Pochłaniacz zapachów – jak usunąć zapachy z wnętrza?
Wizytówką każdego wnętrza, oprócz samej aranżacji, jest również jego zapach. Nawet najlepiej urządzone mieszkanie czy dom nie będzie robić dobrego wrażenia, jeśli tuż po przekroczeniu progu wyczuwa się w nich nieprzyjemną woń. Usuwanie brzydkich zapachów z domu często bywa dość trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w starym budownictwie, dzielimy mieszkanie z osobami palącymi czy zwierzętami.
Jeśli mimo dokładnego sprzątania i wietrzenia przestrzeni wciąż wyczuwamy drażniące i nieprzyjemne zapachy, możemy zastanowić się nad umieszczeniem w pokojach pochłaniaczy zapachów, które pomogą zamaskować brzydkie aromaty. Jak pozbyć się przykrych zapachów z mieszkania lub domu? Jakie są dostępne rozwiązania na rynku i które są najskuteczniejsze? Zapraszamy do lektury.
Zapach we wnętrzach – dlaczego jest taki ważny?
Często zapominamy o tym, że zapach pełni bardzo ważną rolę w sposobie odbierania przez nas rzeczywistości. Wszystkie wrażenia węchowe uaktywniają system limbiczny, czyli sferę naszego mózgu odpowiedzialną za reakcje emocjonalne człowieka. Zanim zidentyfikujemy i nazwiemy dany zapach, nasz mózg zdążył przetworzyć wysłaną przez zmysł węchu informację i wywołać w nas określone uczucie. Wonie i aromaty łączą się wobec tego z emocjami, a te z kolei ze wspomnieniami i doświadczeniami. Zapach kawy czy upieczonego ciasta, świeżego prania, skoszonej trawy czy nowych książek – to za ich sprawą przeżywamy na nowo chwile z przeszłości. Szacuje się, że 75% naszych emocji wywołują właśnie wrażenia zapachowe, dlatego tak ważne jest, aby naszą najważniejszą prywatną przestrzeń domu wypełniały przyjemne i aromatyczne wonie.
Usuwanie zapachów z domu czy mieszkania
Zanim jednak sięgniemy po sklepowe pochłaniacze zapachów, warto wcześniej ustalić źródło problemu. Następstwem niewietrzonego pomieszczenia może być stęchłe i ciężkie powietrze, psującej się żywności w koszu będzie nieświeży zapach w kuchni, a zapchanych odpływów i rur – unoszącą się wstrętna woń kanalizacji. Postawione w pomieszczeniach pochłaniacze zapachów mogą być niewystarczającym orężem w walce z problemem, który – jeśli bagatelizowany i maskowany – może przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Dlatego jeśli wyczuwamy nieprzyjemny zapach we wnętrzu, spróbujmy najpierw zidentyfikować jego źródło i jeśli to możliwe, zlikwidować. Jeśli nasze próby okażą się bezowocne, dopiero wówczas warto zastanowić się nad zakupem pochłaniacza zapachów lub stworzeniem domowej mieszanki, która odświeży wnętrze.
Pochłaniacz zapachów do kuchni
Kuchnia jest najbardziej narażona na nieprzyjemne zapachy, które mogą unosić się w pomieszczeniu przez długi czas. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż okapu nad płytą grzewczą, który wyciąga wszystkie aromaty poza kuchnię. Warto również po każdym gotowaniu wietrzyć pomieszczenie oraz regularnie czyścić sprzęty kuchenne.
Domowymi pochłaniaczami zapachów z kuchni są miski z ziarnami kawy czy sodą oczyszczoną. Warto wykorzystać orzeźwiający zapach cytryn, które doskonale usuwają nieprzyjemną woń z kuchni. Pokrójmy cytryny w ćwiartki, a następnie pogotujmy je przez kwadrans w garnku bez pokrywki, aby aromat unosił się w całym pomieszczeniu.
Sklepowe rozwiązania dedykowane kuchniom to między innymi odświeżające bloki z olejkami eterycznymi czy zapachowe zawieszki, które można umieścić na przykład przy koszu na śmieci.
Pochłaniacz zapachów do lodówki
Często zdarza się, że wnętrze lodówki, mimo regularnego czyszczenia, wypełnia nieprzyjemna woń, którą wyczuwa się w całej kuchni tuż po zamknięciu drzwi urządzenia. Warto zadbać, aby przechowywana w lodówce żywność była prawidłowo umieszczona i odpowiednio zabezpieczona w szczelnych pojemnikach – zminimalizujemy w ten sposób ryzyko przenikania zapachów na inne produkty.
Jeśli mimo wszystko problem się utrzymuje, to warto na półce umieścić domowej roboty pochłaniacz zapachów. Doskonale sprawdzi się w tej roli soda oczyszczona – postawmy na półce pojemnik z sodą, która będzie absorbować wszystkie aromaty w lodówce. Alternatywami dla sody mogą być przekrojone na pół cytryny czy jabłka, które równie dobrze pochłaniają ostre aromaty.
Możemy także zdecydować się na sklepowe rozwiązania, czyli pochłaniacze zapachów na bazie aktywnego węgla dostępne w większości marketów.
Pochłaniacz zapachów do pokoju
Salon i sypialnia to pomieszczenia, w których najdłużej przebywamy, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby powietrze w nich było rześkie i wolne od nieprzyjemnych zapachów. Regularne czyszczenie i wietrzenie w większości wnętrz powinno rozwiązać problem, znacznie trudniej natomiast poradzić sobie z zapachem papierosów, który wsiąknął w tapicerkę, zasłony czy dywany, a także wilgocią szczególnie wyczuwalną w starym budownictwie.
Sposobem na zneutralizowanie zapachu papierosów mogą być produkty pochłaniające tę woń: kadzidła i świece antynikotynowe, odświeżacze powietrza w sprayu lub elektryczne czy kominki na olejki zapachowe. Warto do wnętrz wprowadzać rośliny oczyszczające powietrze z toksyn: skrzydłokwiat, paproć czy dracenę. Dobrym pomysłem będzie również stworzenie domowej mieszanki w sprayu do odświeżania wnętrz – wystarczy dodać do wody nasz ulubiony olejek eteryczny (np. lawendowy, eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego) i kilka razy w tygodniu rozpylać odświeżacz w powietrzu.
Skutecznym rozwiązaniem jest zakup elektrycznych oczyszczaczy lub jonizatorów powietrza, które nie tylko pochłaniają brzydkie zapachy, ale i usuwają kurz, toksyny i roztocza z pomieszczeń.
Usuwanie przykrych zapachów – dezodoryzacja ozonem
W skrajnych przypadkach, kiedy tradycyjne metody zawiodły, konieczne będzie gruntowne oczyszczanie przestrzeni przez profesjonalne firmy. Dotyczy to przede wszystkim mocno zaniedbanych domów i mieszkań, które należy ze względów zdrowotnych dokładnie zdezynfekować. Zabieg ozonowania, czyli chemicznej dezodoryzacji i sterylizacji, przeprowadza się w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgoć manifestująca się pod postacią pleśni i grzybów, a także w pokojach, gdzie unosi się drażniący zapach dymu papierosowego czy spalenizny. Ozon stosuje się także we wnętrzach, w których znaleziono rozkładające się martwe szkodniki (np. gryzonie). Więcej o zabiegu ozonowania, jego wadach i zaletach oraz cenie przeczytasz w naszym artykule: