Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czyszczenie fug – jak wyczyścić fugi z tłuszczu, pleśni i brudu?

Brudne fugi między płytkami ściennymi czy podłogowymi to problem nie tylko posiadaczy wiekowych łazienek. Zabrudzenia fug pojawiają się bowiem również w stosunkowo nowych łazienkach, kuchniach czy pomieszczeniach gospodarczych. Czym czyścić spoiny między kafelkami z osadu wapiennego i resztek mydła? Jak pozbyć się z fug rdzy, pleśni, a także plam po tłuszczu? Jakie środki do czyszczenia fug będą najbardziej skuteczne? Czym czyścić białe fugi? Przedstawiamy poradnik na temat najlepszych narzędzi i środków do mycia fug.

Narzędzia do czyszczenia fug

Efektywność czyszczenia fug zależy nie tylko od użytego środka myjącego, ale także od doboru właściwych narzędzi. Większość osób brud ze spoin stara się usunąć ostrymi narzędziami, np. nożem, druciakiem lub szczotką o ostrym i twardym włosiu. Nie jest to najlepszy wybór – ich stosowanie na delikatnych fugach może doprowadzić do powstania nieestetycznie wyglądających rys i żłobień w spoinie oraz przypadkowych zadrapań na powierzchni kafli. Czym wyczyścić fugi, aby nie spowodować nieodwracalnych szkód?

Do czyszczenia fug w łazience, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym domowymi lub specjalistycznymi preparatami do spoin warto wybrać specjalną szczoteczkę do czyszczenia fug o wąskiej „główce” i wydłużonej rączce lub gąbkę do mycia naczyń. W roli tej spełni się idealnie również szczoteczka do zębów z włosiem miękkim lub o średniej twardości. Do zbierania pozostałości środków do czyszczenia fug najlepiej zastosować miękkie ściereczki kuchenne lub bawełniane szmatki. Do czyszczenia fugi parą przydatna jest parownica, czyli myjka parowa z nakładką do czyszczenia miejsc trudno dostępnych.

Pamiętaj! Przed przystąpieniem do mycia fug przygotuj również rękawice ochronne. Dzięki temu skóra dłoni nie będzie miała styczności ze środkiem do czyszczenia fug i nie zostanie podrażniona.

Najbardziej skuteczne metody czyszczenia fug

Do czyszczenia fug z mocnych zabrudzeń, pleśni, rdzy czy kamienia najlepiej wykorzystać preparaty przygotowywane na bazie stosunkowo delikatnych, niedrogich i łatwo dostępnych chemikaliów. Czym konkretnie warto wyczyścić fugi, aby uzyskać jak najlepszy efekt?

Czyszczenie fug wodą utlenioną z sodą

efektami odznacza się środek do czyszczenia fug na bazie nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej. Pierwszy ze składników, który nazywany bywa po prostu wodą utlenioną, można kupić w aptece, sklepie chemicznym czy nawet w marketach budowalnych (w większych butelkach), a drugi w sklepach spożywczych. Po zmieszaniu wody utlenionej z sodą do pieczenia uzyskuje się gęsta pastę. Należy ją nałożyć szczoteczką na zabrudzone fugi i pozostawić na kilka minut (około 5-10), aby preparat zaczął działać. Po tym czasie fugi należy dokładnie wyczyścić, mocno dociskając szczoteczkę, a następnie usunąć szmatką pozostałości preparatu do czyszczenia spoin. Jeżeli efekt będzie niezadowalający, czyszczenie można powtórzyć.

Czyszczenie fug chlorem

Sposobem, który odznacza się dużą skutecznością, jest zastosowanie do czyszczenia fug środka chemicznego na bazie chloru. Jednocześnie metoda ta jest stosunkowo rzadko wybierana ze względu na specyficzny, drażniący zapach płynów z chlorem. Jak czyścić fugi chlorem? Zamiast kupować preparaty w sklepach chemicznych, do sporządzenia płynu do czyszczenia spoin wystarczy wykorzystać chlorowany płyn do mycia toalety. Roztwór, który będzie dobrze czyścił fugi, powinien łączyć wodę z chlorem w proporcjach 1:1 (na przykład 0,25 l detergentu i 0,25 l ciepłej wody). Taki płyn do czyszczenia fug można nanosić na spoiny spryskiwaczem, gąbką lub zmoczoną szczoteczką. Po odczekaniu około 5 minut, należy fugi wyszorować, a następnie spłukać czystą wodą.

Czyszczenie fug tabletką aktywnego tlenu

Innym skutecznym sposobem czyszczenia fug jest zastosowanie domowego płynu do czyszczenia fug z aktywnego tlenu do walki z brudem, bakteriami i wirusami czającymi się w spoinach kafelek. Skąd go wziąć? Tabletki aktywnego tlenu stosowane są najczęściej do czyszczenia i dezynfekcji basenów. Są stosunkowo niedrogie – kilka sztuk kosztuje około 10 złotych. Chcąc wykorzystać je do czyszczenia fug, należy jedną tabletkę rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody. Uzyskany w ten sposób płyn warto przelać do spryskiwacza i nanieść na zabrudzone fugi między płytkami. Po około 10-20 minutach, można rozpocząć czyszczenie fug szczoteczką lub gąbką do mycia naczyń. Gdy fugi będą już czyste, należy wytrzeć je suchą i czystą ściereczką.

Pamiętaj! Zanim nałożysz środek do czyszczenia fug na wszystkie spoiny, zrób próbę w niewidocznym miejscu. Pozwoli to sprawdzić, czy fuga się nie odbarwia.

Domowe i naturalne sposoby na czyszczenie fug

Ze standardowymi zabrudzeniami fug, na przykład z wapiennym osadem wytrącający się z wody, z mydlinami, błotem, a nawet rdzą i tłuszczem bez problemu poradzą sobie domowe, naturalne i bezpieczne dla dzieci oraz zwierząt metody czyszczenia fug. Czym wyczyścić fugi, aby cieszyły nasze oczy przez kolejne lata?

Czyszczenie fug octem i sodą oczyszczoną

Najlepszymi efektami w czyszczeniu fug w łazience, kuchni czy pralni odznacza się mieszanina octu i sody oczyszczonej. Aby przygotować octowo-sodowy preparat do czyszczenia fug, należy do wody dodać ocet (np. 100 ml na 100 ml wody) oraz wsypać sodę oczyszczoną (co najmniej 1 opakowanie na litr wody). Chcąc złagodzić nieco silny zapach octu, można wkropić do płynu kilka kropli olejku eterycznego (na przykład z drzewa herbacianego czy lawendowego) lub płynu do mycia naczyń. Całość należy mieszać tak długo, aż soda się rozpuści. Gotowy domowy środek do czyszczenia fug można nanieść na spoiny szczoteczką (o ile uzyskamy konsystencję pasty) lub za pomocą spryskiwacza (gdy stworzymy płyn). Pastę z octu i sody oczyszczonej warto pozostawić na fugach na kilka minut i dopiero rozpocząć szorowanie. W przypadku czyszczenia fug płynem mycie najlepiej rozpocząć od razu. Po zakończeniu czyszczenia fug sodą i octem należy je przemyć czystą wodą.

Czyszczenie fug sokiem z cytryny

Bardzo naturalnym, ale też stosunkowo słabo radzącym sobie z pleśnią oraz z silnymi zabrudzeniami środkiem do fug, jest sok z cytryny. Warto zastosować go do odświeżenia jasnych i białych spoin kafelek, a także do usuwania zabrudzeń z tłuszczu, kurzu i rdzy. Jak czyścić fugi sokiem z cytryny? Wyciśnięty z owocu lub kupiony gotowy w buteleczce sok należy nanieść na fugi, na przykład spryskiwaczem lub gąbką, i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie składniki soku powinny rozjaśnić nasze fugi i sprawić, że przyczepiony do nich brud odpadnie. Całość najlepiej przeszorować, a następnie spłukać czystą wodą lub usunąć za pomocą czystej ściereczki.

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia

Zabrudzone fugi można wyczyścić także, korzystając z proszku do pieczenia rozrobionego w niewielkiej ilości wody. Sposób ten jest szybki i niedrogi. Jak czyścić fugi proszkiem do pieczenia? Można przygotować pastę do mycia fug, wsypując do miseczki kilka opakowań proszku do pieczenia i dodając trochę ciepłej wody. W przypadku czyszczenia fug podłogowych można po prostu zmoczyć kafelki i na wilgotne spoiny wysypać suchy proszek do pieczenia. Po około 20-30 minutach styczności pasty z fugami, należy je wyszorować delikatną szczoteczką. Ostatnim etapem jest spłukanie proszku, o ile to możliwe, lub ściągnięcie jej wilgotną, czystą ściereczką.

Pamiętaj! Chociaż zapach octu nie jest przyjemny, nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Podczas czyszczenia fug środkami na jego bazie, pamiętaj jednak o wietrzeniu pomieszczenia.

Specjalistyczne preparaty chemiczne do czyszczenia fug

W przypadku trudnych plam na fugach, na przykład z pleśni, rdzy i tłuszczu, najlepiej zastosować specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia spoin kafelek. Dlaczego, między innymi do czyszczenia fug z pleśni, warto sięgać po preparaty tego typu? Oprócz usuwania brudu, działają one bowiem grzybo- i bakteriobójczo, dezynfekując spoiny i utrudniając ponowny rozwój pleśni. Dodatkowo często wybielają one fugi (co jest istotne przy jasnych i białych spoinach).

Preparaty chemiczne do fug dostępne w sklepach z chemią budowlaną mogą również przywracać spoinom oryginalny kolor oraz wyczyścić spoiny silikonowe przy umywalkach, wannach czy muszlach klozetowych. Chociaż są bardzo skuteczne, korzystanie z nich wiąże się z koniecznością zastosowania rękawic ochronnych oraz wietrzenia pomieszczenia. Przed pokryciem gotowym płynem wszystkich fug najlepiej zrobić próbę w niewidocznym miejscu.

Pamiętaj! Specjalistyczne środki do czyszczenia fug mogą mieć nieprzyjemny zapach i silne działanie drażniące na skórę. Zanim je zastosujesz, przeczytaj instrukcję obsługi na etykiecie produktu.

Czyszczenie fug parą wodną

Metodą, która odznacza się duża skutecznością i jest całkowicie naturalna oraz ekologiczna, jest czyszczenie fug parą wodną. Do usuwania zabrudzeń ze spoin w takim przypadku nie stosuje się detergentów, dlatego rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza osobom wrażliwym na środki chemiczne, rodzicom małych dzieci oraz alergikom. Dzięki działaniu bardzo wysokiej temperatury, brud na fugach mięknie i odpada wraz ze skroploną wodą. Dodatkowo osadzone na spoinach grzyby, wirusy czy bakterie zostają zneutralizowane i uzyskuje się efekt dezynfekcji. Zaletą parowego czyszczenia spoin jest także brak ryzyka, że fugi się odbarwią lub rozkruszą. Jak czyścić fugi parą wodną?

Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego urządzenia do czyszczenia fug. Można sięgnąć po myjkę parową z odpowiednią, wydłużoną i najczęściej zakończoną szczotką końcówką na dyszę. Wielu producentów urządzeń parowych określa ją jako dyszę do detali. Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy kilkukrotnie skierować na brudne fugi strumień pary z parownicy, dodatkowo pocierając szczotkową końcówką lub miękką szczoteczką do zębów. Po zakończeniu czyszczenia fug parą pozostałości, takie jak spływający z wodą brud, należy spłukać lub wytrzeć do sucha szmatką.

Pamiętaj! Do czyszczenia delikatnych, silikonowych fug najlepiej stosować niższe ciśnienie oraz niezbyt wysoką temperaturę pary wodnej, a także nie stosować szczotki do szorowania.


Inne artykuły w tej kategorii

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

 Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.