Angielskie śniadanie, czyli brytyjski styl w kuchni i na talerzu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kenwood.
Stylizowany kominek, kwiecisty pokrowiec na sofę i ogrom pamiątkowych bibelotów – tak wygląda typowy salon urządzony w stylu angielskim. Może być przeładowany i odrobinę kiczowaty lub stylowy i niesamowicie przytulny. Ale jak ten styl – w jego najlepszym wydaniu – przemycić do kuchni? Odpowiedzią może być klasyczna, przytulna aranżacja i… prawdziwe angielskie śniadanie. To idealny przepis na to, by wybrać się na Wyspy bez ruszania się z domu.
Full English Breakfast, czyli przepis na angielskie śniadanie
Typowe angielskie śniadanie jest równie bogate, co ciężkostrawne. Jego tradycja sięga jednak już XIII wieku, a doznania smakowe sprawiają, że od czasu do czasu warto pozwolić sobie na taki wybryk. Podobno to właśnie śniadanie było często jedynym sycącym posiłkiem angielskich chłopów, dlatego musiało być bardzo kaloryczne. Jak zatem wygląda potrawa będąca symbolem angielskiej kuchni?
Podstawowe składniki Full English Breakfast to jajka, bekon, kiełbaski i fasolka. Do tego idealnie pasują chrupiące, rumiane tosty z masłem. To jednak tylko baza, na podstawie której można stworzyć niezliczone warianty tego bogatego dania. Najpopularniejszą jego wersją są jajka sadzone, chrupiący, smażony bekon, angielskie kiełbaski i fasolka w sosie pomidorowym. Wszystko oczywiście podane na ciepło.
Na naszym talerzu mogą wylądować również podsmażane pieczarki i pomidory, placek ziemniaczany, black pudding (potrawa przypominająca naszą kaszankę). W wersji „na bogato” możemy wzbogacić angielskie śniadanie o płatki lub owsiankę, ziemniaczane krokiety, marmoladę czy owoce.
Warto podać też napoje: sok pomarańczowy i kawę lub herbatę. Jeśli chcemy być ortodoksyjni,zaserwujmy herbatę z mlekiem, czyli bawarkę. Nie jest to jednak konieczne, jako że w Polsce ten napój nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Mocna, czarna, wysokogatunkowa black tea w zupełności wystarczy.
Angielskie śniadanie w angielskiej kuchni – jaka aranżacja?
Angielski styl ma wiele odsłon i może być niezwykle uniwersalny. Warto przyjrzeć mu się bliżej i zaprosić go do swojego domu, aby stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę z nutką elegancji. Kuchnia urządzona w stylu angielskim będzie jednocześnie przytulna i wysmakowana. Jej typowe wyróżniki to jasne, kremowe, zdobione fronty szafek kuchennych, liczne prześwity, przeszklenia, ażurowe elementy i retro dodatki. Jeśli przestrzeń ci na to pozwala, koniecznie postaw na wyspę kuchenną. Nieodłącznym elementem jest też drewno. Dominujące barwy: przełamane biele i beże.
Większe AGD można skryć pod zabudową bądź wprost przeciwnie – wyeksponować nowoczesne sprzęty, by korespondowały z tradycyjną aranżacją. Przy wyborze mniejszych urządzeń, takich jak czajnik czy toster, warto postawić na brytyjski design – proste, klasyczne formy nawiązujące do współczesnych rozwiązań i kryjące nowoczesne technologie. Możesz też ożywić pomieszczenie dzięki akcentom w mocniejszym kolorze, np. czerwieni.
Angielska kuchnia nie powinna być ascetyczna, więc nie obawiaj się dodatków. Warto jednak zachować umiar i nie popaść w przesadę, aby angielski design nie zamienił się w babciny.
Kuchnia w stylu angielskim w różnych odsłonach
• Kuchnia w stylu angielskim w konwencji cottage
Dzięki takiej aranżacji nadasz wnętrzu charakteru sielsko-romantycznego. Jak najbardziej sprawdzą się tu tak typowe dla Anglii kwiatowe desenie, a także tkaniny w kratę, koronki czy jasne drewno. Stylistyka udźwignie nawet odrobinę przesady – ozdobą mogą być romantyczne obrazki, słoiczki z przyprawami, warkocze czosnku, suszone zioła, wybór herbat czy porcelanowa zastawa w przeszklonej komodzie. Nie ukrywaj wszystkiego w szafkach – bibeloty na wierzchu to charakterystyczna cecha angielskiego wnętrza.
• Kuchnia angielska w konwencji kolonialnej lub wiktoriańskiej
Styl angielski to nie tylko wiejskie, sielskie klimaty, lecz także bogate, wręcz królewskie aranżacje. Nawiązując do stylu wiktoriańskiego lub kolonialnego, warto przełamać biele i beże mocnym akcentem – butelkową zielenią, bordo albo ciemnym, egzotycznym drewnem. Meble mogą być bogato zdobione. Dobierając dodatki, wybierz te o orientalnym charakterze. Świetnie sprawdzi się tu duży, przyciągający uwagę okap stylizowany na kominek, który jest bardzo charakterystycznym elementem angielskiej kuchni.
Styl angielski jest nie tylko niezwykle elegancki, ale również posiada w sobie nutę ponadczasowego uroku. Wprowadzając go do swojej kuchni, zaaranżujemy wnętrze jasne i przytulne, pełne drewna, naturalnych tkanin, a także rodzinnych bibelotów. W takiej scenerii prawdziwe angielskie śniadanie będzie nie tylko wspaniałym porannym posiłkiem, ale zyska autentyzm i moc, by wprowadzić nas w charakterystyczny, brytyjski klimat.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kenwood.