Wnętrzarskie #instatrendy: kwiecień. Lata 70. w rytmie muzyki!
Mocne kolory i futurystyczne formy, obszerne klubowe sofy i dekoracyjne lampy, szaleństwo glam rocka i barwny świat klubów disco – dziś powracają do naszych domów.
Trudno dziś uwierzyć, że to wszystko działo się już pół wieku temu: że to nasi dziadkowie i babcie zachwycali się Abbą, Donną Summer i Davidem Bowie, kolekcjonowali plakaty o charakterystycznym liternictwie, nosili buty na koturnach, spodnie dzwony i fryzury afro. Dziś moda na styl lat 70. wraca. Kolorowy plastik, graficzne wzory Marimekko i Orly Kiely, przepastne sofy i okrągłe pufy oraz stoliki, miękkie futrzaki, odrobina błysku – choćby w postaci „kosmicznych” lamp – wszystko to znów staje się stylowe i pożądane.
Futurystyczne projekty
Kiedy Verner Panton, Eeero Saarinen i tworzyli swoje meblowe projekty, były one technologicznym i estetycznym wyzwaniem. Dziś wracają jako echo swojej epoki i dodają wnętrzom retro uroku. Oglądając projekty Vernera Pantona łatwo znaleźć inspiracje do stworzenia wnętrz w stylu lat 70. Jego słynne „living landscapes” zaskakiwały eliminacją mebli w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, na rzecz pokrytych barwnym welurem organicznych form. Inne typowe dla duńskiego designera elementy to ścienne panele 3D z tworzyw sztucznych oraz dekoracyjne lampy, czasem kojarzące się z dyskotekowymi kulami.
Tulipanowa gorączka
Krzesła Tulip , niczym słynne Panton Chairs, są już na tyle nobliwymi klasykami, że można postawić je w zasadzie wszędzie, ale zgodnie z duchem lat 70. szczególnie efektownie będą się prezentować we wnętrzach utrzymanych w kosmicznej stylistyce „all white”, niczym w słynnym Miller House – luksusowej rezydencji zaprojektowanej przez architekta.
Inny pomysł na „tulipanową” jadalnię to kontrastowe kolory w mocnych graficznych kompozycjach niczym z serigrafii Andy`ego Warhola. Zresztą jego prace i dzieła innych mistrzów pop–artu to również odpowiednie stylowo nawiązanie do lat 70.
Styl Eero Saarinena ostatnio zyskał też na popularności dzięki renowacji – tym razem w roli luksusowego hotelu – zaprojektowanego przez niego terminalu TWA lotniska Kennedy`ego.
Szalone wzory
Nieco psychodeliczne, jakby inspirowane rozlewającą się farbą wzory, to również jeden z charakterystycznych elementów stylistyki lat 70. W oryginale często stosowano je w uderzeniowej dawce, my możemy wybrać jeden element – tapetę, zasłony czy poduszki. Na mniejszej powierzchni wyrazisty wzór nie będzie tak „agresywny” i nie przytłoczy całego wnętrza. Co ciekawe tego rodzaju tkaniny całkiem łatwo upolować jeszcze w secondhandzie lub … w rodzinnym domu.
Ambasador stylu 70`
Wielkim fanem stylu lat 70 - co widać nie tylko w jego muzyce, ale także w jego domach i wnętrzarskich projektach - jest Lenny Kravitz. Ten utalentowany muzyk już jakiś czas temu dał się poznać jako koneser designu i twórca autorskich kolekcji wyposażenia wnętrz, m.in. płytek ceramicznych, mebli, akcesoriów meblowych, tapet. Hołdem dla stylu lat 70 są też jego prywatne domy. Ten w Paryżu łączy nonszalancję godną gwiazdy rocka z paryską elegancją i przepychem. We wnętrzach utrzymanych głównie w czerni i bieli znajdziemy kryształowe żyrandole, sztukaterie, ale także tak charakterystyczne dla lat 70. futrzane dywany, zwierzęce printy i okrągłe stoliki. W salonie nie zabrakło jednej z ikon designu tamtej dekady – sofy Togo.
Z kolei w Los Angeles często możemy podziwiać na Instagramie przestronną sypialnię ze ścianą wyłożoną dopasowanymi slabami czarnego marmuru i obszernym łożem tapicerowanym brązową skórą.