Ocieplenie fundamentów krok po kroku
Jeśli planujemy ocieplenie fundamentów, dokładnie przemyślmy, jaki materiał najlepiej zastosować. W ogromnej mierze wpłynie to na metodę oraz zakres prac. Podpowiadamy, czym izolować fundamenty oraz o czym należy pamiętać podczas montażu materiału ociepleniowego.
Z uwagi na newralgiczne położenie ocieplenie fundamentów należy zaplanować na jak najwcześniejszym etapie, najlepiej jeszcze podczas projektowania budynku, a ostatecznie – podczas jego realizacji. Remont znajdujących się pod poziomem ziemi konstrukcji będzie skomplikowany, a przy tym kosztowny.
Ważna termoizolacja fundamentów
W jakich sytuacjach izolowanie fundamentów jest konieczne, kiedy zaś można z tego zrezygnować? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie termoizolacji nawet jeśli nie jest to wymagane przez przepisy. Według norm w przypadku, gdy wykonano skuteczne ocieplenie podłogi parteru na gruncie (w domu pozbawionym piwnicy), nie ma już obowiązku montażu termoizolacji ściany fundamentowej. Nie ma takiego obowiązku, jednak mimo to nie powinniśmy pomijać tego etapu! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na styku podłogi oraz ścian zewnętrznych dojdzie do powstania mostków termicznych, czyli punktów, przez które ucieka spora ilość ciepła. Zastosowanie materiału izolacyjnego jest dobrą, zalecaną przez profesjonalistów praktyką.
Czym ocieplić fundamenty?
Termoizolacja fundamentów ma – jak podpowiada nam sama nazwa – zabezpieczyć wnętrze domu przed przenikaniem zimna z zewnątrz oraz uciekaniem ciepła z pomieszczenia. Z drugiej strony nie można pominąć kolejnej, istotnej kwestii, jaką jest zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Musimy pamiętać o konieczności ochrony murów przed wilgocią przylegającego gruntu. Należy zatem wybierać materiały o jak najniższej nasiąkliwości oraz małym podciąganiu kapilarnym.
Skuteczne zabezpieczenie przeciwilgociowe oraz ocieplenie ścian fundamentowych uzyskamy, jeśli sięgniemy np. po płyty z wełny kamiennej, które odprowadzają na zewnątrz wilgoć z fundamentów. Profesjonaliści chętnie stosują również twardy styropian, który skutecznie opiera się działaniu wilgoci oraz naporowi gruntu.
Jeśli jednak potrzebujemy skuteczniejszego rozwiązania niż styropian do ocieplenia fundamentów, postawmy na styrodur. To w zasadzie specjalistyczny, wzmocniony, wodoodporny styropian, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrego zabezpieczenia przed oddziaływaniem wilgoci z gruntu oraz zimna.
Jak ocieplić fundament? Izolacja fundamentów krok po kroku
Izolacja termiczna fundamentów – jak zresztą ogólnie wznoszenie budynku – to dość skomplikowany proces, dlatego jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczania w tej dziedzinie, o pomoc powinniśmy poprosić profesjonalistów.
W pierwszej kolejności, jeszcze zanim rozpoczniemy budowanie ścian fundamentowych, powinniśmy przygotować izolację poziomą na ławach fundamentowych. Możemy wykorzystać do tego folię izolacyjną lub np. specjalną, wzmocnioną papę. Następnie wykonujemy warstwę drenażową wraz z wszystkimi elementami drenażowymi. Dopiero potem wylewamy ściany fundamentowe lub budujemy je z bloczków betonowych, a następnie czekamy aż zakończy się proces sezonowania (co potrwać może kilka tygodni). Prawidłową izolację fundamentów możemy zamontować na całkowicie suchym i czystym podłożu.
Po otynkowaniu konstrukcji układamy membranę hydroizolacyjną lub specjalną papę bitumiczną, następnie zaś montujemy izolację i ocieplenie fundamentów, np. w formie wspomnianych płyt z wełny kamiennej. Przyklejamy je do podłoża, dbając o to, aby krawędzie poszczególnych płyt idealnie się stykały.
Oczywiście to tylko przykład, jak może zostać przeprowadzona termoizolacja fundamentów. Metod na ocieplenie i zaizolowanie tej strefy budynku jest sporo. Bardzo wiele zależy od wybranego materiału ociepleniowego, każdy bowiem narzuca inny zakres prac, oraz od ekipy budowlanej, jej doświadczenia i preferencji.