Malowanie płyty OSB – praktyczne porady
Kiedyś ukrywana pod warstwą tynku, dziś zdobi wnętrza modnych mieszkań, knajp i restauracji. Niedroga i powszechnie dostępna płyta OSB dała się poznać jako idealny materiał wykończeniowy. Z reguły występuje w stanie surowym, ale wygląda równie dobrze, gdy jest pomalowana. Do twarzy jej zwłaszcza w czerni.
Planujesz pomalować płytę OSB na własną rękę? Nie wiesz, jakiej farby użyć i jak przygotować powierzchnię płyty do malowania? Oto garść przydatnych wskazówek.
Co to jest płyta OSB? Do czego ją wykorzystać?
Płyta OSB to produkt pozyskiwany w wyniku sprasowania podłużnych wiórów drewnianych pod wpływem wysokiego ciśnienia i podwyższonej temperatury. Funkcję spoiwa, które wiąże i utwardza materiał, pełni wodoodporna żywica syntetyczna. Dzięki specyficznej konstrukcji płyty są wyjątkowo wytrzymałe, stabilne wymiarowo i łatwe w obróbce. Jako produkty drewnopochodne odznaczają się prostym, naturalnym wyglądem.
Projektanci wnętrz szybko dostrzegli, że z płyt OSB można zrobić wszystko: od ścian i podłóg, przez podesty, drzwi i schody, po fronty kuchenne, stoły i mniejsze meble. Coraz częściej wykorzystują materiał w swoich projektach i czynią z niego motyw przewodni aranżacji. Surowe i pomalowane płyty OSB stały się wizytówką stylu industrialnego, ale czują się równie dobrze we wnętrzach minimalistycznych oraz skandynawskich.
Płyta OSB malowana czy w naturalnym kolorze?
Większość osób decyduje się na pozostawienie płyt OSB w stanie surowym, bo jest to rozwiązanie atrakcyjne, a zarazem mało pracochłonne. Wystarczy wygładzić płyty szlifierką i zabezpieczyć powierzchnię lakierem do drewna lub warstwą żywicy (epoksydowej albo polimerowej).
Malowanie płyty OSB to nieco bardziej skomplikowany proces. Trzeba zadbać o staranne i prawidłowe przygotowanie podłoża, dobrać odpowiedni podkład i farbę nawierzchniową. Lekceważąc zalecenia fachowców, możemy doprowadzić do uszkodzenia płyty oraz powłoki malarskiej. Jeśli jednak malowanie płyt przebiegnie prawidłowo, zyskamy estetyczną, trwałą i łatwo zmywalną powierzchnię, która zachowa świeży wygląd przez wiele lat. Najciekawszy rezultat osiągniemy, malując płyty na kolor czarny. Farba podkreśli zróżnicowaną fakturę paneli i nada wnętrzu modny industrialny charakter.
Komoda trzydrzwiowa Monne z szufladami beżowa vintage
779 złKomoda trzydrzwiowa Boulia 154 cm czarna/dąb Evoke jodełka
589 złKomoda Bello z lamelowymi frontami 154 cm czarna/dąb wotan
1039 złKomoda dwudrzwiowa Mirris 120 cm z szufladą dąb artisan / czarny połysk
1099 złJak przygotować płytę OSB do malowania?
Krok 1. Aklimatyzacja
Jako produkty drewnopochodne płyty OSB potrzebują czasu na aklimatyzację. Przed przystąpieniem do malowania i montażu należy pozostawić panele w nowym miejscu na minimum 48 godzin. Płyty powinny być przechowywane poziomo – na drewnianych podkładkach lub kozłach, tak by nie wchodziły w kontakt z podłogą ani ścianami. Pamiętajmy również, żeby chronić materiał przed zamoczeniem.
Krok 2. Czyszczenie płyt OSB
Aby malowanie przyniosło dobre efekty, płyta OSB musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Usuńmy z niej wszystkie zabrudzenia, kurz i pył. Czyszcząc płytę, używajmy lekko zwilżonej szmatki (nigdy mokrej!).
Krok 3. Szlifowanie powierzchni płyty OSB
Płyty OSB mają szorstką, nierówną powierzchnię, którą warto wygładzić za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Nie chodzi jednak o to, żeby uzyskać efekt lustrzanej tafli – struktura płyty powinna zostać zachowana. Wystarczy, że usuniemy wystające włókna i drzazgi, które utrudniają malowanie i późniejsze czyszczenie paneli oraz stwarzają ryzyko skaleczenia. Jeśli na powierzchni płyty znajdują się widoczne ubytki, należy wypełnić je masą szpachlową do drewna, ponownie przeszlifować, a na koniec usunąć nagromadzony pył za pomocą odkurzacza i wilgotnej ściereczki.
Krok 4. Zastosowanie podkładu
Płyta OSB to materiał bardzo chłonny, który wsiąka farbę jak gąbka. Aby uchronić panele przed pęcznieniem i ograniczyć zużycie farby nawierzchniowej, należy zastosować odpowiedni podkład, produkt gruntujący do drewna lub warstwę żywicy polimerowej. Produkt nanosimy zgodnie z wytycznymi producenta, przestrzegając zwłaszcza tych zaleceń, które dotyczą czasu schnięcia i warunków aplikacji.
Czym pomalować płytę OSB?
Teoretycznie możemy użyć każdego produktu do malowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych. W praktyce najlepiej sprawdzą się dwa rodzaje farb. Pierwszy z nich to farby chemoutwardzalne (epoksydowe i poliuretanowe). Ze względu na wysoką wytrzymałość tego typu produkty znajdują zastosowanie w miejscach intensywnie eksploatowanych: zakładach produkcyjnych, magazynach, lokalach usługowych, a także w warsztatach i garażach. Niektóre wyroby chemoutwardzalne (na przykład popularna farba Hydropox) mogą być aplikowane bezpośrednio na płytę OSB, bez konieczności zastosowania podkładu. Aby osiągnąć efekt pełnego krycia, wystarczy nałożyć zaledwie 1-2 warstwy produktu. Niestety ceny profesjonalnych farb epoksydowych i poliuretanowych potrafią skutecznie zniechęcić do zakupu – za litrowe opakowanie produktu należy zapłacić ok. 60-100 zł.
W warunkach domowych zdadzą egzamin niedrogie farby olejno-ftalowe. Wprawdzie wydzielają uciążliwy zapach, który utrzymuje się nawet kilka tygodni, ale są wyjątkowo trwałe, mają dobrą przyczepność i nadają powierzchniom ładny połysk. Przed nałożeniem emalii należy zastosować warstwę podkładu pod farby olejne lub pokostu lnianego. Gdy podkład wyschnie, możemy przystąpić do malowania właściwego. Farbę rozprowadzamy cienkimi warstwami, najlepiej za pomocą wałka. Powtarzamy malowanie kilka razy, do momentu uzyskania jednolitej, kryjącej powłoki. Po nałożeniu każdej warstwy, możemy delikatnie przeszlifować powierzchnię.
Pomalowana płyta OSB nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci wosku czy lakieru. Farby chemoutwardzalne i olejno-ftalowe tworzą na powierzchni trwałą i łatwo zmywalną powłokę. Jeśli płyta ulegnie zabrudzeniu, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką.