Jak dbać o drewniane przybory kuchenne? Zobacz nasz poradnik
Drewniane akcesoria w kuchni? Oczywiście, że tak! Łyżki, szpatułki, mieszadła i chochle - bez nich sztuka kulinarna byłaby o wiele trudniejsza. Przybory kuchenne wykonane z drewna pamiętają już czasy starożytności - i nic w tym dziwnego. Drewno to bowiem materiał trwały, „zdrowy” i bardzo estetyczny. W tym kontekście należy jednak zadbać o dobrą formę drewnianych akcesoriów - kontakt z rozmaitymi potrawami i wodą może im zaszkodzić. Jak zatem o nie dbać, aby służyły przez lata? O tym w poniższym poradniku.
Jak konserwować drewniane przybory kuchenne?
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale drewniane akcesoria warto zawczasu zakonserwować. Zanim zatem po raz pierwszy użyjesz drewnianej chochli, natrzyj ją oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym. Po takim zabiegu umyj ją gorącą wodą, połóż na czystej ściereczce i pozostaw do wyschnięcia. Kiedy chochla będzie już sucha, powtórz czynność. Co ciekawe, taka domowa impregnacja sprawia, że drewno nie jest aż tak chłonne, nie przechodzi intensywnymi aromatami i nie zmienia koloru np. po zetknięciu się z „farbującą” potrawą, taką jak np. czerwony barszcz czy kurczak w curry.
Drewniane akcesoria w kuchni - ocet jabłkowy
Sprawdzonym sposobem na zakonserwowanie drewnianych akcesoriów jest również ocet jabłkowy. Wystarczy, że drewniane akcesoria zanurzysz w occie i pozostawisz na całą noc. Następnego dnia wystarczy, że osuszysz je papierowym ręcznikiem i voilà! Ocet sprawi, że zarówno nowe, jak i używane akcesoria nie będą chłonąć zapachów, a tym, które są już nieco wybarwione, przywróci oryginalny kolor.
W jaki sposób pielęgnować drewniane akcesoria?
Pierwsza bardzo ważna zasada: nigdy nie chowaj mokrych przyborów do szuflady! Zanim to zrobisz, dokładnie je wysusz i dopiero włóż do przegródek.
Pamiętaj, że drewnianych akcesoriów nie wolno myć w zmywarce. Nadmiar gorącej wody i detergentów szkodzi drewnu, które kolejno może puchnąć i pękać.
Drewniane deski do krojenia wymagają szczególnej troski. Warto zatem na początku zaimpregnować ją olejem bądź octem. Oprócz tego myj dokładnie deskę po każdym użyciu - w przeciwnym razie może stać się siedliskiem niebezpiecznych bakterii.
Jeżeli deska lub inne drewniane akcesorium przeszło nieprzyjemną wonią - np. czosnku - natrzyj je sokiem z połówki cytryny.
Pamiętaj, że chlebak wykonany z drewna narażony jest na pleśń. Aby zapobiec jej rozwojowi, przetrzyj wnętrze chlebaka szmatką nasączoną octem. Chlebaka nie zamykaj, tylko pozostaw otwarty aż do wyschnięcia.
Zabrudzenia - jak się ich pozbyć z drewnianych akcesoriów?
Jeśli dużo gotujesz, możesz być pewien, że na drewnianych przyborach mogą powstać przebarwienia. Niewielkie zabrudzenia możesz łatwością usunąć miksturą z wody i sody oczyszczonej. Najlepiej, aby zanurzyć w nim akcesoria i pozostawić na noc. Innym sposobem na usunięcie przebarwień jest połączenie soli i cytryny. Zaleca się, aby skropić drewniane przybory sokiem z cytryny, posypać solą gruboziarnistą i przetrzeć czystą szmatką. Jeśli plamy nie z nikną, procedurę należy powtórzyć.
Drewniane akcesoria - sposób na drzazgi
Jeśli zauważysz, że na drewnianych akcesoriach pojawiają się zadrapania i nierówności, a ich powierzchnia staje się szorstka, sięgnij po papier ścierny lub wełną stalową. Wówczas należy dokładnie polerować przybory, do momentu aż ich powierzchnia stanie się ponownie gładka. Kolejnym krokiem jest wtarcie ich wilgotną szmatką i nawilżenie olejem.
Drewniane akcesoria to dla wielu osób prawdziwi kuchenni ulubieńcy! Nic w tym jednak zaskakującego - drewno zawsze prezentuje się bardzo estetycznie i ładnie się starzeje. Oprócz tego pasuje do każdego kuchennego wnętrza - obojętnie czy jest to aranżacja w minimalistycznym, czy przytulnym, domowym tonie.