Jak zamontować deskę włóknocementową na elewacji i podbitce dachowej?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką CEDRAL.
Deska włóknocementowa to alternatywa dla popularnych systemów elewacyjnych. Wyróżniają ją m.in. wytrzymałość na czynniki pogodowe, odporność na ataki szkodników czy brak konieczności impregnacji, przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu i piękna naturalnego drewna. Ten ekologiczny materiał wiąże się również z łatwością oraz szybkością montażu, ponieważ czynności instalacyjne możemy wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców i profesjonalnych ekip budowlanych, co czyni go jednym z najchętniej wybieranych sposobów na wykończenie fasady lub podkreślenie jej charakterystycznych fragmentów.
Zakres prac montażowych uzależniony jest od tego, na jaki wariant desek CEDRAL się zdecydowaliśmy. Pierwszy (CEDRAL Click – na zatrzask) zapewni efekt płaskiej powierzchni, dostosowując się wyglądem do nowoczesnych elewacji. Drugi, CEDRAL Lap, nawiązuje do tradycyjnych systemów na tzw. „zakładkę”, zapewniając naturalny i harmonijny rezultat. Dziś wspólnie z producentem – marką CEDRAL – opowiemy, jak krok po kroku powinna przebiegać instalacja rozwiązań CEDRAL Lap.
1. Przygotowanie ścian
Przed rozpoczęciem działań remontowych należy upewnić się, że miejsce pracy jest bezpieczne, dopływy energii, wody i gazu odcięte, a wszelkiego rodzaju przeszkody, takie jak rynny, dekoracje budynku czy oświetlenie zewnętrze usunięte. Na tak przygotowanej powierzchni możemy za pomocą ołówka rozrysować układ podkonstrukcji, uwzględniający rozlokowanie linii bazowej, oraz poziomych i pionowych łat, z zachowaniem około 15 cm od najwyższego punktu podłoża oraz odstępów pomiędzy łatami (poziomymi i pionowymi) o szerokości 60 cm.
2. Mocowanie poziomych i pionowych łat
Po części logistycznej kolej na montaż łat poziomych o maksymalnym rozstawie 60 cm. Jeśli ściana nie jest równa, warto wypoziomować łatę za pomocą poziomicy oraz podkładek. Przestrzeń pomiędzy łatami możemy wypełnić izolacją. Należy pamiętać o tym, by grubość łaty dobrana była tak, aby pozostawić minimum 3 cm szerokości szczeliny wentylacyjnej.
Później pora na łaty pionowe. Mocujemy je do ściany, dzieląc ją na równe części o rozstawie nie większym niż 60 cm. Instalację najlepiej przeprowadzić od zewnętrznej krawędzi ściany, kierując się do wewnątrz. Następnie, wszystkie pionowe elementy należy zabezpieczyć za pomocą taśmy (PE lub EPDM).
3. Montaż profili wentylacyjnych, narożnych i startowych
Potem przychodzi czas na mocowanie profili, które będą ułatwiały montaż systemu elewacyjnego CEDRAL Lap w miejscach, takich jak rogi czy ościeże okienne. Z uwagi na szeroką ofertę dostępnych elementów, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności wykonywania czynności. Jako pierwsze należy zainstalować profile wentylacyjne (w dolnej części elewacji, nad oknami, drzwiami oraz pod parapetem), co ochroni fasadę przed ptakami, gryzoniami i owadami, a także zapewni prawidłowy przepływ powietrza. Następnie montujemy profile wykończeniowe i pionowe narożne, a na końcu profil startowy.
4. Montaż desek CEDRAL
Pierwszą deskę mocujemy na profilu startowym, zaczynając od dolnego rogu budynku. Jej koniec powinien wyznaczać środek łaty pionowej oraz łączyć się z kolejną deską. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać odstępu pomiędzy sąsiadującymi deskami. Do przykręcania elementów należy użyć wkrętów CEDRAL, umieszczając je w odległości 20 mm od bocznej i górnej krawędzi. Następny rząd desek powinien zachodzić na poprzedni (na około 30 mm). W ten sposób układamy elementy do okna lub – w przypadku, gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych – aż do samej góry.
Deski montowane pod parapetem należy dociąć do pożądanego kształtu, pamiętając o zachowaniu odstępu (1cm) potrzebnego do wentylacji. Produkt można przycinać za pomocą piły ręcznej, gilotyny, wyrzynarki elektrycznej lub piły tarczowej, usuwając powstały pył ściereczką z mikrofibry.
Samodzielny montaż desek CEDRAL to prosty sposób na efektowną fasadę, która przetrwa długą próbę czasu i nie podda się działaniu kapryśnych warunków atmosferycznych. Szczegółowe informacje dotyczące instalacji elementów znajdują się w instrukcji załączonej do produktów oraz dostępne są na stronie producenta. Na wszelkie pytania i pojawiające się wątpliwości odpowiadają również przedstawiciele marki CEDRAL, co powoduje, że wykonanie elewacji może stać się zadaniem, z którym poradzi sobie każdy!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką CEDRAL.