Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mole ubraniowe – jak się pozbyć moli odzieżowych?

Czy istnieją sprawdzone metody na mole ubraniowe? Czy mydło włożone między ubrania wystarczy, aby odstraszyć owady? Jak pozbyć szkodnika z naszej szafy? Przeczytaj co możesz zrobić, aby skutecznie wyeliminować problem. Okazuje się bowiem, że inwazja moli ubraniowych może dotyczyć nawet najbardziej zadbanego domu.

Mole spożywcze a mole ubraniowe

Mól włosienniczek nazywany molem ubraniowym lub molem odzieżowym to mały motyl lubiący nocny tryb życia. Jest szkodnikiem, który żeruje w tkaninach pochodzenia zwierzęcego np. futrze, wełnie, dlatego możemy go spotkać przede wszystkim w naszych szafach i tekstyliach.

Często mylony z molem spożywczym, którego miejscem żerowania jest tylko i wyłącznie żywność. Wiele osób ma spory problem z rozróżnieniem obu gatunków. Jak odróżnić mole spożywcze od moli odzieżowych? Te pierwsze są brązowoszare, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 14-18 mm. Mole spożywcze szkodzą nam tak naprawdę przez cały rok. W przypadku moli ubraniowych mówimy o owadach żółtawych i nieco mniejszych (rozpiętość skrzydeł ok. 11 mm), których powinniśmy się szczególnie obawiać w okolicach maja, lipca oraz września. Warto wiedzieć, że ich rozmnażanie, cykl życia, sposób żerowania jest różny, dlatego sposób wyeliminowania problemu powinien być zupełnie inny.

O molach spożywczych przeczytaj więcej w artykule: Mole spożywcze: jak się ich pozbyć? Poradnik

Mole ubraniowe: jak wyglądają, jak rozpoznać?

Tak jak wspomnieliśmy dorosły mól odzieżowy jest mniejszy, a jego skrzydła są żółtawe. Larwy moli to gąsienice zazwyczaj białe lub szarawe z brązową główką.

Szafa Peili przesuwna z lustrem 160 cm Czarny

Szafa Peili przesuwna z lustrem 160 cm Czarny

1509 zł
Szafa przesuwna Rinker 180 cm Dąb złoty

Szafa przesuwna Rinker 180 cm Dąb złoty

990 zł
Szafa przesuwna Rinker 200 cm Dąb monastery

Szafa przesuwna Rinker 200 cm Dąb monastery

1188 zł
Szafa Rinker dwudrzwiowa Dąb monastery
5 / 5

Szafa Rinker dwudrzwiowa Dąb monastery

668 zł

Mole ubraniowe rozmnażanie i cykl życia

Szkodnik niszczący ubrania nie jest łatwy do wyeliminowania. Aby skutecznie się go pozbyć warto przyjrzeć się cyklowi życia i rozmnażaniu. Dorosły osobnik mola odzieżowego żyje około miesiąca. W tym czasie nie pobiera pokarmów, a jedynie się rozmnaża. Samica składa od 30 do 200 jaj w pobliżu lub na materiałach będących pożywieniem dla białych gąsienic, które wykluwają się po 4-10 dniach (w sprzyjających warunkach). Stadium larwalne trwa od 35 dni do nawet 2 lat. Kolejnym etapem rozwoju jest przepoczwarzanie. W lecie proces ten wynosi 8-10 dni, natomiast zimą 3-4 tygodnie.

Ważną informacją, którą powinniśmy wyciągnąć to przede wszystkim wniosek, że nawet po dokładnym oczyszczeniu szafy i mieszkania, wypraniu ubrań należy wyeliminować latające owady. Poza tym jeśli nie wprowadzimy kilku środków zaradczych problem może wrócić nawet po paru miesiącach.

<h2 id="mole-ubraniowe-skąd-się-biorą">Mole ubraniowe: skąd się biorą?</h2>
<p>Mole ubraniowe mogą dostać się do naszego mieszkania lub domu przez otwarte okno, szyb wentylacyjny lub klatkę schodową. Bardzo często przynosimy je do domu razem ze starym meblem tapicerowanym, ubraniem, kocem, pościelą.</p>
<h2 id="mole-ubraniowe-co-jedzą">Mole ubraniowe: co jedzą?</h2>
<p>Warto pamiętać, że szkody w naszych szafach (i ubraniach!) są sprawką larw moli. Dorosłe osobniki mają na celu tylko rozmnażanie się. Larwy żywią się włóknami naturalnymi pochodzenia zwierzęcego, takimi jak: wełna, futro, włosy, jedwab. Nie pogardzą dywanami, półfabrykatami, filcem, moherem, a także sierścią zwierząt domowych. Zjadają również pióra, kapelusze, okazjonalnie tkaniny sztuczne (jeśli są zmieszane z wełną). Nie przepadają za tkaninami syntetycznymi, bawełną czy włóknami pochodzenia roślinnego m.in. lnem. Wyjątkiem jest brud, który je przyciąga. Szczególnie będący źródłem witamin z grupy B i związków azotowych. Plamy po soku, potu, moczu są sprzyjające dla rozwoju larwy mola.</p>

Mole ubraniowe: skąd się biorą?

Mole ubraniowe mogą dostać się do naszego mieszkania lub domu przez otwarte okno, szyb wentylacyjny lub klatkę schodową. Bardzo często przynosimy je do domu razem ze starym meblem tapicerowanym, ubraniem, kocem, pościelą.

Mole ubraniowe: co jedzą?

Warto pamiętać, że szkody w naszych szafach (i ubraniach!) są sprawką larw moli. Dorosłe osobniki mają na celu tylko rozmnażanie się. Larwy żywią się włóknami naturalnymi pochodzenia zwierzęcego, takimi jak: wełna, futro, włosy, jedwab. Nie pogardzą dywanami, półfabrykatami, filcem, moherem, a także sierścią zwierząt domowych. Zjadają również pióra, kapelusze, okazjonalnie tkaniny sztuczne (jeśli są zmieszane z wełną). Nie przepadają za tkaninami syntetycznymi, bawełną czy włóknami pochodzenia roślinnego m.in. lnem. Wyjątkiem jest brud, który je przyciąga. Szczególnie będący źródłem witamin z grupy B i związków azotowych. Plamy po soku, potu, moczu są sprzyjające dla rozwoju larwy mola.

Jak się pozbyć moli ubraniowych? Porady krok po kroku

Walka z molami nie należy do najłatwiejszych i wymaga bardzo wiele pracy. Powinniśmy pozbyć się zarówno larw i latających motyli, jak i jaj, tak aby gatunek nie przetrwał. Jak zwalczyć mole ubraniowe?

  • Walkę z molami należy rozpocząć od przejrzenia zawartości szafy (i innych mebli służących do przechowywania ubrań) i znalezienia źródła problemu, czyli gniazda moli. Bardzo zniszczone ubrania należy oddzielić od reszty ubrań i zutylizować (najlepiej spalić). Nie wrzucajmy ich do kontenerów na używaną odzież.

  • Ubrania zaatakowane przez mole, które chcemy zachować, należy uprać, dokładnie wysuszyć, włożyć do foliowej torebki i zamrozić na ok 10 dni w zamrażalniku. Po rozmrożeniu odzież wytrzepać i jeszcze raz uprać. Kolejną rzeczą, która może pomóc nam w walce z molami to prasowanie. Zanim schowamy ubrania do worków antymolowych lub do wyczyszczonej szafy warto każdą odzież w ten sposób zabezpieczyć.

  • Dobrym sposobem jest wietrzenie ubrań na świeżym powietrzu. Mole nie lubią ciepła i mrozu, dlatego wietrzenie odzieży w słoneczne dni, jak i te mroźne z pewnością jest skutecznym środkiem zapobiegawczym. W naszej szafie znajduje się z pewnością odzież, której nie możemy prać w pralce, dlatego to jedyna metoda na ich ocalenie.

  • Szafę i meble, w których przechowujemy ubrania należy dokładnie wyczyścić za pomocą wody i delikatnych detergentów. Możemy również użyć octu zmieszanego z wodą i odrobiną olejku np. pomarańczowego.

  • Szafę należy przewietrzyć.

  • Dodatkowo możemy ogrzać trudno dostępne miejsca w szafie lub komodzie suszarką (o ile mebel nie jest lakierowany). Wysoka temperatura niszczy jaja moli.

  • Do umytej szafy i szuflad warto włożyć miskę z ciepłą wodą i octem i zamknąć drzwi. Czynność tę można powtórzyć kilkukrotnie. Mole lubią ciemne zakamarki i szczeliny, dlatego szafę można dodatkowo spryskać ciepłym octem z odrobiną olejku np. eukaliptusowego, cytrynowego, lawendowego. Dobry jest również spryskanie pustego mebla denaturatem zmieszany z sokiem z cytryny. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok koniecznie wykonajmy próbę. Może się okazać, że mieszanka zaszkodzi meblowi pozostawiając nieestetyczne odbarwienia.

  • Odkurzanie i gruntowne porządki domu czy mieszkaniu. Mole odzieżowe często chowają się w ciemnych miejscach, w dywanach, tapicerowanych meblach, wykładzinie, listwach, gdzie gromadzą się drobinki włókien i sierści. Aby wyeliminować problem należy nie tylko dokładnie wyczyścić i odkurzyć szafę, ale i każdy kąt pomieszczenia, a także meble. Po gruntownym odkurzaniu należy natychmiast wymienić i pozbyć się z worka z odkurzacza oraz ścierek. Pamiętajmy, że w worku mogą znajdować się jaja moli.

  • W czasie pozbywania się inwazji moli ubraniowych warto luźno wieszać ubrania i regularnie wietrzyć szafę. Warto skorzystać ze specjalnych pokrowców antymolowych.

  • Do szafy warto dodać wszelkiego rodzaju środki odstraszające mole odzieżowe. Możemy skorzystać zarówno z domowych sposobów, jak i chemicznych (patrz niżej).

Domowe sposoby na mole ubraniowe

Jak odstraszyć mole za pomocą zapachu?

  • Naftalina – używana w dawnych czasach. Chociaż jest skutecznym sposobem to jej zapach jest niezwykle przykry i trudny do wyeliminowania.

  • Owoce cytrusowe – mole nie lubią zapachu cytrusów. Starcie skórki z cytryny i włożenie jej do woreczka i zawieszenie w szafie pomoże odstraszyć owady (może być również zasuszona skórka cytryny). Skutecznym sposobem jest również włożenie goździków do pomarańczy i włożenie jej do szafy.

  • Kasztany – włożone między ubrania mogą zniechęcić mole do zakładania gniazd.

  • Przyprawy – liść laurowy, goździki, ziele angielskie, szałwia, mięta – zostawienie na dnie szafy kilku listków lub sztuk wymienionych przypraw odstraszy mole odzieżowe. Możemy włożyć je do płóciennych woreczków, nieużywanej skarpetki, starych pończoch.

  • Sosnowe igły – również w postaci woreczków zapachowych.

  • Lawenda – zapach lawendy sprawi, że ubrania będą pięknie pachnieć, ale nie tylko. Lawenda jest niezwykle skuteczna na pozbycie się moli. Jej zapach jest zdecydowanie tym, który je odstrasza. Suszona lawenda w woreczku powinna zagościć w każdej szafie profilaktycznie.

  • Mydło – pokrojenie na małe kawałki zapachowego mydła i położenie ich w różnych zakamarkach szafy to często polecana metoda na mole. Możemy również wkładać do szafy zapasowe kostki mydła. Sprawdzi się tutaj zarówno szare mydło marsylskie, jak i silnie pachnące mydełko kosmetyczne np. lawendowe, cedrowe, sosnowe. Ten sposób znały już (i chętnie stosowały) nasze babcie.

  • Gazety – również odstraszają mole odzieżowe. Położone na półkach zapobiegną zadomowieniu się moli w szafie. Mole nie przepadają za zapachem świeżego druku.

  • Olejki zapachowe – np. lawendowy, cytrynowy, kamforowy. Stosując tę metodę należy mieć na uwadze, że ubrania mogą przejść intensywnym zapachem olejków.

Środki chemiczne na mole ubraniowe

W sklepach dostępnych jest mnóstwo środków chemicznych, dzięki którym pozbędziemy się moli i ich larw. Jednymi z najpopularniejszych są pułapki feromonowe – zawarte w nich substancje wabią mole i pozwalają rozprawić się z nimi raz na zawsze. Stosujmy je jedynie w momencie inwazji moli.

W szafie można położyć specjalne kulki na mole lub zawieszki przeciwmolowe – do wyboru mamy mnóstwo zapachów, m.in. wspomnianej już lawendy czy przypraw. Dobrze także zaopatrzyć się w aerozole na mole i spryskać nimi wnętrze szafy, jak i zakamarki w domu. Pamietajmy, że spraye na mole mogą powodować powstawanie plam na ubraniach, dlatego nie korzystajmy z nich w pobliżu odzieży. Skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się moli są kulki z naftaliny. Przy okazji robienia porządków w szafie i zmienianiu garderoby z letnią na zimową/i na odwrót warto włożyć ubrania, których nie będziemy użytkować przez najbliższy czas, do specjalnych pokrowców antymolowych.

Na rynku znajdziemy również środki biobójcze zwalczające mole za pomocą dymu, który szybko rozprzestrzenia się po pomieszczeniach. Dzięki rozpyleniu substancji owadobójczej przypominającej wyglądem mgłę możemy wyeliminować owady. Niestety środek ten ma kilka wad. Przede wszystkim powinniśmy ściśle trzymać się instrukcji obsługi m.in. zabezpieczyć żywność, wynieść rośliny, usunąć zwierzęta domowe, a podczas aplikacji znajdować się poza pokojem. Po drugie substancja nie wyeliminuje jaj moli.

Możemy zdecydować się także na płytki nasączone substancją owadobójczą, która stopniowo parując wnika w szczeliny i zakamarki, w których ukrywają się owady. Zaletą jest czas działania produktu (aż do 4 miesięcy).

Oferta producentów jest bardzo szeroka. Szukajmy produktów dedykowanych molom odzieżowym oraz bezpiecznych dla zdrowia (chrońmy zwierzęta i dzieci). Trzymajmy się również instrukcji obsługi.

Jak zapobiegać inwazji moli ubraniowych?

Oprócz wyżej wymienionych metod, na przykład trzymania na co dzień mydła w szafie, dobrym pomysłem jest zamontowanie moskitier w oknach i drobnej siatki na wylocie wentylacji. Rzeczy, które sezonowo przechowujemy na pawlaczach warto zabezpieczyć pokrowcach antymolowych lub włożyć je do pudeł razem z woreczkami z lawendą. Jeśli kupujemy ubrania lub meble z drugiej ręki pamiętajmy o ich dokładnym wyczyszczeniu. Regularnie przeglądajmy szafę. Jeśli zauważymy obecność szkodnika, działajmy od razu.

Mole w szafie potrafią wyrządzić duże szkody, jednak można temu zapobiec. Regularne sprzątanie i wietrzenie szaf, pranie ubrań, a także stosowanie środków przeciwmolowych powinno przynieść pożądane rezultaty. Jeśli jeden środek okaże się niewystarczający, sięgnijmy po kolejny. Tylko całkowicie pozbycie się moli i ich larw sprawi, że nasze ubrania pozostaną w nienaruszonym stanie.


Inne artykuły w tej kategorii

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Ładne Rzeczy tour 2021 już we wrześniu w Warszawie

Ładne Rzeczy tour 2021 już we wrześniu w Warszawie

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację

10 powodów, dla których warto wziąć udział w archiDAY 2020 Online

10 powodów, dla których warto wziąć udział w archiDAY 2020 Online

Targi Mieszkań i Domów we Wrocławiu

Targi Mieszkań i Domów we Wrocławiu

Wojna o mikromieszkania - co warto wiedzieć o mikroapartamentach

Wojna o mikromieszkania - co warto wiedzieć o mikroapartamentach

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.