Deska elewacyjna z włóknocementu czy drewniana – jaki materiał wybrać na elewację?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką CEDRAL.
Wygląd zewnętrzny budynku stanowi wizytówkę jego mieszkańców, dlatego często oprócz atutów użytkowych wybieranych materiałów wykończeniowych, poszukujemy rozwiązań estetycznych, pozwalających na stworzenie domu o niepowtarzalnym charakterze. Z tego względu niesłabnącą popularnością cieszy się drewno.
Zwolennicy naturalnych propozycji nie muszą jednak uzbrajać się w cierpliwość i arsenał środków konserwujących, by po każdym sezonie walczyć z impregnacją drewna. Dobrym pomysłem na zachowanie spójności z otoczeniem, przy jednoczesnym ograniczeniu obowiązków ciągłego dbania o fasadę, są deski z włóknocementu. Czy ta alternatywa jest w stanie zastąpić najstarszy i najchętniej używany materiał wykończeniowy i czy rzeczywiście praktyczność produktu idzie w parze z wyjątkowymi walorami wizualnymi? Wspólnie z ekspertami marki CEDRAL wzięliśmy pod lupę kilka kluczowych elementów, które należy uwzględnić podczas wyboru materiału na elewację.
Gdy liczy się estetyka
Mocnym atutem prawdziwych desek jest ich estetyka. Niepowtarzalne sęki i rysunek słojów potrafią dodać budynkowi charakteru, a tym samym zagwarantują obraz obiektu w pełni zintegrowanego z otaczającą go zielenią. Dodatkowo drewno znakomicie współgra niemal z każdym stylem architektonicznym, a z uwagi na jego uniwersalność może występować w połączeniu z popularnymi materiałami, takimi jak beton, tynk czy cegła. Coraz częściej jednak te wizualne walory przegrywają z koniecznością czasochłonnej i pracochłonnej impregnacji, przyćmiewając obietnice wykreowania ponadczasowego efektu.
Na rynku dostępne są jednak alternatywy w postaci deski włóknocementowej o strukturze oraz wyglądzie drewna, co pozwala na stworzenie budynku o unikalnych właściwościach estetycznych, a jednocześnie nie generuje trudności związanych z montażem oraz eksploatacją. Powierzchnia deski wiernie oddaje fakturę prawdziwego drewna, przez co wzmacnia poczucie autentyczności – podobnie jak pierwowzór – oferuje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Paleta barw marki CEDRAL zawiera blisko 30 tonacji, utrzymanych w czterech grupach kolorystycznych: ziemi, lasu, minerałów oraz oceanu, dzięki czemu znakomicie wkomponuje się w wystrój w stylu skandynawskim z elementami bielonych desek na fasadzie, jak i podkreśli klimat vintage za pomocą dębowych i pomarańczowo-brązowych wariantów.
Słowo klucz: konserwacja
Zasadniczym elementem różnicującym deski naturalne od tych z włóknocementu jest obowiązek przeprowadzania cyklicznych konserwacji. W przypadku prawdziwego drewna nie wystarczy jedynie jego instalacja, ponieważ z czasem powierzchnia na skutek uwarunkowań atmosferycznych, promieniowania UV oraz czynników mechanicznych i biologicznych będzie traciła swoje właściwości – nie tylko użytkowe, lecz także wizualne. Aby utrzymać obiekt w należytym stanie,trzeba systematycznie impregnować fasadę przy użyciu specjalistycznych preparatów. Wszystko to przyczyniło się do tego, że drewniana elewacja uznawana jest za spory wydatek, ponieważ poza wysoką wartością samego surowca, domowy budżet uszczupla zakup profesjonalnych środków ochronnych oraz koszty przeprowadzenia posezonowych zabiegów.
Produkty włóknocementowe w przeciwieństwie do prawdziwego drewna nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. To rozwiązania całkowicie dostosowane do warunków panujących w Polsce. Ich właściwości wzmacnia pokrycie powierzchni desek dodatkową warstwą kryjącą, która w sposób trwały chroni fasadę przed niszczeniem oraz atakami szkodników, a także nie wymusza konieczności stosowania chemicznych preparatów impregnujących. Przekłada się to przede wszystkim na niskie koszty utrzymania budynku oraz wiąże się ze sporą oszczędnością czasu, ponieważ nawet usuwanie zabrudzeń z deski CEDRAL wymaga użycia jedynie wody i mydła.
Bezpieczny materiał na lata
Czas eksploatacji to kolejny czynnik, który należy brać pod uwagę, wybierając materiał elewacyjny. Prawdziwe drewno – nawet jeśli sięgniemy po wytrzymałe, egzotyczne gatunki i będziemy je cyklicznie konserwować – będzie stopniowo ulegać działaniom warunków atmosferycznych, biologicznych i mechanicznych. Musimy liczyć się z tym, że silne nasłonecznienie spowoduje utratę koloru, a wysoka wilgotność, skoki temperatury oraz ataki owadów wpłyną niekorzystnie na właściwości surowca. Problemami, które mogą z czasem się pojawiać, będą chociażby gnicie, mech czy blaknięcie, które pociągną za sobą lawinę kolejnych, dodatkowych kosztów.
Dla porównania, deski z włóknocementu – dzięki wykorzystaniu w składzie spoiwa cementowego – wykazują odporność na zniekształcenia oraz negatywne warunki zewnętrzne, takie jak wahania temperatur, deszcz, mróz czy urazy mechaniczne. Materiał nie chłonie wilgoci, nie jest podatny na pleśń, grzyby oraz szkodniki, a kolor fasady utrzymuje się przez cały czas, bez względu na intensywność promieniowania UV, zachowując swoje naturalne właściwości. Odpowiednio dobrane składniki powodują, że elewacja CEDRAL jest skuteczną izolacją akustyczną i termiczną, a także stanowi barierę ochronną przed konsekwencjami zaprószenia ognia, gwarantując tym samym bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.
W stronę „eko”
Wydawać się może, że wybierając drewno, będziemy „eko” – jednak nic bardziej mylnego! Modny styl życia, przekładając się na każdą z jego dziedzin, powoduje, że zapotrzebowanie na szlachetny surowiec nieustannie wzrasta, przez co „płuca Ziemi” znacząco zmniejszają swoją powierzchnię. Sytuacji nie poprawia również konieczność przeprowadzania cyklicznych renowacji przy użyciu chemicznych i inwazyjnych impregnatów, mających na celu przedłużenie trwałości elewacji i ochronę przed szkodnikami. Wykorzystanie rozwiązań CEDRAL złożonych z naturalnych komponentów stanowi doskonałą alternatywę dla desek sosny, cedru czy egzotycznego merbau. Ta mieszanka piasku, cementu oraz wody nie wymaga renowacji i nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery, przez co jest ekologicznym, wytrzymałym i estetycznym materiałem wykończeniowym.
Zwolennicy naturalnej elewacji mają niemały orzech do zgryzienia! Na rynku bowiem pojawiły się alternatywy, które nie wymagają impregnacji, wykazują większą wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, a nawet są bardziej „eko”. W pojedynku na funkcjonalność zdecydowanie zwyciężają deski z włóknocementu, będąc równocześnie poważnym konkurentem w kategorii estetyki, bo idealnie oddają to, co w drewnie najpiękniejsze.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką CEDRAL.