą
Kolor zielony przeżywa swój prawdziwy renesans – we wnętrzach królują nasycone szmaragdy, turkusy i delikatne trawiaste odcienie. Wśród pędzącego tempa życia, coraz częściej pragniemy uciekać do natury, poprzez wprowadzanie jej elementów do naszej najbliższej przestrzeni. Zieleń uznawana jest za najbardziej odprężającą barwę, która jest symbolem harmonii, świeżości, pozytywnej energii i urodzaju. Podobnie jak niebieski potęguje w nas poczucie bezpieczeństwa, co sprawia, że jest doskonałą barwą do aranżacji wnętrz domów i mieszkań. Rozluźniające działanie zieleni sprawia, że sprzyja ona odpoczynkowi, zmniejsza stres i pozytywnie wpływa na rozwój zainteresowań. W jakich pomieszczeniach się sprawdzi? Zieleń jest niezwykle uniwersalna, toteż doskonale odnajdzie się zarówno w sypialni, jak i w kuchni, salonie, korytarzu czy pokoju dziecka – jej intensywność dopasujmy do poziomu oświetlenia wnętrza, a wybierając odcień, kierujmy się własnymi upodobaniami. Unikajmy jaskrawych, nienaturalnych odcieni, które mogą nieść za sobą atmosferę sztuczności. Postawmy na barwy, takie jak Zielony Diament, Wytworny Malachit czy Czysty Oliwin z palety Magnat Ceramic i powitajmy powiew natury w naszym domu!
Niebieski – siła spokoju, która zachwyca
Nic dziwnego, że niebieski powraca do aranżacyjnych łask! Jego głębokie, ciemne odcienie doskonale odnajdują się wśród nowoczesnych wnętrz, a delikatne błękity otulają nasze najbliższe przestrzenie mgiełką delikatności. Co symbolizuje kolor niebieski? To barwa, która uspokaja, pomaga w skupieniu, wzbudza w nas poczucie bezpieczeństwa. To najzimniejszy kolor, który kojarzy nam się z otwartą przestrzenią – niebem oraz bezkresnym morzem, pozytywnie wpływając na kreatywność, a także rozwój duchowy oraz intuicję. Jako zupełne przeciwieństwo czerwieni obniża ciśnienie krwi, działa kojąco i uspokaja – doskonale sprawdzi się więc w sypialni, gwarantując spokojny sen. Przywodzi na myśl skojarzenia z czystością, dlatego często stosuje się go również w kuchni, co ciekawe działa jednak hamująco na apetyt, pamiętajmy o tym, kiedy decydujmy się na wnętrze „total look”, a nasz dom zamieszkuje mały niejadek. To świetny kolor do pomalowania pokoju dziecka, domowego gabinetu czy salonu – jest niezwykle elegancki, a przy tym ma zbawienny wpływ na nasze emocje. Nic dziwnego, że statystycznie to jeden z ulubionych kolorów! Błękitny Topaz, Tajemnica Szafiru czy Niebiański Chalcedon od Magnat Ceramic pomoże zamienić domowe wnętrze w cichą oazę relaksu!
Fiolet – odrobina magii w naszym domu
Fiolet, jako kolejna barwa z szeregu zimnych, również sprzyja uspokojeniu oraz regeneracji. Przebywanie w pomieszczeniach, których ściany pomalowane są na fiolet, potrafi łagodzić stres, a także ułatwiać zasypianie. Fiolet sprzyja koncentracji, pomaga rozwijać intuicję i kreatywność, w wielu aspektach jego wpływ na ludzkie emocje jest więc zbliżony do barwy niebieskiej. Fiolet ma jednak w sobie coś magicznego, może sprawić, że wnętrza wypełnią się tajemniczą energią lub otoczą mgiełką szlachetnego luksusu. W nadmiarze może zadziałać melancholijnie, dlatego warto wykorzystywać go z umiarem, na przykład malując jedną ścianę – najlepiej leżącą naprzeciw okna. To doskonały kolor do reprezentacyjnego salonu, który pragniemy otulić atmosferą szyku i elegancji – spójrzmy tylko na odcienie Magnat Ceramic: Fiołkowy Ametyst, Magiczny Almandyn czy Noc Kairu z pewnością doskonale zaprezentują się w tym wydaniu.
Kolory mają wielką moc! Mogą nas rozweselać, uspokajać, skłaniać do działania czy kreatywnego myślenia, a także wpędzać w irytację i przygnębienie. Zaczerpnięcie inspiracji z psychologii kolorów może pomóc nam w trudnym wyborze odpowiednich barw do naszego mieszkania, tak, by było ono doskonale dopasowane do naszych potrzeb, oraz cech charakteru. Pamiętajmy jednak, o tym, że najwięcej o kolorach możemy nauczyć się z własnych obserwacji – to, jakimi barwami lubimy się otaczać, jakie kolory mają nasze ubrania i jakie przedmioty przyciągają nasz wzrok, może być bardzo ważną podpowiedzią. Urządzajmy nasze wnętrza indywidualnie i po swojemu, nie bójmy się eksperymentów – dzięki temu stworzymy przestrzeń, w której naprawdę poczujemy się jak w domu!
Artykuł powstał we współpracy z marką Magnat.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.