Tynk czy fasada wentylowana? Jaki materiał na elewację wybrać?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką CEDRAL.
Elewacja budynku to powierzchnia narażona na szereg niekorzystnych czynników, dlatego inwestorzy stawiają coraz wyższe wymagania co do materiału, który wybierają. Od jego jakości i parametrów użytkowych zależeć będzie nie tylko wygląd obiektu. Właściwości rozwiązania w dużej mierze rzutują na komfort życia – ograniczają konieczność cyklicznej renowacji, zapobiegają utracie ciepła czy chronią przed hałasem docierającym z ulicy. Jak się okazuje, tak popularne dotąd tynki mają sporego konkurenta – fasady wentylowane. Czy tradycja przegra z innowacyjnymi systemami? Jakich problemów można uniknąć, wybierając deski z włóknocementu CEDRAL zamiast tynku mineralnego, akrylowego czy silikatowego?
Maksymalna odporność – minimalna ilość problemów
Aby tynki cienkowarstwowe spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane do podłoża. Przez 365 dni w roku są bowiem narażane na działanie niekorzystnych czynników klimatycznych, mechanicznych i wody, która wnikając w strukturę muru, będzie powodować wiele szkód. Taka fasada prędzej czy później wymaga renowacji. Dlaczego? Powodów jest mnóstwo! Tynk zacznie się obsypywać albo pojawią się na nim pęknięcia związane ze zjawiskiem osadzania się budynku. Rozwiązania akrylowe, silikatowe i mineralne po latach – pod wpływem dużego nasłonecznienia – stracą swój kolor, a elewacja z uwagi na wysoką podatność na zanieczyszczenia będzie szybko się brudzić. Inwestorzy często szukają więc alternatywnych rozwiązań, takich jak m.in. fasady wentylowane.
System elewacji wentylowanej CEDRAL bazuje na wykorzystaniu specjalnej szczeliny wentylacyjnej. Pustka ta gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza i umożliwia prawidłowe odprowadzanie wilgoci. Za parametry techniczne fasady odpowiadają także właściwości materiału zewnętrznego, czyli włóknocementowej deski CEDRAL, na którą składają się piasek, woda oraz spoiwo cementowe zbrojone włóknem celulozy. Produkt stanowi maksymalną barierę ochronną budynku, co w praktyce oznacza wytrzymałość na promienie UV, ataki szkodników, pęknięcia, skoki temperatury oraz wodę, czym znacznie przewyższa właściwości tynku, dając jednocześnie gwarancję trwałości i piękna nawet przez 50 lat.
Koniec z hałasem i utratą ciepła
Poważnym problemem tradycyjnych metod wykończenia budynku z użyciem tynku jest występowanie mostków termicznych, które powodują straty energii. Fasada wentylowana w przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań staje się skutecznym izolatorem i eliminuje zjawisko utraty ciepła – zimą chroni obiekt przed spadkiem temperatury, a latem, gdy żar leje się z nieba, zabezpiecza go przed nadmiernym nagrzaniem, co daje efekt chłodzenia. System ten dodatkowo stanowi barierę dźwiękoszczelną i zapobiega przenikaniu hałasów z otoczenia. Podczas gdy tynki niejednokrotnie wymagają zastosowania specjalnych płyt oraz mat akustycznych, cisza w systemie fasady wentylowanej podyktowana jest wyłącznie właściwościami innowacyjnego rozwiązania.
STOP wilgoci i pleśni
Każdy inwestor zapewne kojarzy widok mało atrakcyjnego nalotu czy plam na ścianach budynku. Wykwity, grzyb, korozja biologiczna i nieprawidłowe odprowadzanie wilgoci to jedynie część zjawisk towarzyszących otynkowanej elewacji. Listę zagrożeń poszerzają także szkodniki, które atakując powierzchnię fasady, narażają ją na zniszczenia i niezbyt estetyczny wygląd. W kategorii walki z czynnikami zewnętrznymi fasada wentylowana także radzi sobie znacznie skuteczniej. Szczelina powietrzna zapobiega przenikaniu wody do izolacji, odprowadza parę wodną, a tym samym pomaga zachować fasadę w nienaruszonym stanie przez długi czas. Deski CEDRAL są dodatkowo pokryte fabryczną powłoką kryjącą, która nie tyle zabezpiecza ich powierzchnię, ile pozwala zapomnieć o konieczności wykorzystania preparatów wodoodpornych.
Trwała elewacja bez wymagań
Wykonanie – to kolejny newralgiczny punkt na drodze do uzyskania idealnej fasady. Tynki wymagają pracy wyspecjalizowanych ekip, umiejętnego doboru rodzaju materiału czy wcześniejszego docieplenia styropianem, dlatego należy pamiętać, aby to zadanie powierzyć wyłącznie sprawdzonemu oraz doświadczonemu fachowcowi. Technika ta jest niezwykle narażona na błędy wykonawcze, a więc jakiekolwiek uchybienia i nieprecyzyjne działania będą rzutować na estetykę obiektu. Barierą ograniczającą jest również pogoda. Ściany będą mogły szybciej schnąć, a powierzchnia dobrze zawiąże się z podłożem tylko przy określonych warunkach atmosferycznych.
Przeciwieństwem tzw. mokrej metody jest tzw. metoda sucha wykorzystana w systemie fasady wentylowanej CEDRAL. Pozwala ona uzyskać ciekawe efekty (deski można instalować w układzie poziomym, pionowym czy na zakładkę), a także zapewnia sprawny montaż – zarówno na podkonstrukcjach drewnianych, jak i aluminiowych – bez względu na warunki klimatyczne podczas instalacji. System CEDRAL w porównaniu z tynkami mineralnymi czy akrylowymi oznacza również większą funkcjonalność związaną z utrzymaniem ścian zewnętrznych w czystości. Trwała powłoka kryjąca na deskach włóknocementowych gwarantuje skuteczne usuwanie zabrudzeń, zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń i redukuje ilość środków myjących wyłącznie do wody oraz mydła.
To naturalna kolej rzeczy, że innowacyjne systemy wypierają te tradycyjne, stosowane od dawien dawna. Postęp technologiczny branży budowlanej powoduje, że współczesne rozwiązania są nie tylko znacznie trwalsze, ale i łatwiejsze w montażu, tańsze w eksploatacji i estetyczne. Fasada wentylowana to sposób wykończenia elewacji, w który warto zainwestować, by w przyszłości nie myśleć o pęknięciach, zielonych nalotach czy konieczności odświeżania koloru – czyli jedynie niektórych problemach związanych z wyborem tynku.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką CEDRAL.