Kolor wenge – jaki to kolor? Jak umiejętnie wprowadzić wenge do aranżacji?
Wenge to drewno egzotyczne w kolorze ciemnej czekolady, cenione za trwałość i piękną barwę. Nie bez powodu od lat jest na topie. Wenge to bezdyskusyjnie jeden z najpopularniejszych gatunków drewna w Polsce. Jak wygląda i do jakich wnętrz pasuje? Z czym go łączyć? Co wybrać: naturalne drewno wenge czy jego imitację? Do czego pasują meble wenge? Podpowiadamy, jak wprowadzić drewno wenge do aranżacji domu i mieszkania.
Wenge – jaki to kolor? Czy zawsze wygląda tak samo?
Wenge jest pozyskiwane z drzew Millettia laurentii, które porastają zachodnią część Afryki Środkowej. Tuż po wysuszeniu przybiera żółtawą barwę, ale z czasem ciemnieje. Dojrzałe drewno wenge ma głęboki ciemnobrązowy kolor i dekoracyjny rysunek słojów, który bywa porównywany do upierzenia kuropatwy.
Potocznie mianem wenge określamy nie tylko rodzaj drewna, ale również jego barwę. W tym kontekście nazwa jest stosowana przede wszystkim przez producentów mebli, którzy chętnie sięgają po modny kolor, tworząc wzory drewnopodobnych oklein i laminatów.
Dzięki technice druku cyfrowego rysunek i barwa drewna mogą być dowolnie modyfikowane. Na rynku znajdziesz więc okleiny dębowe w kolorze wenge lub odwrotnie – okleiny wenge w kolorze dębu. Nawet jeśli dwa produkty noszą tę samą nazwę, nie ma pewności, że ich wygląd będzie identyczny. Podłogi, drzwi i meble wenge mogą różnić się odcieniem w zależności od producenta. Upewnij się więc, że wybrane listwy pasują do zakupionych wcześniej paneli, a znalezione w internecie krzesła mają ten sam kolor, co kuchenny stół.
Sprawdź też: Kolory drewna – jak wyglądają i jak łączyć ze sobą kolory drewna meblowego?
Meble wenge – jaki materiał wybrać?
To zależy. Drewno wenge jest twarde, ciężkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tym cechom stanowi idealny materiał na podłogi i schody, ale również znajduje zastosowanie w produkcji ekskluzywnych mebli drewnianych.
Niestety, ze względu na ograniczone zasoby surowca i skomplikowany proces obróbki, wenge jest materiałem kosztownym. Aby zmniejszyć jego zużycie, producenci rezygnują z wykorzystania elementów litych na rzecz naturalnego forniru lub wyrobów drewnopodobnych. Największą popularnością cieszą się meble w kolorze wenge – wykonane z płyty MDF pokrytej laminatem. Wprawdzie nie dorównują drewnianym meblom pod względem jakości, ale są niedrogie, łatwo dostępne, praktyczne i estetyczne.
Meble w kolorze wenge – jak je stosować w aranżacji?
Panuje przekonanie, że wenge to sprawdzony i bezpieczny wybór. Podobnie jak inne odcienie drewna jest kojarzony z tradycją, bezpieczeństwem i trwałością. Tymczasem wenge to kolor dość trudny w aranżacji, który należy stosować z umiarem. Mieszkania urządzone wyłącznie meblami wenge (zwłaszcza z jednego kompletu) sprawiają wrażenie ponurych i mało przytulnych. Jak w takim razie wykorzystać meble wenge w różnych pomieszczeniach?
Meble kuchenne wenge – piękne i praktyczne
Jak wykorzystać kolor wenge w kuchni? Najlepiej będzie, jeśli połączysz je z innym, dużo jaśniejszym odcieniem frontów. Świetnie będzie prezentować się np. zestawienie: dolne fronty z mebli wenge, a biały połysk na górnych półkach. Takie połączenie to idealna mieszanka klasyki i nowoczesności. Marzą Ci się meble kuchenne w kolorze wanilii? Wenge będzie świetnym akcentem, który wprowadzi trochę dynamiki do tych delikatnych frontów. Świetnie sprawdzi się np. na blacie czy w detalach, takich jak np. uchwyty.
Planujesz urządzić kuchnię meblami wenge? Jaki blat będzie do nich pasował? Najlepiej wybrać taki, który rozjaśni całe pomieszczenie – np. biały lub kremowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie kuchnie są modne w 2021 roku, sprawdź najnowsze trendy kuchenne.
Meble wenge w salonie – klasycznie i elegancko
Zastanawiasz się, czy wstawić meble wenge do salonu? Oczywiście! Pamiętaj jednak o kilku zasadach podczas planowania aranżacji salonu. Meble wenge lubią umiar! Ważne jest, aby znaleźć dla nich odpowiednią oprawę. Ciemny odcień nowoczesnych mebli wenge do salonu zaprezentuje się najlepiej w dużych, wysokich i dobrze oświetlonych wnętrzach. Trafionym pomysłem jest rezygnacja z gotowych zestawów mebli i wprowadzenie wenge w formie dekoracyjnego akcentu: pod postacią krzeseł i blatu barowego, półek na książki albo stolika kawowego w salonie i nóżek od kanapy. Oprócz tego warto przełamać ciemny kolor za pomocą odpowiednio dobranych kolorów ścian czy dodatków.
Meble łazienkowe wenge – ciepło i stylowo
W łazience świetnie sprawdzi się zestawienie mebli wenge z białym kolorem. Szczególnie w niewielkich łazienkach biel zawsze będzie wyglądać dobrze, a kolor wenge stworzy akcent, który ociepli wnętrze i wprowadzi dynamizm. Meble białe z wenge świetnie będą komponowały się również z czernią lub bardziej intensywnym kolorem, np. turkusem.
Meble wenge do przedpokoju – funkcjonalne i szykowne
Meble wenge świetnie będą prezentowały się również w przedpokoju. Ciemna szafka na buty czy ławka przy drzwiach sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało stylowo, a do tego będzie praktyczne i funkcjonalne.
Meble wenge w sypialni – przytulnie i klimatycznie
Marzą Ci się meble wenge? Inspiracją mogą być sypialnie subtelnie nawiązujące do stylu wiktoriańskiego, który obfitował w ciemne, bogato zdobione meble drewniane. Kolor wenge doskonale wpasuje się ten klimat! Połącz nowoczesność z bogactwem stylu sprzed lat, a zyskasz klimatyczne, przytulne i zapraszające do wypoczynku wnętrze.
Meble wenge – jaki kolor ścian do nich pasuje?
Jaki kolor ścian pasuje do mebli wenge? Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawienie ciemnego brązu z bielą lub jasnymi odcieniami beżu. Świetne połączenie dają również meble wenge i szare ściany. Dzięki temu meble wydadzą się lżejsze, a wnętrze bardziej przytulne. Co odważniejsi mogą sięgnąć po mocne kolory, które stworzą ciekawy kontrast dla ciemnych sprzętów. Przed laty modne było połączenie wenge z soczystą limonką, amarantem, purpurą lub intensywną czerwienią. Dzisiaj królują mniej krzykliwe zestawienia. Aby podkreślić piękno koloru wenge, warto sięgnąć po farbę w odcieniu dżinsowego błękitu, burzowego nieba lub butelkowej zieleni. Więcej przeczytasz w artykule Ciemne meble w salonie – jaki kolor ścian do nich pasuje?
Meble wenge – jakie dodatki do nich dobrać?
Urządzając wnętrze z meblami w kolorze wenge, starannie dobierz dodatki: zasłony, poduszki, dywany i dekoracyjne drobiazgi. Jaki powinny mieć kolor? Zdecydowanie nie sprawdzą się tkaniny i dekoracje w ciemnych odcieniach brązu i beżu, które mogą „zaginąć” na tle mebli wenge. Znacznie lepszym wyborem będą białe lub szare akcesoria, które rozjaśnią aranżację. W przypadku neutralnej bazy (na przykład białych ścian), warto przemycić do wnętrza wyraziste akcenty: zasłony i poduszki w odcieniu słonecznej żółci, dywan w geometryczny wzór czy kolorowe grafiki.
Meble wenge – jaka podłoga się przy nich sprawdzi?
Chcesz podczas aranżacji mieszkania wykorzystać meble wenge? Jaki kolor paneli będzie do nich pasował? Postaw raczej na panele w jaśniejszym odcieniu drewna. Świetnie sprawdzi się np. jesion lub sosna. Jeśli zastanawiasz się, jak rozjaśnić meble wenge, możesz rozważyć również panele w odcieniach szarości.
Czym czyścić meble wenge?
Jak czyścić meble w kolorze wenge? Ciemne meble są piękne, ale niestety dość szybko widać na nich zbierający się kurz. Do czyszczenia mebli wenge na szczęście nie potrzebujesz specjalnych środków. Wystarczy ściereczka z mikrofibry zamoczona w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do naczyń.
Wenge to piękny i szlachetny materiał, który wciąż ma wiele do zaoferowania. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na mieszkania w stylu belgijskim (zarówno w jego klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu). Mieszkańcy Belgii uwielbiają ciemne gatunki drewna, w tym egzotyczne wenge, i śmiało wprowadzają je do aranżacji. Ponieważ robią to z umiarem i ogromnym wyczuciem, ich domy wyglądają wytwornie, stylowo, a zarazem bardzo przytulnie. Tym samym stanowią najlepsze źródło inspiracji.