Palisander – jaki to kolor drewna i do czego pasuje?
Palisander – kolor równie piękny, co trudny. Jak wygląda i do jakich wnętrz pasuje? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Palisander – jaki to kolor drewna?
Palisander to drewno pozyskiwane z drzew dalbergia, które rosną w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Od lat stanowi jeden z najbardziej cenionych i szlachetnych rodzajów drewna egzotycznego. Ze względu na piękne wybarwienie i kontrastowy rysunek słojów palisander jest materiałem niezwykle dekoracyjnym.
Jaki kolor ma palisander? W zależności od rodzaju drewno przybiera różne barwy: od hebanowej, przez ciemnoczekoladową, po brązowoczerwoną. W Polsce największym powodzeniem cieszą się jego dwie odmiany:
- palisander brazylijski w kolorze czerwonobrązowym lub czekoladowym z ciemniejszymi smugami,
- palisander indyjski o barwie złotobrązowej z kontrastującymi, ciemnymi pasami.
Warto pamiętać, że nazwa palisander skrywa różne znaczenia. Bardzo często odnosi się do samego koloru, a nie materiału wykonania. W ten sposób przyjęło się nazywać ciemnoczekoladowe i czerwonobrązowe odcienie olejów, bejc, lakierów i oklein meblowych, które naśladują barwę egzotycznego drewna.
Dowiedz się więcej: Kolory drewna – jak wyglądają i jak łączyć ze sobą kolory drewna meblowego?
Do czego pasuje kolor palisander?
Palisander, podobnie jak inne ciemne odcienie brązu, jest kolorem ciepłym i eleganckim. Niestety w zbyt dużych ilościach może wizualnie pomniejszyć i przytłoczyć wnętrze. W niewielkim pokoju warto zestawić palisander z jasnymi ścianami i zrezygnować z krzykliwych wzorów na rzecz gładkich powierzchni.
W duecie z ciemnym brązem pięknie wyglądać będą złamane odcienie bieli, delikatne beże i szarości. Jeśli wnętrze jest duże i dobrze oświetlone, można pokusić się o połączenie palisandrowych mebli z nasyconą czernią i grafitem.
Kolor palisander – jak wykorzystać ciemny brąz w aranżacji?
Palisander w nowoczesnej kuchni
Palisander bardzo dobrze odnajduje się w nowoczesnych kuchniach na wymiar. Najczęściej przyjmuje postać dekoracyjnego forniru, który zdobi fronty szafek, a nierzadko również blaty i powierzchnie ścian. Wyrazisty wzór i ciemnobrązowy kolor palisandru pięknie ożywiają gładką powierzchnię mebli i ocieplają wnętrze. Projektanci chętnie zestawiają egzotyczne drewno z białymi lub czarnymi sprzętami, które tworzą idealne – bo spokojne i eleganckie – tło dla ozdobnych słojów.
Palisander w salonie mid-century modern
Meble w kolorze palisandru to wizytówka lat 50. i 60. Ciemny fornir zdobił ówczesne krzesła, fotele, sekretarzyki, szafy i komody na wysokich nóżkach. Jeśli lubisz funkcjonalność i czystą formę mebli mid-century modern, koniecznie przemyć ten trend do aranżacji salonu. Sięgnij po oryginalne meble z epoki lub nowe egzemplarze inspirowane wzornictwem sprzed lat. Meble mid-century modern w kolorze palisandru będą pięknie współgrać z odważnymi, nasyconymi barwami, np. turkusową tapicerką foteli czy butelkową zielenią na ścianach.
Palisander a wnętrza w stylu kolonialnym
Palisander jest też zarezerwowany dla mebli w stylu kolonialnym. Pod tą nazwą kryją się kunsztownie wykonane i solidne sprzęty, m.in. pojemne komody z szufladami, obszerne stoliki kawowe, przeszklone witryny i regały na książki. Ponieważ meble kolonialne są ciężkie i masywne, dobrze ograniczyć ich liczbę we wnętrzu do maksymalnie 1-2 egzemplarzy. Oprócz tego warto przełamać wystrój odpowiednio dobranymi kolorami i dodatkami. Ciemne meble w kolorze palisandru zaprezentują się najlepiej w towarzystwie białych ścian, zielonych roślin doniczkowych i miękkich tkanin.
Palisander ma wiele odcieni, ale Polacy najbardziej polubili jego ciepłą, ciemnobrązową odsłonę. Meble, okładziny ścienne i podłogi w tym kolorze wyglądają szalenie elegancko, a jednocześnie wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. Koniecznie wykorzystaj tę zaletę w salonie, jadalni lub innym pomieszczeniu, które pełni funkcję reprezentacyjną, ale jest też dla Ciebie miejscem odpoczynku.