Society Table - ponadczasowe biurko zaprojektowane przez Duńczyka
Ponad 60 lat trzeba było czekać, by wrócił. Society Table autorstwa Arne Jacobsena to przykład prostoty rozwiązań w służbie skomplikowanych zadań. Nazwisko duńskiego architekta i projektanta Arne Jacobsen to synonim modernizmu i funkcjonalizmu. Taki też jest Society Table – stół, który Jacobsen zaprojektował w 1952 r. w prezencie dla nowego biura Fundacji Amerykańsko-Skandynawskiej w Nowym Jorku. Od tego czasu biurko istniało tylko tam, w paru sztukach – ale na fali odnajdywania legendarnych prac dawnych projektantów wraca do nas. Firma Carl Hansen&Son ożywiła dzieło legendarnego projektanta i sprawiła, że w tym roku projekt Duńczyka stał się powszechnie dostępny (o ile ma się odpowiednią kwotę pieniędzy, rzecz jasna, tak ok. 6 tys. euro).
Wprowadzenie tego mebla na rynek to wyraz jednego z wyraźnych trendów jakim są re-edycje. Doceniamy coraz bardziej rękodzielnicze tradycje. Łączą się to także z coraz częstszym wprowadzaniem do wnętrz produktów uznanych twórców, które to zostały poddanych odświeżeniu, adaptacji lub wydobyto je z mroków zapomnienia. Pisaliśmy o tym przy okazji podsumowania tegorocznego iSaloni.
Odwaga syntezy
Society Table był bardzo odważnym meblem jak na swoje czasy – i, co ciekawe, nadal reprezentuje nowoczesne wzornictwo zgodne z dzisiejszymi trendami w aranżacji wnętrz. Projekt Jacobsena elegancko łączy Bauhaus, funkcjonalizm i industrialną estetykę. Taki efekt to pokłosie filozofii projektowej tego twórcy, który stawiał na prosty, wyrazisty język designu, który pozostanie współczesny na dziesięciolecia.
Society Table to połączenie stali, forniru, skóry i drewna. Pierwszy model został zamówiony w 1952 roku jako pojedynczy obiekt dla duńskiej stoczni Burmeister & Wain. Biurko było częścią kompletu biurowego, który potem otrzymała nowojorska fundacja promująca wymianę kulturalną i edukacyjną między USA a Danią, Norwegią, Szwecją, Finlandią i Islandią. Ten rarytas ponad sześć dekad temu został wyprodukowany w zaledwie kilku egzemplarzach. Współczesna wersja jest lekko zaktualizowana – ale nadal jest symbolem duńskiego nowoczesnego podejścia do projektowania.
To biurko nie tylko opowiada wyjątkową historię, ale jest również wyróżniającym się meblem, który idealnie pasuje do portfolio klasycznych projektów naszej marki. Dzięki wyrazistej formie, funkcjonalnym i rzeźbiarskim cechom, jest to projekt, który przyciąga zasłużoną uwagę i spełnia wysokie standardy rzemiosła – mówi Knud Erik Hansen, dyrektor generalny Carl Hansen&Son, marki która przywraca pracę Jacobsena.
Łączenie materiałów i pływające szuflady
Niezwykle funkcjonalne biurko było jednym z wielu kultowych mebli, które pomogły Jacobsenowi zostać ikoną światowego projektowania. Lata 50. i 60. były szczytowym okresem w jego karierze, a Society Table jest przykładem śmiałości w łączeniu nowych materiałów i eksperymentowaniu z innowacyjnymi kształtami.Projektant, korzystając z nowych technik, stworzył cienki blat, który pokrywa szczelnie i organicznie skóra. Otacza ona metalową ramę jak obrus. Szczeliny w rogach stołu odsłaniają jego nogi – to cecha, która w połączeniu z podwieszoną szufladą, nadaje lekkość i wyrazisty charakter biurku.
Biurko wykonane jest z litego drewna, forniru i stali. Blat pokryty jest skórą o drobnej strukturze, a szuflada łączy w sobie drewno i okleinę. Dostawiania półka na blacie z dwoma przegrodami o rozmiarach kopert A4 i M65 jest wykonana z drewna ze szklanymi bokami. Biurko wyposażone jest w zintegrowaną lampę ze stali nierdzewnej. Jacobsen zaprojektował wszystkie elementy tego mebla – w tym stożkową lampę, która dopełnia modernistycznego wyglądu.
Jednym z wyjątkowych rozwiązań, które zastosował Jacobsen aby nadać lekkości i elegancji Society Table, było specjalne połączenie sześcioszufladowej jednostki z blatem poprzez „zawieszenie” szuflad pod biurkiem za pomocą czterech metalowych rur. Pozwoliło to stworzyć wizualną przerwę, która wraz z cienką rurową ramą i nogami z eleganckimi, solidnymi drewnianymi stopami, podkreśla ogólne wrażenie lekkości biurka. Część szufladowa jest zintegrowaną całej konstrukcji, co zwiększa stabilność.
Society Table, oznaczane numer modelu AJ52, jest dostępny w dwóch rozmiarach: 140×70 cm i 160×70 cm. Szuflady można zamontować pod lewą lub prawą stroną stołu. Są wykonane z litego dębu, orzecha lub dębu pomalowanego na czarno, a główny korpus wykonany jest z forniru. Stopki są wykonane z litego dębu, orzecha lub dębu pomalowanego na czarno, aby pasowały do szuflady. Półka na książki i zintegrowana lampa ze szczotkowanej stali nierdzewnej są dostępne opcjonalnie za dopłatą. Knud Erik Hansen podkreśla znaczenie Arne Jacobsena i jego prac dla narracji o duńskiej szkole projektowania. Odnajdywanie kolejnych projektów ikonicznych twórców tylko ugruntowuje ich sławę.
Foto: mat. prasowe Carl Hansen&Son