Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mole spożywcze: jak się ich pozbyć? Poradnik

Czy istnieje skuteczny środek na mole spożywcze? I tak, i nie. Egzamin zdadzą ocet, olejki aromatyczne i pachnące zioła oraz gruntowne, bardzo dokładne sprzątanie. Przeczytaj, co jeszcze można zrobić, jeśli naszą kuchnię opanowały mole.

Wsypujesz do miski mąkę, a z opakowania wylatują brązowo-szare motyle? Z kolei w torebce z kaszą znajdujesz – o zgrozo! – larwy? Niestety oznacza to, że w Twojej kuchni zadomowiły się mole spożywcze i musisz się nastawić na długotrwałą, często dość nierówną walkę. Sprawdź, jak wytępić mole spożywcze skutecznie, ale i w bezpieczny dla domowników oraz środowiska sposób.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Omacnica spichrzanka, nazywana również molem spożywczym lub mklikiem mącznym, to niewielkie owady brązowo-szarego lub czerwono-brązowego koloru należące do gatunku motyli nocnych, czyli ciem. Latają raczej powoli, przemieszczając się zwłaszcza w kierunku światła. Larwy moli spożywczych to zaś drobne, białawe lub żółtawe żyjątka przypominające robaki.

Owady lubią wszelkiego rodzaju mąki, kasze, makarony, cukier, a także słodycze czy suszone owoce. Możemy je spotkać również w opakowaniu karmy dla zwierząt, a nawet w przyprawach czy herbacie lub kawie. Zamknięte papierowe torebki czy woreczki foliowe nie stanowią dla nich żadnej przeszkody – dorosłe owady składają jaja na opakowaniach, a larwy bez problemu przegryzają się do ich wnętrza.

Mole spożywcze rozmnażanie i cykl życia

Aby skutecznie pozbyć się szkodnika domowego warto, przyjrzeć się jego cyklowi rozwojowemu w bardzo dużym skrócie. Dorosła forma owada żyje przeciętnie 14 dni w temperaturze pokojowej i jest aktywna nocą. W tym czasie nie pobiera pokarmu, ale może się rozmnażać. Dorosła samica mola spożywczego może złożyć do niezabezpieczonych pokarmów od 40 do 400 jaj. Okres rozwoju larwalnego trwa różnie w zależności od warunków. Przyjęło się, że może on wynosić od 13 do nawet 288 dni. W sprzyjającym środowisku gąsienice pojawią się już po ok. 8-10 dniach.

Pamiętajmy, że w okresie letnim czy zimowym ten czas może być zupełnie inny. Okres żerowania gąsienic wynosi ok. 3 tygodnie. Co ciekawe na tym etapie owady mogą zapaść w diapauzę, jeśli występują niesprzyjające warunki do rozwoju. Kolejna faza transformacji to przepoczwarczenie, czyli proces przeobrażenia larwy w poczwarkę. Mól spożywczy z poczwarki przekształca się w dorosłego osobnika w przeciągu 11-13 dni.

Co mówi nam cykl życia owada? Warto sobie uświadomić, że chcąc skutecznie wyeliminować problem, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę czas poszczególnych etapów rozwoju intruza. Drugą istotną rzeczą jest fakt, że mole spożywcze potrafią przetrwać w nawet najbardziej niekorzystnych warunkach (np. w niskiej temperaturze), dlatego ich wytrzebienie może być bardzo trudne.

Mole spożywcze: skąd się biorą?

Mole spożywcze przynosimy ze swojego domu wprost ze sklepu, chociażby w paczce kaszy jaglanej, płatków owsianych czy bakalii, niezależnie od tego, czy są one fabrycznie zapakowane czy pochodzą ze stoiska z produktami na wagę. Możemy je również spotkać w zakładach produkujących lub transportujących żywność np. w młynach, magazynach. Może się zdarzyć, że źródłem inwazji moli są sąsiedzi, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. W takim przypadku powinniśmy pomyśleć o zainstalowaniu moskitiery w oknie lub drobnej siatki na wylocie wentylacji.

Mole spożywcze: czy są szkodliwe dla zdrowia?

Nie ma żadnych badań stwierdzających ich szkodliwość dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że możemy jeść żywność zaatakowaną przez mola spożywczego.

Mole spożywcze: gdzie szukać?

Lista produktów, które uwielbiają mole jest bardzo długa. Są to między innymi:

  • wszystkie rodzaje mąk, kasz, makaronów,
  • cukier, słodycze (np. czekolada),
  • suszone owoce i bakalie,
  • suszone grzyby,
  • kawa/herbata,
  • karmy dla zwierząt,
  • przyprawy.

Mole spożywcze – zwalczanie

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważyliśmy w swojej kuchni mole spożywcze, larwy lub pozostawione przez nici i oprzędy? W pierwszej kolejności należy wyrzucić wszystkie produkty, które miały bądź mogły mieć kontakt ze szkodnikami. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się problemu jest wyrzucenie całej niezabezpieczonej żywności, nawet jeśli nie widzimy w opakowaniu śladów obecności owada.

Bezpieczna jest jedyne żywność przechowywana w szczelnie zamykanych, szklanych czy metalowych słojach lub opakowaniach. Następnie od razu szczelnie zawiązujemy worek na śmieci i wynosimy go do kontenera.

<p>W związku z tym, że jaja moli spożywczych mogą znajdować się również poza opakowaniami, <strong>należy dokładnie umyć szafki kuchenne, szczególnie w rogach i zakamarkach</strong> (w których owady znajdują okruszki jedzenia). Wyciągnijmy również szuflady z prowadnic. Jako środek na mole spożywcze w tym kontekście wymienia się przede wszystkim wodę z mydłem lub z płynem do mycia naczyń z dodatkiem bakteriobójczego olejku o intensywnym zapachu, np. lawendowego, goździkowego czy z bergamotki. Niektórzy polecają wodę z octem spirytusowym z kroplą olejku eukaliptusowego, miętowego lub cytrynowego, który odstrasza owady.</p>
<p>Oprócz mycia szafek należy ponadto <strong>odkurzyć najbliższe otoczenie mebli</strong> (także ściany i tył mebli kuchennych – jeśli tylko to możliwe) i przetrzeć je wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła lub innego delikatnego detergentu. Zwróćmy również uwagę na szczeliny między szafkami i podłogi gdzie mogą zbierać się resztki jedzenia i okruchy. Po odkurzaniu koniecznie wymieńmy worek w odkurzaczu na nowy i natychmiast wynieśmy na śmietnik zużyty.</p>
<p>Nie zapominajmy o pojemnikach. Zdezynfekujemy je za pomocą gorącej wody z dodatkiem detergentu. Najlepiej pozostawić je w kąpieli kilka godzin. Porządki w kuchni powinny być bardzo dokładne. Wytrzyjmy nawet puszki czy podkładki.</p>
<p>Jak się zatem okazuje, nie istnieją żadne spraye czy preparaty na mole spożywcze. Zadziała tu tak naprawdę po prostu bardzo dokładne sprzątanie i dezynfekcja naturalnymi środkami. Oprócz domowych metod, opisanych wyżej, istnieją oczywiście również specjalistyczne. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy, która dysponuje innymi, znacznie skuteczniejszymi sposobami i środkami na mole spożywcze, jednak nadal bezpiecznymi dla ludzi czy środowiska, jak np. ozonowanie.</p>
<p>Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy najskuteczniejszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Mając na uwadze cykl życia owada (patrz wyżej) warto przez parę tygodni od wyrzucenia produktów unikać większych zakupów i trzymania zapasów w domu. Dodatkowo wyłożyć pomieszczenie środkami na mole dostępnymi w sklepach np. płytkę lepową na mole kuchenne. Jeśli zauważymy martwe owady powtórzmy odkurzanie, sprzątanie oraz remanent w szafkach.</p>

W związku z tym, że jaja moli spożywczych mogą znajdować się również poza opakowaniami, należy dokładnie umyć szafki kuchenne, szczególnie w rogach i zakamarkach (w których owady znajdują okruszki jedzenia). Wyciągnijmy również szuflady z prowadnic. Jako środek na mole spożywcze w tym kontekście wymienia się przede wszystkim wodę z mydłem lub z płynem do mycia naczyń z dodatkiem bakteriobójczego olejku o intensywnym zapachu, np. lawendowego, goździkowego czy z bergamotki. Niektórzy polecają wodę z octem spirytusowym z kroplą olejku eukaliptusowego, miętowego lub cytrynowego, który odstrasza owady.

Oprócz mycia szafek należy ponadto odkurzyć najbliższe otoczenie mebli (także ściany i tył mebli kuchennych – jeśli tylko to możliwe) i przetrzeć je wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła lub innego delikatnego detergentu. Zwróćmy również uwagę na szczeliny między szafkami i podłogi gdzie mogą zbierać się resztki jedzenia i okruchy. Po odkurzaniu koniecznie wymieńmy worek w odkurzaczu na nowy i natychmiast wynieśmy na śmietnik zużyty.

Nie zapominajmy o pojemnikach. Zdezynfekujemy je za pomocą gorącej wody z dodatkiem detergentu. Najlepiej pozostawić je w kąpieli kilka godzin. Porządki w kuchni powinny być bardzo dokładne. Wytrzyjmy nawet puszki czy podkładki.

Jak się zatem okazuje, nie istnieją żadne spraye czy preparaty na mole spożywcze. Zadziała tu tak naprawdę po prostu bardzo dokładne sprzątanie i dezynfekcja naturalnymi środkami. Oprócz domowych metod, opisanych wyżej, istnieją oczywiście również specjalistyczne. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy, która dysponuje innymi, znacznie skuteczniejszymi sposobami i środkami na mole spożywcze, jednak nadal bezpiecznymi dla ludzi czy środowiska, jak np. ozonowanie.

Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy najskuteczniejszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Mając na uwadze cykl życia owada (patrz wyżej) warto przez parę tygodni od wyrzucenia produktów unikać większych zakupów i trzymania zapasów w domu. Dodatkowo wyłożyć pomieszczenie środkami na mole dostępnymi w sklepach np. płytkę lepową na mole kuchenne. Jeśli zauważymy martwe owady powtórzmy odkurzanie, sprzątanie oraz remanent w szafkach.

Domowe sposoby i środki na mole spożywcze

Miejmy nadzieję, że dzięki dokładnemu wysprzątaniu kuchni pozbyliśmy się owadów i larw. Oczywiście to nie wszystko, co możemy zrobić, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się problemu. Jako sposoby na mole spożywcze wymienia się przede wszystkim:

  • przetarcie powierzchni w kuchni, w tym wnętrz szuflad, szafek i półek roztworem wody z octem 1:1 z dodatkiem olejku o intensywnym zapachu, np. z bergamotki, goździkowego czy lawendowego,

  • zamknięcie w szafce miseczki z gorącym octem, aż do całkowitego wystygnięcia,

  • zamknięcie w szafce pomarańczy nakłutej goździkami,

  • w wyczyszczonych szafkach czy szufladach możemy umieścić pachnące zioła, w postaci woreczków zapachowych, np. lawendę, liść laurowy, laskę wanilii, anyż, goździki itp.,

  • spryskanie szafek środkiem owadobójczym. Ta metoda nie jest do końca bezpieczna. Jeśli dostanie się do żywności może być szkodliwa dla zdrowia,

  • z pomocą przychodzą również różne lepy, pułapki na mole spożywcze, które wkleja się we wnętrzu szafki, także tych, w których przechowujemy jedzenie. Pamiętajmy jednak, że służą one raczej do monitorowania problemu – dzięki nim zostaniemy natychmiast poinformowani o pojawieniu się czy powrocie owadów.

<h2 id="mole-spożywcze-jak-zapobiegać">Mole spożywcze: jak zapobiegać?</h2>
<p>Aby zapobiec ponownej inwazji moli spożywczych, powinniśmy przeorganizować system przechowywania żywności. Dobrym nawykiem jest przeglądanie wszystkich produktów przyniesionych ze sklepu. Pamiętajmy, że nawet plastikowe opakowania nie stanowią w stu procentach skutecznej bariery dla owadów. Najlepszą metodą przechowywania mąk czy kasz są szczelnie zamykane szklane słoiki lub metalowe opakowania. Możemy przetrzeć je z zewnątrz octem, np. winnym. Niektórzy zalecają, aby do każdego szklanego opakowania włożyć ziele angielskie lub liść laurowy, jednak miejmy na uwadze, że mają one dość intensywny zapach, który może być wyczuwalny w potrawach czy wypiekach.</p>
<p>Chociaż mole spożywcze są odporne na zmienne temperatury, to warto zamrozić żywność, co do której nie mamy pewności, na co najmniej 10 dni.</p>
<p>Profilaktyką jest również zamontowanie moskitiery w oknie, która zapobiegnie przedostawaniu się owadów od sąsiadów. Mole spożywcze mogą znaleźć drogę również przez wentylacje. Takie miejsca można zabezpieczyć drobną siatką z uwzględnieniem cyrkulacji powietrza.</p>

Mole spożywcze: jak zapobiegać?

Aby zapobiec ponownej inwazji moli spożywczych, powinniśmy przeorganizować system przechowywania żywności. Dobrym nawykiem jest przeglądanie wszystkich produktów przyniesionych ze sklepu. Pamiętajmy, że nawet plastikowe opakowania nie stanowią w stu procentach skutecznej bariery dla owadów. Najlepszą metodą przechowywania mąk czy kasz są szczelnie zamykane szklane słoiki lub metalowe opakowania. Możemy przetrzeć je z zewnątrz octem, np. winnym. Niektórzy zalecają, aby do każdego szklanego opakowania włożyć ziele angielskie lub liść laurowy, jednak miejmy na uwadze, że mają one dość intensywny zapach, który może być wyczuwalny w potrawach czy wypiekach.

Chociaż mole spożywcze są odporne na zmienne temperatury, to warto zamrozić żywność, co do której nie mamy pewności, na co najmniej 10 dni.

Profilaktyką jest również zamontowanie moskitiery w oknie, która zapobiegnie przedostawaniu się owadów od sąsiadów. Mole spożywcze mogą znaleźć drogę również przez wentylacje. Takie miejsca można zabezpieczyć drobną siatką z uwzględnieniem cyrkulacji powietrza.

Na szczęście mole spożywcze nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie roznoszą żadnych chorób, w związku z czym zjedzenie larwy czy nawet owada nie wpłynie na nas negatywnie. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować problem.


Inne artykuły w tej kategorii

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Ładne Rzeczy tour 2021 już we wrześniu w Warszawie

Ładne Rzeczy tour 2021 już we wrześniu w Warszawie

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację

Jak pasteryzować słoiki? Domowe sposoby na pasteryzację

10 powodów, dla których warto wziąć udział w archiDAY 2020 Online

10 powodów, dla których warto wziąć udział w archiDAY 2020 Online

Targi Mieszkań i Domów we Wrocławiu

Targi Mieszkań i Domów we Wrocławiu

Wojna o mikromieszkania - co warto wiedzieć o mikroapartamentach

Wojna o mikromieszkania - co warto wiedzieć o mikroapartamentach

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.