Styl naturalny, organiczny i eko – jakie kolory podkreślą charakter aranżacji?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Mieszkania inspirowane naturą to wnętrza urządzone w oparciu o prostotę i dekoracyjną oszczędność. Nie są jednak surowe i minimalistyczne, a przyjazne oraz klimatyczne, dzięki czemu stają się znakomitym źródłem wytchnienia od zgiełku i pośpiechu współczesnego świata. Tworzą je połączenia materiałów pozyskanych wprost z przyrody i harmonijna kompozycja spokojnych barw ziemi, które podkreślają charakter aranżacji. O jakich odcieniach mowa?
Naturalne kolory ziemi
Paleta odcieni stylu naturalnego, organicznego oraz eko czerpie z bogactwa przyrody. To nienachalne, lekkie tonacje, które dają poczucie bezpieczeństwa i niewymuszonej elegancji, np. : kamienny Szary Kwarc, przybrudzony Alabastrowy Kryształ i biele, Miodowy Amber, ziemiste odcienie brązów, Grafitowy Antracyt czy nasycone zielenie począwszy od Wytwornego Malachitu, a skończywszy na Czystym Oliwinie z palety Magnat Ceramic.
Dla ożywienia kompozycji stosuje się również czerwień, żółcienie oraz błękity kojarzone z barwami nieba. Taka kolorystyka nie przytłacza wnętrza i jest na tyle uniwersalna, że poszczególne tonacje wzajemnie się uzupełniają. Jasne barwy dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne – o głębokim nasyceniu – dodają aranżacji zmysłowego, kameralnego wydźwięku.
Od oliwki po butelkową zieleń
Na pierwszy plan naturalnych inspiracji wysuwa się zieleń – kolor równowagi i spokoju, któremu przypisuje się właściwości kojące oraz relaksujące. Ma ona różne oblicza, a każde z nich tworzy dobry balans dla brązów oraz żółci, rubinu, szafirów, przybrudzonej bieli, beżu, écru, jasnego drewna, a także wiklinowych dodatków.
Jej mocne, butelkowe wersje odnajdują się w duecie z ciemnym drewnem oraz złotymi, rattanowymi lub miedzianymi ozdobami, natomiast subtelne tony – inspirowane oliwką, pistacją czy limonką – wprowadzają do wnętrza nutę radości i wesołego klimatu, stanowiąc barwną równowagę dla bezpiecznej szarości czy beżu. Uzupełnieniem takiego orzeźwiającego wystroju są rośliny doniczkowe, a także naturalny len i bawełna, materiały w botaniczne wzory, plecionki i motywy florystyczne widniejące na miękkich poduchach.
Barwy piasku i drewna, czyli beże i brązy
Beże i brązy to kolory neutralne, które dobrze komponują się w zestawieniu z każdym stylem, zwłaszcza naturalnym. Można je stosować w połączeniu, przez co brązowo-beżowy duet zapewni atmosferę przytulności i gościnności. Warto ją podkreślić za pomocą drewnianych mebli i posadzki, przepastnych sof oraz dekoracji w odcieniu czerni, które dodadzą aranżacji „pazura”.
Jasny akcent Perłowego Dolomitu lub Aksamitnego Agatu z palety Magnat Ceramic – zastosowany na ścianach – rozświetli wnętrze i pozwoli uniknąć wrażenia ciężkości, a przy okazji wyeksponuje postawione przed nimi przedmioty, uwypuklając ich kontury. Ciemny Kawowy Onyks albo Czekoladowy Krzemień dopełnią całość, a absorbując światło, stworzą kameralny, zachęcający do wypoczynku klimat – idealny w rodzinnym salonie czy intymnej sypialni. Zestawienie różnych odcieni brązów i beżów da bardzo przyjemny w odbiorze, harmonijny efekt.
Biele, kremy i błękity
Uniwersalną bazą wnętrz urządzonych pod dyktando organicznego nurtu jest też biel. W tej roli znakomicie sprawdzają się zarówno jej klarowne odmiany, jak i te przełamane gołębią szarością czy nutką wanilii lub perły. Jasne kolory wizualnie powiększają przestrzeń i odbijają światło, dodając pomieszczeniu lekkości, a także uwydatnią autentyczność niepowtarzalnych faktur użytych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, cegła czy kamień.
Biele można dowolnie łączyć z zieleniami, beżami czy brązami, co da spójną i ciepłą scenerię. By jednak spotęgować efekt świeżości, najlepiej postawić na trio bieli, błękitu oraz jasnego drewna, które harmonizować będzie z lnianymi zasłonami, wiklinowymi koszami oraz bambusowymi roletami. Będą one przełamaniem chłodnej kolorystyki, a niebieski – podobnie jak zielony – zadziała kojąco i pomoże w koncentracji.
Wszystkie odcienie szarości
Szarości przywodzą na myśl chłodne aluminium, surowy beton czy szlachetne kamienie na czele z granitem i choć kojarzą się głównie z loftem i stylem industrialnym, znakomicie wypadają w konfrontacji z ekologicznymi trendami. Harmonizują z barwami ziemi, a więc beżem, brązem, taupe – będącym ich mieszanką – czy trawiastą zielenią. Stanowią neutralne tło, w którym rolę akcentu kolorystycznego, odegrać mogą powierzchnie pomalowane na butelkową zieleń, brudny róż czy musztardową żółć.
Dobrym pomysłem na szarości będą też tonalne miraże podobnych odcieni – np. ciemniejszej farby Jaspis Picasso z jaśniejszą alternatywą Szary Piryt z palety Magnat. Kompozycja szarości o różnym stopniu nasycenia to prosty zabieg, by naturalne wnętrze zyskało nieco nowoczesnego sznytu i nie przytłoczyło nawet niewielkiego pokoju w bloku. Dzięki temu można manipulować proporcjami pomieszczenia, maskując jego mankamenty czy podkreślając atuty. Do takiej monochromatycznej mieszanki warto dodać przyjemne w dotyku faktury, a więc sztuczne futra, kaszmir, wełnę lub zamsz, które ocieplą całość.
Żółcienie i słoneczne inspiracje
Żywsze barwy natury to też ochra, czerwień czy żółcienie. Kojarzą się z gorącą atmosferą lata i pięknem złotej jesieni, gwarantując wystrój tętniący pozytywną energią. Wykorzystane w nadmiarze mogą jednak zaszkodzić, dlatego najlepiej poskromić fantazję i ograniczyć ich zastosowanie do jednej ściany bądź ozdób. Powierzchnie i elementy w takich odcieniach wyróżnią się, podnosząc temperaturę wnętrza.
Najlepiej je stonować przy użyciu kontrastujących, neutralnych szarości, jasnych beżów oraz stłumionych kolorów ziemi. W ten naturalny klimat wpiszą się również stara cegła naznaczona zębem czasu, drewniany parkiet ułożony w jodełkę, minimalistyczne meble, akcenty skóry, narzuty z juty, a także tkane lub miedziane doniczki.
Wnętrza inspirowane naturalnymi trendami są spokojnymi enklawami, w których można odpocząć – zachęcają do tego już same kolory! Biele, beże, brązy, szarości, zielenie i żółcienie przeniesione wprost z przyrody urzekają prostotą, która składa się na niepowtarzalny efekt wizualny: ciepłe, kameralne i przytulne miejsce – harmonijne tło codzienności, w której aż chce się przebywać i celebrować prozę życia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.