Luksfery: cena, montaż, aranżacje, zastosowanie we wnętrzach
Luksfery, czyli popularne w PRL-u szklane bloczki, znów stały się modne. Uległy jednak całkowitemu przeobrażeniu. W nowej postaci podbijają serca projektantów, trendsetterów i najbardziej wymagających klientów.
Dawne luksfery były wykonane z jednego kawałka szkła. Przepuszczały mało światła, zapewniały słabą izolację termiczną, miały nieciekawe kolory. Nic dziwnego, że materiał szybko okrył się złą sławą i przez długi czas budził wyłącznie negatywne skojarzenia. Luksfery zasługują jednak na drugą szansę. Dzisiaj pod tą nazwą kryją się pustaki szklane, zgrzewane z dwóch elementów, w środku zaś wypełnione powietrzem.
Zalety i wady luksferów
Nowoczesne luksfery mają wysoki współczynnik przepuszczalności światła. W przypadku pustaków szklanych transparentnych wynosi on aż 80%. Luksfery mogą więc z powodzeniem zastąpić okno albo duże przeszklenie.
Ścianki z luksferów zewnętrznych stanowią skuteczną zaporę dla złodziei. Pustaki są odlewane z grubego szkła, które trudno rozbić lub uszkodzić, a sama konstrukcja – wzmocniona prętami zbrojeniowymi – odznacza się doskonałą trwałością. Luksferom nie zagrażają również skrajnie niskie temperatury, woda ani wilgoć. Dzięki temu mogą być używane w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach, w których panują niesprzyjające warunki. Z myślą o budynkach użyteczności publicznej i budynkach przemysłowych powstają luksfery ognioodporne. Wzniesione z nich przegrody są grubsze od standardowych ścianek i stawiają opór płomieniom przez 60 lub 90 minut (w zależności od klasy ogniowej).
Parametry pustaków szklanych czynią z nich doskonały materiał na ścianki działowe oraz wypełnienie ścian zewnętrznych w obrębie garażu, ganku czy piwnicy. Ze względu na ryzyko wychłodzenia specjaliści odradzają wykorzystanie luksferów w tych partiach elewacji, które przylegają do pomieszczeń mieszkalnych. Mimo że pustaki generują mniejsze straty ciepła niż dawniej, wciąż pozostają w tyle za nowoczesnymi oknami. Współczynnik przenikania ciepła U dla luksferów wynosi aktualnie 2,8-3 W/(m²·K). W sprzedaży dostępne są również luksfery energooszczędne o współczynniku 1,5 W/(m²·K). Równocześnie materiał zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem. Wskaźnik izolacyjności akustycznej luksferów waha się między 40 a 45 dB.
Obok wielu zalet luksfery mają również kilka wad. Materiał nie należy do najtańszych, a jego prawidłowe zastosowanie wymaga nieco wiedzy i wprawy. Szklane bloczki, przechowywane luzem, są narażone na uszkodzenia – łatwo je ubić lub roztrzaskać. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność podczas transportu, załadunku i prac montażowych. Ewentualny brak nieuwagi pociąga za sobą straty finansowe – nawet lekko ukruszony egzemplarz nie nadaje się do późniejszego wykorzystania. Użycie luksferów narzuca również spore ograniczenia w zakresie rozmiarów budowanej przegrody. Jej powierzchnia nie może przekraczać 12 m2.
Wzory i kolory luksferów
Wybór pustaków szklanych jest bardzo bogaty, zarówno pod względem kolorystyki, jak i wykończenia powierzchni. W ofercie producentów znajdziemy luksfery przezroczyste, luksfery kolorowe, wzorzyste, gładkie i matowe. Wybierając konkretne rozwiązanie należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Kolor i rodzaj wykończenie mają bowiem istotny wpływ na to, jak zachowuje się produkt.
Pustaki szklane kolorowe dzieła się na barwione w masie i powierzchniowo. Te drugie mają intensywniejsze kolory, ale odznaczają się mniejszą trwałością. Nie nadają się do użytku na zewnątrz, w miejscach narażonych na kontakt z wilgocią oraz silnie eksploatowanych. Kolorowe pustaki przepuszczają mniejszą ilość światła niż pustaki przeźroczyste. Wartość współczynnika różni się jednak w zależności od technologii, którą zastosowano do barwienia szkła, oraz stopnia intensywności koloru. Luksfery barwione w masie przepuszczają ok. 65% światła, barwione powierzchniowo – 55%, transparente – 70-80%.
Luksfery szklane mogą mieć różne rodzaj wykończenia. Najbardziej praktyczne są powierzchnie gładkie, pozbawione wgłębień, w których może osadzać się brud. Luksfery matowe czy satynowe wymagają nieco więcej uwagi i bardziej skomplikowanej pielęgnacji. W zależności od tego, jaki rodzaj wykończenia wybierzemy, uzyskamy różne efekty świetlne. Luksfery matowe, mleczne i kolorowe emanują miękkim światłem, luksfery zdobione wzorami pozwalają delikatnie je rozproszyć, powierzchnie gładkie i przezroczyste zapewniają największą przepuszczalność światła, a zarazem najmniej prywatności.
Wymiary luksferów
Standardowe luksfery mają wymiary 19x19 cm x 8 cm. W sklepach dostępne są również pustaki połówkowe (19x9 cm x 8 cm) oraz pustaki szklane duże (24x24 x 8 cm). Ogromne udogodnienie stanowią luksfery narożne (19x13 cm, 2x8 cm), które pozwalają zgrabnie “domknąć” ściankę. Niestety ich cena potrafi skutecznie zniechęcić do zakupu – pustaki narożne są trzykrotnie droższe od pustaków standardowych.
Jak wykorzystać luksfery we wnętrzach?
Bardzo popularne stało się wykorzystanie luksferów w mieszkaniu oraz w domu. Pustaki są używane przede wszystkim do budowy ścianek działowych, przegród i przepierzeń. Pozwalają dyskretnie podzielić przestrzeń mieszkalną, zapewniając domownikom odrobinę prywatności oraz dostatek naturalnego światła.
Projektanci chętnie stosują luksfery w kuchni, aby oddzielić strefę kuchenną od strefy dziennej. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach (np. kawalerkach), w których brakuje miejsca na masywne ściany z płyt kartonowo-gipsowych. Pustaki znajdują również inne zastosowania – mogą ozdobić przestrzeń między blatem a szafkami lub podstawę wyspy kuchennej.
Sporo osób decyduje się na wykorzystanie luksferów w łazience. Ścianki ze szklanych pustaków pozwalają odgrodzić strefę w.c. od kąpielowej albo wydzielić praktyczną przestrzeń do przechowywania. Niekiedy zastępują nowoczesne kabiny prysznicowe typu walk-in. Obudowany luksferami prysznic wygląda efektownie, jest praktyczny i łatwy do utrzymania w czystości. Pamiętajmy jednak, że tylko niektóre rodzaje pustaków zdadzą egzamin w łazience. Należy wybrać takie, które są przezroczyste lub barwione w masie i mają idealnie gładkie wykończenie.
Pustaki szklane mogą pełnić rolę praktyczną, jak również czysto dekoracyjną. Żeby uzyskać ciekawy efekt, wybierzmy świecące luksfery led, luksfery kolorowe, ręcznie malowane lub pokryte oryginalnym wzorem (np. chmurki, kropel deszczu).
Luksfery zewnętrzne zamiast okna
Wiele osób decyduje się na zamontowanie luksferów zamiast okna, aby doświetlić wnętrze domu i urozmaicić bryłę budynku. Zgodnie z przepisami pustaki szklane są traktowane jako element konstrukcyjny. Mogą więc zastąpić tradycyjne okno, jeśli położenie budynku nie pozwala na umieszczenie otworów okiennych w danym miejscu. Mowa o sytuacji, gdy ściana domu znajduje się zbyt blisko sąsiedniej działki budowlanej, a więc w odległości mniejszej niż 4 m.
Luksfery zewnętrzne doświetlają wnętrze domu, a równocześnie urozmaicają wygląd elewacji. Nocą sączy się przez nie łagodne światło lamp, nie widać jednak, co robią domownicy. Szklana powierzchnia luksferów ma zróżnicowaną strukturę, która ogranicza przezierność przegrody.
Montaż luksferów
Pustaki szklane mogą być zamontowane na trzy sposoby. Metoda tradycyjna wymaga użycia zaprawy murarskiej. Konstrukcję należy uzbroić za pomocą prętów w pionie i poziomie, a szczeliny między luksferami uzupełnić fugą. Drugi sposób polega na wykorzystaniu gotowego systemu montażowego z profili PVC. Zastosowanie tej metody nie zwalnia z użycia zaprawy i zbrojenia, ale pozwala zrezygnować z fugowania spoin.
Najrzadziej stosowane rozwiązanie to tzw. montaż na sucho. Ścianka jest układana bez użycia zaprawy. Do łączenia pustaków wykorzystuje się gotowe elementy systemowe, m.in. profile poziome i ramowe. Spoiny między luksferami należy uzupełnić silikonem.
Ile kosztują luksfery?
Ceny luksferów różnią się w zależności od rozmiaru, koloru, sposobu wykończenia i właściwości produktu. Za pojedynczy bloczek zapłacimy ok. 7-25 zł. Im ciekawszy jego wygląd, tym większy czeka nas wydatek. Osobną kategorię stanowią luksfery narożne i energooszczędne. Jeśli planujemy ich zakup, musimy przygotować się na koszt 60-80 zł za sztukę.