Dom w kilka godzin, czyli mobilne i funkcjonalne mieszkanie przyszłości!
Nowoczesna wersja przyczepy kempingowej? Nie do końca. Coodo to w pełni funkcjonalna, mobilna jednostka mieszkalna. Ma być domem i mieszkaniem, które odpowie na potrzeby mieszkaniowe współczesnych nomadów.
Coodo – pierwszy raz można było je oficjalnie zobaczyć w Berlinie w maju tego roku podczas zawodów Formuły E. Projekt z tej okazji udało się zrealizować przy współpracy Audi – za koncepcję mobilnych domów odpowiada LTG Lofts. Choć trzeba zaznaczyć, że pierwsze Coodo zostało zainstalowane w Szwajcarii w lutym 2015 r. Tam służy członkom personelu kontroli lotów krajowych „Skyguide” jako miejsce odpoczynku dla spokoju, relaksu i rozmów. Na całym świecie działa już 14 prototypów. W Berlinie można było zobaczyć wersje S (jeden coodosy) oraz M (dwa coodosy) Norbert Schrofner, kierownik działu wydarzeń i marketingu sportowego w Audi podkreśla, że ta formuła „domu” to idealne rozwiązanie na okazję różnych wydarzeń. „Szukaliśmy wysokiej jakości pomysłów, które można zmniejszać albo powiększać w dowolnym momencie” mówi.
Retro-futyrystyczny styl
Coodo pomyślano przede wszystkim jednak jako jednostkę mieszkalną, choć Podczas zawodów Formuły E testowano ją jako rozwiązanie do elastycznego i szybkiego budowania baz dla ekip teamów biorących udział w wyścigach.
W ten sposób coodos na wydarzeniach są natychmiastowo rozmieszczane, wystarczy kilka godzin przygotowań! Ich prosty i modułowa struktura zapewnia swobodę organizacyjną. I co najważniejsze – podczas innego wydarzenia mogą być ponownie użyte lub zestawione równie łatwo w innej kombinacji, na przykład jako Coodo L (jedna jednostka zawierająca trzy coodosy) – mówi Mark Dare Schmiedel, CEO i założyciel LTG Lofts.
Utrzymane w stylistce retro-futurystycznej moduły mają 10,5 metra długości, 3 metry głębokości oraz 3,2 m wysokości. Występują w rozmiarze małym, średnim i dużym. Ich wytrzymała aluminiowo-stalowa rama jest obudowana plastikiem wzmocnionym włóknem szklanym odpornym zarówno na warunki atmosferyczne, jak i promieniowanie UV. Wytrzymałościowe właściwości każdego modelu zostały zweryfikowane przez ekspertów – wszystkie coodosy można ciągnąć ciężarówką, więc idealnie nadają się do transportu.
Wielorakie zastosowanie
Premiera Coodo pokazała jak rozwiązanie sprawdza się w przypadku wydarzeń. Ale jego formuła powstała z myślą o współczesnych nomadach, pokoleniu ceniącym mobilność. Coodo to funkcjonalna, elastyczna i mobilna przestrzeń do życia lub pracy zaprojektowana w duchu nowoczesnego designu. To coś więcej niż nowoczesna wersja przyczepy kempingowej – to tak naprawdę pełnoprawny dom, którego nie trzeba budować.
Projekt powstał, by umożliwić bezproblemową zmianę miejsca zamieszkania – teraz to właściciel modułu decyduje, gdzie i jak długo chce mieszkać. Nie trzeba kupować ziemi, wystarczy wynajęcie działki. A wiele elementów wnętrza można wybrać i zmodyfikować pod swoje potrzeby, więc nie jesteśmy skazani na „wersję z fabryki”. Projekt przewiduje wiele zastosowań – od bycia alternatywą dla mieszkania, przez tworzenie z coodosów przestrzeni biurowej, dodatkowej przestrzeni wypoczynku, domu letniskowego, etc. Istnieje też wersja watercoodo, którą można zwodować. Trzeba jednak przyznać, że praca nad projektem trwała – tegoroczna premiera to efekt 10-letniej pracy. W pracowni kształtowane są jednak już nowe wersje i modele, które rozbudują portfolio
Ekologia w mobilności
Ze względu na minimalistyczny rozmiar Coodo potrzebuje znacznie mniej materiału, niż tradycyjne budynki i jest bardziej opłacalny w produkcji – przekonują twórcy. A szybka, łatwa i ekonomiczna instalacja przy minimalnym wpływie na miejsce lokalizacji i środowisko sprawia, że obiekt odznacza się cechami, które są trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych domów.
Coodo jest wyjątkowo ekologiczne. Jego produkcja i eksploatacja wiąże się z niższymi nakładami energetycznymi, niż budowa tradycyjnego domu – przekonują twórcy. Wskazują też na niskie koszty zużycia energii, dzięki zastosowaniu innowacyjnej izolacji. 3-szybowe szkło izolacyjne o wysokiej wydajności (zgodnie z surowymi niemieckimi standardami RAL) pomaga utrzymać komfort cieplny.
Dom spełnia niemieckie standardy domu pasywnego, co oznacza, że nie potrzebuje zewnętrznego ogrzewania. Deski wykonano z nadającego się do recyklingu materiału biologicznego (WPC), a wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego są zgodnie z niemiecką klasą efektywności energetycznej A. Także w obszarze oświetlenia postawiono na oszczędne rozwiązania – nowoczesna technologia wykorzystuje LED-y i słoweńską technologię „Smarthouse”.
Komponenty do produkcji obiektu są tak wybierane, aby służyły oszczędzaniu zasobów i ochronie środowiska podczas całego cyklu produkcyjnego – od etapu wytwarzania do recyklingu. Udaje się to osiągnąć dzięki integralnemu planowaniu, optymalizacji produkcji i dopracowanej dokumentacji. Ekologia w budownictwie dziś to korzystanie z lokalnych zasobów, by unikać niepotrzebnie długich szlaków transportowych. Także w zakresie instalacji Coodo korzysta np. z rekuperatora o wysokiej wydajności, co pozwala odzyskać energię z ciepła i chłodu. Wykorzystanie systemów hybrydowych umożliwia optymalną integrację źródeł (słonecznej, wiatrowej, wodnej itp.).
Autorzy projektu: LTG Lofts
Więcej o projekcie: www.coodo.com
Foto: mat. prasowe Coodo