Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sokowirówka czy wyciskarka do soku – co wybrać?

Zamiast kupować świeże soki owocowe lub owocowo-warzywne, warto przygotować je samodzielnie w domu. Najlepiej użyć w tym celu wyciskarkę wolnoobrotową czy sokowirówkę. Czym różnią się te sprzęty? Jakie są ich wady i zalety? Co jest lepsze – sokowirówka czy wyciskarka? Z jakich owoców i warzyw można przygotować sok w sokowirówce, a z jakich w wyciskarce? Przedstawiamy poradnik kupującego, dzięki któremu łatwiej będzie zdecydować, co wybrać – sokowirówkę czy wyciskarkę do soku.

Co to jest wyciskarka do soku?

Wyciskarka wolnoobrotowa, nazywana też wyciskarką śrubową, wyciskarką ślimakową lub – błędnie – sokowirówką wolnoobrotową, jest sprzętem kuchennym, z którego pomocą można uzyskać świeże soki owocowe i warzywne. Charakteryzuje się ona jednak inną budową oraz technologią działania niż standardowa sokowirówka. Zamiast odwirowywać sok z przetartego na ostrym sicie miąższu, jest on wyciskany przez wałek ślimakowy z miażdżonej pulpy owocowo-warzywnej. Co więcej, wyciskarka wolnoobrotowa działa powoli, na niskich obrotach, przeważnie z prędkością ok. 70-110 obrotów na minutę.

<h2 id="jak-działa-wyciskarka-do-soku">Jak działa wyciskarka do soku?</h2>
<p>Powstawanie soku w wyciskarce wolnoobrotowej to naprawdę prosty proces. Owoce czy warzywa, z których chcemy odcisnąć sok, najpierw są powoli miażdżone przez wałek ślimakowy. Kolejnym krokiem jest wyciskanie soku z pulpy owocowej lub owocowo-warzywnej na specjalnym sicie lub zestawie sit urządzenia. Gotowy napój wylewany jest na końcu do podstawionego naczynia, np. szklanki, lub do pojemnika stanowiącego integralną część wyciskarki wolnoobrotowej. Pozbawiony soku suchy miąższ z sita przesuwany jest do zbiornika, z którego łatwo go usunąć. Wyciśnięty powoli i „na zimno” <strong>sok owocowy lub warzywny ma dużą zawartość składników odżywczych i nie jest napowietrzony</strong> (tzn. nie ma piany).</p>

Jak działa wyciskarka do soku?

Powstawanie soku w wyciskarce wolnoobrotowej to naprawdę prosty proces. Owoce czy warzywa, z których chcemy odcisnąć sok, najpierw są powoli miażdżone przez wałek ślimakowy. Kolejnym krokiem jest wyciskanie soku z pulpy owocowej lub owocowo-warzywnej na specjalnym sicie lub zestawie sit urządzenia. Gotowy napój wylewany jest na końcu do podstawionego naczynia, np. szklanki, lub do pojemnika stanowiącego integralną część wyciskarki wolnoobrotowej. Pozbawiony soku suchy miąższ z sita przesuwany jest do zbiornika, z którego łatwo go usunąć. Wyciśnięty powoli i „na zimno” sok owocowy lub warzywny ma dużą zawartość składników odżywczych i nie jest napowietrzony (tzn. nie ma piany).

Jakie są typy wyciskarek?

Grupę wyciskarek wolnoobrotowych do soków podzielić można na kategorie. Zależnie od budowy urządzenia wyróżnia się wyciskarki jednoślimakowe (pionowe lub poziome) oraz wyciskarki dwuślimakowe. Jaka wyciskarka do soku będzie najlepsza? Wyciskarka do owoców i warzyw jednoślimakowa – zarówno w wersji wyciskarki pionowej, jak również wyciskarki poziomej – posiada jeden wałek ślimakowy. Miażdży on produkty z prędkością nie większą niż 110-120 obrotów na minutę. Wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe są natomiast bardziej wydajne, ponieważ posiadają dwa wałki ślimakowe. Ułożone są blisko siebie w taki sposób, że owoce i warzywa, a właściwie powstała z nich pulpa, tłoczona jest pomiędzy nimi. W efekcie uzyskuje się większą ilość soku z tej samej ilości surowca.

Czym różnią się jednoślimakowa wyciskarka pozioma od wyciskarki pionowej? Mechanizm wyciskania soku, a więc wałek, jest w obu tych rodzajach urządzeń zainstalowany w inny sposób. Sprzęt ten może więc być wysoki i przypominać blender kielichowy, gdy wałek ustawiony jest pionowo, lub też niski, gdy wałek jest ułożony poziomo, i wyglądem nawiązywać do niewielkiego odkurzacza. Specyficzna budowa obu modeli przekłada się na ich funkcje – w pionowej wyciskarce soków nie ma najczęściej konieczności wciskania surowca do środka, więc pracuje ona szybciej niż model poziomy. Dodatkowo przeważnie zainstalowana jest w niej zatyczka, dzięki której gotowy sok można przechowywać wewnątrz wyciskarki i wylewać go w takiej ilości, jaka nam aktualnie odpowiada. Pozioma wyciskarka nie ma takiej opcji, posiada jednak przeważnie funkcję mielenia nie tylko owoców i warzyw (np. na przeciery dla niemowląt), ale także mięsa, maku czy orzechów oraz opcję formowania makaronu czy homogenizowania produktów. Oprócz tego modele poziome są łatwiejsze w rozkładaniu i myciu niż wyciskarki pionowe.

Plusy wyciskarek do soków

Czy wyciskarki do owoców i warzyw mają same zalety? Oczywiście, że nie – jak każdy sprzęt posiadają one również wady. Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto im się bliżej przyjrzeć. Jakie są plusy posiada wyciskarki do soków? Uzyskany w efekcie powolnego wyciskania na zimno sok bogatszy jest w wartości odżywcze i witaminy niż ten z sokowirówki, a także może być dłużej przechowywany w odpowiednich warunkach, np. dobę w lodówce. Sprzęt ten jest także zdecydowanie bardziej wydajny niż standardowa sokowirówka – z takiej samej ilości surowca, np. owoców i warzyw, można uzyskać nawet 50 proc. więcej soku. Posiada także dodatkowe funkcje, pozwalające na wykorzystanie go do innych celów, np. przygotowania mleka roślinnego, sorbetu, przecierów warzywnych, zupki dla niemowląt czy mięsa mielonego. Ze względu na wysoką bezawaryjność wyciskarki do soków przeważnie objęte są dłuższym okresem gwarancji niż sokowirówki.

Minusy wyciskarek do owoców i warzyw

Jakie wady mają wyciskarki do owoców i warzyw? Podstawową różnicą, która zauważalna będzie dla osób korzystających wcześniej z sokowirówki, jest czas pozyskiwania soku. Ze względu na zastosowanie niskich obrotów, litr napoju wciskany jest z surowców przez około pięć minut. Minusem, chociaż należy ocenić to subiektywnie, może być także fakt, że sok z wyciskarki ma inną konsystencję i wygląd niż soki z sokowirówki czy kupowane z sklepie. Wyciśnięty sok jest gęstszy, mniej klarowny i niejednokrotnie wzbogacony miąższem owocowym. Największą wadą wyciskarek do soków jest jednak ich cena – sprzęt ten jest zdecydowanie droższy niż sokowirówka, jednocześnie jednak należy pamiętać, że jest on także trwalszy.

Z czego można zrobić sok w wyciskarce?

Soki i musy z wyciskarki mogą być przygotowywane z niemal wszystkich owoców i warzyw. Ze względu na zastosowanie wałka lub wałków ślimakowych, surowiec jest bowiem miażdżony, a nie rozdrabniany jak w sokowirówce. W efekcie, można przygotować soki z klasycznych produktów, takich jak jabłka, marchew, burak czy pomarańcza. Jakie jeszcze owoce można włożyć do wyciskarki wolnoobrotowej? Mango, kiwi, śliwki, morele, brzoskwinie, gruszki – oczywiście po usunięciu niejadalnych skórek i pestek. W odróżnieniu od sokowirówki, w wyciskarce wolnoobrotowej (zarówno jedno-, jak i dwuślimakowej) można pozyskać sok również z drobnych owoców, np. jagód, porzeczek, borówek, wiśni, truskawek, agrestu itp. Dzięki miażdżeniu możliwe jest także wyciskanie soku z warzyw liściastych, np. ze szpinaku, sałaty, kapusty, ziół, młodej pszenicy czy natki pietruszki. Czy można w wyciskarce stosować banany? Jest to możliwe, ale – ze względu na dużą zawartość błonnika, a małą soku - najlepiej na trybie mielenia, aby przygotować mus.

Co to jest sokowirówka?

Sokowirówka to urządzenie do produkcji soku ze świeżych owoców i warzyw. Dzięki prostej budowie jest najtańszym urządzeniem tego typu. Zamiast wałka do miażdżenia surowca, jak w wyciskarce, tutaj mamy wirujące z bardzo dużą prędkością sito z otworami i – opcjonalnie – ostrza. W sokowirówce znajduje się także pojemnik na gromadzący się sok wraz w otworem spustowym, przez który wylewa się on do zewnętrznego pojemnika sokowirówki bądź bezpośrednio do szklanki.

<h2 id="jak-działa-sokowirówka">Jak działa sokowirówka?</h2>
<p>Po uruchomieniu mechanizm sokowirówki zaczyna wirować z bardzo dużą prędkością, która wynosi ok. 6-12 tys. obrotów na minutę zależnie od mocy urządzenia. Przez otwór w górnej części sokowirówki do jej wnętrza wrzuca się kawałki owoców lub warzyw gatunków rekomendowanych przez producenta. Dzięki ostrzom i otworom w sicie surowiec zostaje pocięty lub przetarty na małe kawałki. Podczas wirowania, dzięki działaniu sił odśrodkowej, z tego przecieru owocowego lub warzywnego do pojemnika pod sitkiem odsączony zostaje sok. Następnie, przez otwór spustowy zostaje on przetransportowany do pojemnika na sok będącego częścią sokowirówki lub poza sokowirówkę do podstawionego naczynia. Miąższ z sitka należy usunąć ręcznie podczas czyszczenia lub – w bardziej zaawansowanych modelach – jest on przesuwany automatycznie do osobnego pojemnika. Uzyskany z sokowirówki <strong>sok jest klarowny, ale niezbyt trwały</strong>, więc należy spożyć do od razu.</p>

Jak działa sokowirówka?

Po uruchomieniu mechanizm sokowirówki zaczyna wirować z bardzo dużą prędkością, która wynosi ok. 6-12 tys. obrotów na minutę zależnie od mocy urządzenia. Przez otwór w górnej części sokowirówki do jej wnętrza wrzuca się kawałki owoców lub warzyw gatunków rekomendowanych przez producenta. Dzięki ostrzom i otworom w sicie surowiec zostaje pocięty lub przetarty na małe kawałki. Podczas wirowania, dzięki działaniu sił odśrodkowej, z tego przecieru owocowego lub warzywnego do pojemnika pod sitkiem odsączony zostaje sok. Następnie, przez otwór spustowy zostaje on przetransportowany do pojemnika na sok będącego częścią sokowirówki lub poza sokowirówkę do podstawionego naczynia. Miąższ z sitka należy usunąć ręcznie podczas czyszczenia lub – w bardziej zaawansowanych modelach – jest on przesuwany automatycznie do osobnego pojemnika. Uzyskany z sokowirówki sok jest klarowny, ale niezbyt trwały, więc należy spożyć do od razu.

Jakie są typy sokowirówek?

W sprzedaży dostępne są sokowirówki mechaniczne, sokowirówki do cytrusów oraz najbardziej popularne elektryczne sokowirówki odśrodkowe. Sokowirówka mechaniczna to urządzenie wyglądem przypominające ręczną maszynkę do mielenia mięsa. Nie potrzebuje ona do pracy prądu, a jedynie siły rąk. Uzyskany z ich pomocą sok wyciskany jest „na zimno”, a więc ma więcej wartości odżywczych i witamin. Produkcja soku z sokowirówką tego typu jest jednak bardzo czasochłonne. Sokowirówka do cytrusów, zarówno mechaniczna, jak i elektryczna, to bardzo proste urządzenie do produkcji soku. Główną rolę gra w nich żłobiony stożek, do którego przykłada się przecięty na połowę owoc cytrusowy, np. cytrynę, pomarańczę czy grejpfrut. Odciśnięty sok zostaje przefiltrowany z pestek, błon i skórek i ścieka do pojemnika pod stożkiem. Największą grupę stanowią elektryczne sokowirówki odśrodkowe, które po uruchomieniu napędu, dzięki wirowaniu sita, odsączają z pulpy owocowej lub warzywnej automatycznie sok.

Plusy sokowirówek do owoców i warzyw

W ostatnim czasie zainteresowanie sokowirówkami zmniejsza się na rzecz wyciskarek wolnoobrotowych. Chociaż te drugie rzeczywiście mają wiele zalet, tych nie brakuje także standardowym sokowirówkom. Jakie plusy ma korzystanie z sokowirówki? Największą zaletą, zwłaszcza dla osób, które korzystają z tego sprzętu sporadycznie lub dopiero rozpoczynają wprowadzanie świeżych soków do diety, jest niska cena. Sokowirówka szybkoobrotowa jest sprzętem prostym w budowie, dlatego jego cena jest niższa niż zaawansowanych wyciskarek. Plusem jest także szybka praca, dzięki której w krótką chwilę można cieszyć się zdrowym sokiem. Nie można zapominać także o możliwości wrzucania do sokowirówki całych owoców, co pozwala zaoszczędzić czas. Z sokowirówki uzyskuje się klarowny sok bez miąższu owocowego lub warzywnego, który jednak nie jest tak zdrowy jak ten z wyciskarki.

Minusy sokowirówek do owoców i warzyw

Wśród największych wad sokowirówek wymienia się mają wydajność sprzętu – z tej samej ilości produktów zdecydowanie więcej soku udaje się uzyskać, korzystając z wyciskarki. Problemem jest również fakt, że sokowirówka nie poradzi sobie z małymi owocami ani z warzywami liściastymi. Sprzęt ten jest także kłopotliwy w myciu i głośny podczas pracy. Wśród opinii na temat sokowirówek pojawiają się też takie, że sok z sokowirówki nie jest tak zdrowy, jak ten z wyciskarki oraz ma niższą trwałość – należy spożyć go bezpośrednio po zakończeniu pracy sprzętu. Dlaczego tak się dzieje? Podczas wirowania sok z sokowirówki zostaje nieznacznie podgrzany i napowietrzony, co prowadzi z jednej strony do zmniejszenia ilości witamin i utlenienia substancji odżywczych, a z drugiej do przyspieszenia procesu fermentacji.

Z czego można zrobić sok w sokowirówce?

Soki z sokowirówki można przygotować z większości dużych i soczystych gatunków owoców i warzyw. Jakie owoce do sokowirówki warto więc wybrać i czy w sokowirówce można wyciskać banany? Z pewnością w sokowirówce dobrze sprawdzą się jabłka, gruszki, arbuz, melon, śliwki itp. Banany, podobnie jak awokado, przez małą zawartość soku, a dużą skrobi, nie są najlepszym wyborem – lepiej sprawdzą się podczas blendowania jako składnik musu owocowego czy smoothie. Czy w sokowirówce można wyciskać cytrusy? Jak najbardziej jest to możliwe zarówno w klasycznej sokowirówce odśrodkowej, jak i sokowirówce do cytrusów – dzięki systemowi filtracji, pestki i błony zostają na sicie, a my otrzymujemy klarowny sok. Jakie warzywa będą odpowiednie do sokowirówki? Z powodzeniem można stosować soczyste warzywa, takie jak marchew, burak i korzeń pietruszki. Sprzęt ten jednak nie radzi sobie z wyciskaniem soku z warzyw liściastych i ziół.

<h2 id="sokowirówka-a-wyciskarka-różnice">Sokowirówka a wyciskarka - różnice</h2>
<p>Większość osób, stając przed wyborem urządzenia do produkcji świeżych soków, zastanawia się, <strong>co jest lepsze – wyciskarka czy sokowirówka</strong>. Sposobem, aby się przekonać, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie, jest porównanie obu sprzętów. <strong>Co różni sokowirówkę i wyciskarkę wolnoobrotową?</strong> Ze względu na inną budowę, odznaczają się one różnorodną technologią produkcji soku. Sokowirówka działa głośno i szybko, przecierając i odwirowując owoce i warzywa, jednocześnie podgrzewając i napowietrzając sok. Gotowy produkt ma więc mniej wartości odżywczych i szybciej się psuje, ale przy tym jest klarowny. Wyciskarka jest znacznie cichsza i wolniejsza. Sok powstający przez miażdżenie charakteryzuje się wyższymi wartościami odżywczymi i dłuższym okresem przydatności do spożycia, jednak jest mętny i z drobinkami owoców lub warzyw. Oprócz tego z tej samej ilości surowca więcej soku uzyska się w wyciskarce.</p>

Sokowirówka a wyciskarka - różnice

Większość osób, stając przed wyborem urządzenia do produkcji świeżych soków, zastanawia się, co jest lepsze – wyciskarka czy sokowirówka. Sposobem, aby się przekonać, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie, jest porównanie obu sprzętów. Co różni sokowirówkę i wyciskarkę wolnoobrotową? Ze względu na inną budowę, odznaczają się one różnorodną technologią produkcji soku. Sokowirówka działa głośno i szybko, przecierając i odwirowując owoce i warzywa, jednocześnie podgrzewając i napowietrzając sok. Gotowy produkt ma więc mniej wartości odżywczych i szybciej się psuje, ale przy tym jest klarowny. Wyciskarka jest znacznie cichsza i wolniejsza. Sok powstający przez miażdżenie charakteryzuje się wyższymi wartościami odżywczymi i dłuższym okresem przydatności do spożycia, jednak jest mętny i z drobinkami owoców lub warzyw. Oprócz tego z tej samej ilości surowca więcej soku uzyska się w wyciskarce.

W sokowirówce nie można stosować warzyw liściastych, ziół, drobnych owoców czy mączystych gatunków, np. bananów i awokado. Sprzęt ten przeznaczony jest do twardych, soczystych odmian. W wyciskarce można w sok lub mus zmienić niemal wszystkie owoce i warzywa. Różnice widoczne są także w kwestii czyszczenia – sokowirówki są trudniejsze w rozkładaniu na części i myciu niż wyciskarki jednoślimakowe (które uchodzą za najprostsze modele do mycia) i wyciskarki dwuślimakowe. Nie bez znaczenia jest również cena – wyciskarki, zwłaszcza dwuślimakowe, jako sprzęty bardziej zaawansowane technologicznie, są znacznie droższe niż sokowirówki.

Co wybrać – sokowirówka czy wyciskarka?

Wyboru między sokowirówką szybkoobrotową a wyciskarką wolnoobrotową najlepiej dokonać po zastanowieniu się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nie sztuką jest bowiem kupić najdroższym model zachwalanego w sklepie urządzenia, a dobór modelu do naszych wymagań. Co brać pod uwagę, aby znaleźć idealną sokowirówkę lub doskonałą wyciskarkę? Jeżeli chcemy robić soki sporadycznie i niestraszne nam czyszczenie, można zdecydować się na sokowirówkę. Gdy planujemy codzienne używanie i czyszczenie, lepiej sprawdzi się wolnoobrotowa wyciskarka jednoślimakowa. W sytuacji, gdy chcemy robić klasyczne soki, np. jabłkowe, pomarańczowe czy z marchwi i buraka, wystarczająca jest sokowirówka. Przy bardziej skomplikowanych recepturach, zwłaszcza w drobnymi owocami i liśćmi, lepsze będą wyciskarki. Cichą, ale powolną pracę gwarantują wyciskarki, szybką i głośną sokowirówki. Niższą ceną odznaczają się sokowirówki, jednak jednocześnie mają przeważnie krótszą gwarancję niż droższe wyciskarki do soków.


Inne artykuły w tej kategorii

Jaką suszarkę do grzybów, owoców i warzyw wybrać?  Przegląd suszarek do żywności

Jaką suszarkę do grzybów, owoców i warzyw wybrać? Przegląd suszarek do żywności

Jaki robot planetarny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego?

Jaki robot planetarny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego?

8 wnętrzarskich prezentów na Walentynki. Sprawdź, co podarować ukochanej osobie!

8 wnętrzarskich prezentów na Walentynki. Sprawdź, co podarować ukochanej osobie!

Odkurzacz ręczny – ranking 2020/2021. Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

Odkurzacz ręczny – ranking 2020/2021. Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

Prezent na Dzień Dziecka – 12 pomysłów na prezenty dla dzieci w różnym wieku

Prezent na Dzień Dziecka – 12 pomysłów na prezenty dla dzieci w różnym wieku

Sponsorowane Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Najlepszy robot planetarny z wagą? Testujemy roboty Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.594SI i Bosch MUM9BX5S65

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.