Nie tylko biel, czyli kolorowa rewolucja w kuchni. 5 pomysłów na oryginalną aranżację
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Białe kuchnie od lat cieszą się ogromną popularnością – prezentują się dobrze zarówno na dużym, jak i niewielkim metrażu, są uniwersalne i ponadczasowe. Dlaczego więc coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które przełamią kuchenny krajobraz „total white”? Bo biel, choć piękna i wszechstronna, bywa nudna, a widziana w niemal każdym wnętrzu potrafi doprowadzić nas do białej gorączki! Jeśli więc chcesz wyróżnić się z tłumu i sprawić, by Twoja kuchnia prezentowała się oryginalnie i zaskakująco – postaw na intensywne kolory! Jak wprowadzić je do kuchni? Po jakie barwy sięgnąć? Podpowiadamy!
1. Intensywne kolory na ścianach, czyli szybki sposób na metamorfozę Twojej kuchni
Farba pozwala szybko i sprawnie odmienić każde wnętrze. Zanim jednak wybierzesz konkretny kolor, sprawdź właściwości farby – pamiętaj, że kuchnia to wnętrze narażone na działanie wilgoci i zabrudzenia. Warto zdecydować się na produkt, który zapewni kuchennym ścianom odporność na: plamy, zmywanie i szorowanie. Taka jest np. farba Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom, przeznaczona do malowania ścian i sufitów we wnętrzach narażonych na okresowo zwiększające się zawilgocenie i kondensację pary wodnej. Specjalistyczna hydrofobowa formuła sprawia, że pomalowane nią powierzchnie nie absorbują zabrudzeń oraz „trudnych” plam, stają się odporne na ścieranie, działanie środków dezynfekujących, a także na rozwój bakterii i grzybów. Dzięki doskonałym parametrom użytkowym taką farbą pomalujemy nawet znajdujący się bezpośrednio nad blatem roboczym backsplash.
Dzięki szerokiej palecie kolorów, z pewnością znajdziesz barwę dopasowaną do swoich upodobań oraz stylu wnętrza. Oprócz głębokich odcieni zieleni i niebieskiego, które już od kilku sezonów rządzą we wnętrzach, w 2019 roku do łask powracają ciepłe tonacje. Przybrudzone wersje różu, cegły czy ochry, a także mocne i nasycone barwy, takie jak bordo czy elegancki rubin, zamienią kuchnię w energetyczne i pozytywne wnętrze. Świetnie sprawdzają się również odcienie żółtego – miodowy czy musztardowy, a także pastele. Delikatne błękity, miętowa zieleń, pudrowy róż, a także rozbielone wersje fioletu czy pomarańczy podkreślą charakter wnętrza, równocześnie go nie przytłaczając.
Decydując się na intensywne, ciemne kolory pamiętaj, by stosować je z umiarem – szczególnie jeśli Twoja kuchnia jest mała. Mogą wtedy pojawić się w przestrzeni nad blatem, czy na jednej, dobrze doświetlonej ścianie. Jaśniejsze odcienie są bezpieczniejsze i równie efektowne. Kolor warto dopasować do stylu wnętrza. Pudrowy róż, błękit czy rozbielona zieleń świetnie skomponują się ze stylem skandynawskim, a delikatna lawenda podkreśli charakter prowansalskiej kuchni. Intensywne barwy doskonale pasują do aranżacji w stylu eklektycznym czy vintage w klimacie szalonych lat 50.
2. Wybór na lata, czyli kolorowe płytki – czy warto w nie zainwestować?
Jeśli kolorowe ściany to nie Twoja bajka, a biel na ścianach to jednak ponadczasowy „must have”, może warto pokusić się o wybór kolorowych płytek? To świetny sposób na wprowadzenie koloru do wnętrza na niewielkich powierzchniach – najczęściej nad blatem i w jego najbliższym sąsiedztwie. Wybór jest naprawdę spory, a różnorodne odcienie i wzory pozwalają wyczarować naprawdę magiczny klimat. Kolorowe mozaiki, modne heksagony, płytki typu patchwork czy ciekawe odcienie wersje popularnych modeli „subway” ubarwią każde wnętrze. Płytki udekorowane misternymi wzorami, a także modele w nietypowych kształtach same w sobie mogą stać się ozdobą kuchni. Taki barwny dodatek będzie przyciągał uwagę, a przy tym nie przytłoczy – często małej – przestrzeni kuchni. Warto jednak pamiętać, że płytki to element, który zagości w naszym wnętrzu na wiele lat, a ewentualne zmiany w aranżacji mogą wiązać się z uciążliwym skuwaniem. To opcja dla osób zdecydowanych, których preferencje estetyczne nie ulegają częstym zmianom.
3. Masz już dość swoich starych mebli? Przemaluj je na intensywny kolor!
A co z meblami? Nawet one mogą stać się kolorowym elementem wystroju kuchni. Jeśli znudziły Ci się już białe meble i opatrzyły klasyczne, drewniane dekory – postaw na kolor! Meble w ciekawych odcieniach najlepiej prezentują się na tle neutralnej bieli, jasnych szarości czy beżu. Świetnym sposobem na odmianę wizerunku kuchni, bez inwestowania w nową zabudowę może być pomalowanie mebli, które od lata stoją w Twojej kuchni. Dodatkowo możesz wymienić uchwyty czy gałki, by idealnie dopasować je do nowego odcienia mebli. Taki kreatywny eksperyment sprawi, że kuchnia całkowicie zmieni swoje oblicze – a Ty zyskasz kolorową przestrzeń, nie ponosząc wysokich kosztów.
4. Kolorowe detale i dodatki w białej kuchni – zmieniaj je, kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota!
Jak jeszcze wprowadzić kolor do białej kuchni? Jeśli zależy Ci na zachowaniu neutralnej, białej bazy – postaw na kolorowe dodatki! Wśród nich mogą znaleźć się drobne kuchenne gadżety, kubeczki, podkładki czy małe sprzęty AGD. Na parapecie ustaw barwne doniczki z ulubionymi ziołami, a na blacie – oryginalny półmisek na owoce. Przy stole mogą stanąć krzesła w kontrastowych kolorach, a na podłodze zagościć niewielki, kuchenny dywanik. Dzięki temu Twoja kuchnia nabierze barw, choć diametralnie się nie zmieni – a sezonowa wymiana dekoracji pozwoli na szybką metamorfozę wnętrza.
5. Co do kuchni, jeśli nie biel i intensywne barwy? Wybierz neutralne struktury!
Sposobem na to, by neutralne kolory prezentowały się ciekawiej, jest wybór oryginalnych struktur – mogą to być farby strukturalne lub drobnoziarniste tynki dekoracyjne. Pokryte nimi powierzchnie są bardzo efektowne, a na ich tle pięknie prezentują się białe meble. Jeśli więc szukasz sposobu na to, jak odmienić nudną, białą kuchnię, ale nie chcesz wprowadzać do niej intensywnych kolorów – postaw na struktury, np. Magnat Style Samum, Stiuk Wapienny, Beton czy Glinka Wenecka. Do tak zaaranżowanego wnętrza warto wprowadzić motywy drewna, a także zielone rośliny i kolorowe detale – np. w postaci oryginalnej zastawy. Spektakularny efekt? Murowany!
Biała kuchnia to już nie Twoja bajka? Chcesz odmienić swoje wnętrze i sprawić, by było kolorowe, oryginalne i pełne pozytywnej energii? Świetnie! Kuchnia może stać się kolorowym sercem Twojego domu – szybkie malowanie ścian, odnowienie mebli, zmiana dodatków, a może inwestycja w ciekawe płytki? Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, efekty będą piękne i zaskakujące. Kolor ma moc – pożegnaj aranżacje w klimacie „total white” i przekonaj się, że naprawdę warto!
Artykuł powstał we współpracy z marką Magnat.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.