Ogrzewanie etażowe – co to jest? Poznaj wady i zalety ogrzewania etażowego
Ogrzewanie etażowe to nic innego jak popularne ogrzewanie centralne, czyli najczęściej stosowany sposób na grzanie wnętrz. Umożliwia ono równomierne rozprowadzenie ciepła po całym budynku z wykorzystaniem tylko jednego źródła ciepła. W dzisiejszym artykule szczegółowo odpowiemy na pytania dotyczące ogrzewania etażowego: co to jest, jakie są rodzaje ogrzewania etażowego oraz jakie są jego wady i zalety. Zaczynamy!
Ogrzewanie etażowe – co to jest?
Na czym polega ogrzewanie etażowe? Zasada działania jest prosta. Mamy tu jedno centralne źródło ogrzewania, z którego ciepło rozprowadzane jest po budynku. Cała instalacja składa się zwykle ze źródła ciepła, pompy cyrkulacyjnej, przewodów, które rozprowadzają gorącą wodę lub inny nośnik ciepła oraz odbiorników, czyli grzejników. Kompletna instalacja pozwala na sprawne i skuteczne rozprowadzenie ciepła po całym budynku. Kluczem do ekonomicznego i ekologicznego korzystania z centralnego ogrzewania etażowego jest wybór odpowiedniego paliwa.
Rodzaje ogrzewania etażowego
Rodzaj ogrzewania etażowego zależy właśnie od źródła ciepła, czyli paliwa, jakie postanowisz wykorzystywać, by ogrzać swój dom. Warto zdecydować się na takie, które po pierwsze – będzie najmniej kosztować, a po drugie – będzie przyjazne dla środowiska. Jakie piece etażowe wyróżniamy?
- Ogrzewanie węglowe etażowe – najbardziej tradycyjny typ ogrzewania etażowego. Co to znaczy? W Polsce piece węglowe są nadal najpopularniejszymi źródłami ciepła. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania etażowego w bloku, kamienicy czy domu, można wybierać między tradycyjnym kotłem a takim wyposażonym w podajnik retortowy. Z roku na rok ten rodzaj ogrzewania, ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, wypierany jest przez inne źródła energii.
- Ogrzewanie etażowe gazowe – tu specjalny kocioł grzewczy wytwarza ciepło, które rozprowadzane jest po całym budynku. Ogrzewanie gazowe jest droższe od węglowego, ale istnieją specjalne kotły kondensacyjne, które znacznie ograniczają zużycie gazu, co pozwala obniżyć koszty. Tego rodzaju ogrzewanie jest dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż spalanie węgla. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu gazowym, przeczytaj nasz artykuł Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jaki piec gazowy wybrać?
- Centralne ogrzewanie kominkowe – tutaj źródłem ciepła jest kominek, w którym pali się drewnem. Ciepło do pozostałych pomieszczeń rozprowadzane jest przy pomocy specjalnych przewodów. Minusem jest szybkie wychładzanie się pomieszczeń po wygaszeniu kominka.
- Ogrzewanie etażowe elektryczne – to rozwiązanie ekologiczne i łatwe w obsłudze, ale najrzadziej wybierane, ze względu na wysokie koszty energii.
Zalety ogrzewania etażowego
Ogrzewanie etażowe ma wiele zalet. Należą do nich m.in.:
- możliwość wyboru źródła ciepła,
- jednoczesne produkowanie ciepłej wody użytkowej,
- niskie koszty ogrzewania, jeśli wybierze się odpowiednie paliwo,
- niewielkie straty ciepła,
- możliwość niezależności – nie musisz korzystać z usług zewnętrznego dostawcy energii.
Wady ogrzewania etażowego
Ogrzewanie etażowe nie jest oczywiście również bez wad. Przeszkadzać może m.in.:
- konieczność stałej obsługi i konserwacji (szczególnie w przypadku pieca na węgiel lub centralnego ogrzewania kominkowego),
- wysokie koszty wykonania instalacji,
- konieczność wygospodarowania miejsca na piec,
- w przypadku korzystania z pieca na węgiel – negatywny wpływ na stan powietrza.
Ogrzewanie etażowe to tradycyjny, wygodny i sprawdzony sposób na rozprowadzenie ciepła po całym budynku. Wystarczy wybrać odpowiedni, ekonomiczny i ekologiczny piec, a nawet najmroźniejsze zimy nie będą Ci straszne.