Innowacje we wnętrzach: Internet of things (IoT) w Twoim domu!
IoT to już nie wizje przyszłości, ale rzeczywiste rozwiązania w wielu mieszkaniach. Wyposażenie domowe podłączone do sieci jest coraz tańsze i powszechnie dostępne. Dzięki nim możemy nie tylko oszczędzać energię i dbać o ekonomiczne zarządzanie własnymi zasobami, ale także poprawić swój komfort życia.
Czym jest internet of things?
IoT w wolnym tłumaczeniu to Internet Rzeczy. Nazwa obejmuje koncepcję wielu przedmiotów połączonych z siecią, które wysyłają, odbierają i wymieniają dane pomiędzy sobą. Firma analityczno-badawcza Gartner prognozuje, że do końca przyszłego roku będzie to aż 20,4 mld urządzeń. Dzięki tej powszechności łatwiej jest uzyskać, odnaleźć tańsze rozwiązania technologiczne, które realnie przekładają się na efektywne zarządzanie czasem, bezpieczeństwem i energią. Często - dzięki jednemu kliknięciu w smartfonie. Internet Rzeczy ma pomóc w przyszłości zarządzać m. in. transportem, produktami, budynkami, systemem zdrowia i mieszkaniami. To właśnie z tymi ostatnimi związane jest pojęcie „smart home” – dzięki przedmiotom połączonym za pomocą sieci dom może być miejscem jeszcze lepiej przystosowanym do naszego stylu życia. Systemy inteligentnych domów mają wiele korzyści dla użytkowników – w kwestiach ekonomicznych w dużym stopniu wpływają na oszczędność. Automatyka pozwala rozsądnie wykorzystywać energię, dzięki czemu można zaprogramować odpowiednio temperaturę czy oświetlenie.
Sieć, która (po)łączy rzeczy
Ciekawym przykładem obrazującym możliwości Internetu Rzeczy jest wdrożony koncept Amazon Key, mający ułatwić odbieranie przesyłek. Inteligentny zamek z kamerą pozwala na przyspieszenie usługi dostarczenia paczki od kuriera poprzez zainstalowanie w drzwiach specjalnego systemu, którym steruje się poprzez aplikację. Kiedy kurier z zakupami chce wejść do naszego domu, widzimy go na ekranie swojego telefonu i otwieramy drzwi. Amazon zapowiada, że inteligentny zamek drzwiowy będzie można wykorzystywać do innych czynności i usług, dzięki temu urządzenie giganta e-handlu stanie się bardziej uniwersalne. Za pomocą Amazon Key wpuścimy do mieszkania np. opiekunkę, gościa a także domowego pupila wracającego z podwórka. Na razie usługa dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce liderem w kontekście IoT jest firma Ferguson Smart Home. Sterowanie mieszkaniem z ich systemem również odbywa się za pomocą specjalnej aplikacji. Przy jej użyciu istnieje możliwość zarządzania systemem alarmowym, temperaturą pomieszczeń i urządzeniami elektrycznymi. Zdalna kontrola nad poszczególnymi czujnikami sprawia, że natychmiast dowiemy się o zalaniu czy niekontrolowanym otwarciu drzwi.
Inteligentne przedmioty mogą również pomóc nam w kuchni. Jako przykład posłuży lodówka - powstały już systemy analizujące jej zawartość i na tej podstawie tworzące odpowiednie menu z potrawami. Takie urządzenie potrafi też zauważyć braki i poinformować użytkowników o tym, że zapas odpowiedniego produktu się kończy. Ciągle rozwijana jest bardzo potrzebna funkcja skanowania terminów przydatności. Gdy ten się będzie zbliżał – lodówka przypomni o tym domownikom. Funkcja ta wydaje się być najciekawsza z punktu widzenia konsumentów, którym zależy na planecie i tym, aby nie marnować żywności.
Planowane wdrożenia w najbliższych latach sieci 5G (w masowej skali) wpłynie na rozwój i demokratyzację dóbr technologicznych, a co za tym idzie - inteligentnych rozwiązań dla domu. Oznacza to dla nas, że w nadchodzącej przyszłości będziemy w stanie sterować i zarządzać naszym mieszkaniem z mobilnej aplikacji, niezależnie od miejsca, w którym się znajdziemy. Rozwiązania IoT w naszym domu dają (nie)pozorne poczucie bezpieczeństwa swoim użytkownikom, przy jednoczesnym założeniu ograniczenia ich czasu i zaangażowania w podstawowe przydomowe obowiązki. Jednak, czy technologiczny system zarządzania domem pozwoli oszczędzić nasz czas? Czy być może wpłynie na wzmocnienie naszego zaangażowania w kontrolę domu online, tym samym stanie się kolejnym narzędziem za pomocą, którego będziemy kreować i kontrolować rzeczywistość w sieci?