Sypialnia w stylu japońskim - w jaki sposób ją urządzić?
Choć z Japonią kojarzą się zazwyczaj fantazyjne dodatki, kolorowe tkaniny i dekoracyjna architektura, japońskie wnętrza pozostają skromne i minimalistyczne. Próżno szukać tu wymyślnych ozdób i designerskich akcesoriów. Aranżacje kryjące w sobie powiew Dalekiego Wschodu są przestrzenne, jasne i pełne naturalnych materiałów. W jaki sposób zatem urządzić sypialnię, która zabrałaby Cię w podróż do urokliwego Kraju Kwitnącej Wiśni? Zapraszamy na krótki przegląd dalekowschodnich inspiracji.
Sypialnia w stylu japońskim - meble
Japończycy, w przeciwieństwie do Europejczyków, nie czują się panami przyrody, a jedynie jej częścią, stąd w aranżacjach japońskich ogromną rolę odgrywa natura. Nie ma tu miejsca na sztuczne materiały czy syntetyczne tkaniny. W rolach głównych występują tu drewno, bambus oraz elementy wykonane z papieru ryżowego. Meble w stylu japońskim są niewysokie i pozbawione ozdobników. Większość może pochwalić się geometrycznymi kształtami i subtelną formą. Urządzając alkowę w inspirowaną Krajem Kwitnącej Wiśni, warto zatem zaprosić do sypialnianego wnętrza proste, drewniane łóżko, które będzie nawiązywało stylem do tradycyjnych, japońskich aranżacji. Oprócz niego, doskonale odnajdą się tutaj również niskie, proste szafki nocne oraz obszerna szafa - koniecznie o lekkich, przesuwnych drzwiach.
Sypialnia w stylu japońskim - jakie kolory?
Estetyka płynąca z Dalekiego Wschodu od zawsze hołduje jasnym, neutralnym barwom oraz stonowanym kolorom ziemi. We wnętrzach mile widziane są zatem beże, zgaszone zielenie, wyważone oranże i brązy. Oprócz tego warto zapraszać do aranżacji biel, kość słoniową, odcienie budyniowe, a także całą gamę szarości. Dzięki takim zestawieniom przestrzenie zachowują swój naturalny charakter, ale jednocześnie są bardzo przytulne. Urządzając sypialnię w stylu japońskim, koniecznie pamiętaj o naturalnych wykończeniach - trend uwielbia bowiem wcześniej wspomniane, naturalne drewno oraz chłodny, surowy kamień.
Tapety i fototapety w stylu japońskim
Jeśli pragniesz w dekoracyjny sposób nawiązać do estetyki japońskiej, możesz pokusić się o oryginalną fototapetę. Taki element potrafi w kilka chwil diametralnie odmienić sypialniane wnętrze i dodać mu charakteru. Na ścianach mogą zamieszkać japońskie scenki rodzajowe, orientalne pejzaże, egzotyczne rośliny, girlandy czy pagody. Bardzo modnym akcentem są również motywy ptaków - zwłaszcza żurawi, które bardzo często pojawiają się w heraldyce Japonii oraz w szeroko rozumianej sztuce Dalekiego Wschodu.
Styl japoński - jakie tkaniny?
Oprócz drewnianych elementów we wnętrzach powinny gościć również inne naturalne materiały, takie jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Postaw zatem na miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy. Warto również sięgnąć po ręcznie tkane dywany i chodniki. Jeśli chcesz nawiązać do modnego trendu wabi-sabi, pamiętaj, że takie akcesoria wcale nie muszą być idealne! Przetarcia, drobne zaciągnięcia czy zagniecenia będą tu mile widziane. Jeśli jednak marzy Ci się aranżacja bardziej elegancka, zdecyduj się na dodatki wykonane z delikatnego, śliskiego materiału – najlepiej jedwabiu. Ciekawym zabiegiem będzie np. wybór poduszek imitujących wygląd japońskiego kimona.
Drzwi w japońskiej sypialni - shoji
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, które często goszczą w mieszkaniach urządzonych w stylu japońskim są lekkie, przesuwne drzwi. Shoji, bo o nich mowa, w tradycyjnej architekturze japońskiej oznacza ruchomy, zsuwany ekran, który zazwyczaj pełni jedną z dwóch podstawowych funkcji. Czasem shoji służy do dzielenia jednego pomieszczenia, innym razem wchodzi w rolę klasycznych, przesuwnych drzwi. Element składa się z drewnianych ram dzielonych szprosami, które najczęściej wypełnione są tradycyjnym papierem ryżowym.
Sypialnia w stylu japońskim - jakie dodatki?
Według japońskiej estetyki najpiękniejsze wnętrza to te autentyczne, nieidealne, czasem niemal ascetyczne. Nie ma tu miejsca na przepych, blichtr, ani wytworne wykończenia. Idea płynąca z Kraju Kwitnącej Wiśni upatruje piękno w prostocie, bezpretensjonalnym wzornictwie oraz przedmiotach z duszą. Warto zatem przemycić do wnętrza proste grafiki inspirowane sztuką japońską, ceramikę nadgryzioną zębem czasu czy malowany ręcznie wachlarz. Czasem możesz oczywiście zabawić się konwencją i zaprosić do sypialni urokliwe, lecz nieco „uwspółcześnione” bibeloty - lampkę przypominającą postać z mangi czy japońskiego kotka maneki-neko, będącego symbolem powodzenia i dostatku.
Japońska estetyka jest w ogromnej mierze zakorzeniona w świecie natury i sztuki. Taka też powinna być sypialnia urządzona w stylu japońskim. Styl inspirowany Krajem Kwitnącej Wiśni pokochają zwłaszcza te osoby, które poszukują w aranżacjach czegoś więcej niż tylko modnego design'u, a także miłośnicy minimalizmu, którym znudziły się surowe trendy w wydaniu zachodnioeuropejskim.