Trend naturalny na 2020 rok – wybieramy najmodniejsze kolory i struktury
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Pfleiderer.
Rok 2020 we wnętrzach zapowiada się przełomowo. W inspirujących projektach nie spotkamy już surowego minimalizmu i monotonii wyszarzałych barw. Oszczędną dekoracyjność zasady „im mniej, tym lepiej” zastąpi modny maksymalizm na czele z nurtem art déco, a pofabryczny industrializm zyska nowe oblicze. Skorzysta z fenomenu postarzanego drewna w ramach koncepcji upcycling i zachwyci połączeniami z blachą, mosiądzem czy stalą. W Trendbooku z aktualnymi propozycjami wzorniczymi marki Pfleiderer mocną pozycję zajmuje też natura!
Specjaliści oraz designerzy kierują się w stronę ciepłych kolorów oraz tekstur, a ideę biofilicznego designu realizują poprzez zastosowanie struktur pochodzących wprost z przyrody. O jakich dekorach mowa? Poznajcie jeden z najważniejszych trendów na 2020 rok: trend naturalny.
Trendy w kolorach Ziemi
Pośpiech, postęp technologiczny i wielkomiejski zgiełk zdecydowanie wpłynęły na obraz tegorocznych trendów. Rezultatem są wnętrza harmonijne, zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Za ten klimat w dużej mierze odpowiedzialne są kolory natury, a zwłaszcza beże oraz brązy w różnych odcieniach – od przygaszonych kremowych tonacji, po magnetyzującą czekoladę, kawę z mlekiem czy cynamon. Uzupełnieniem aranżacji w naturalnym stylu będą również złamane biele, musztardowa żółć oraz ruda terakota. Nie obejdzie się także bez zieleni – jednak nie tej lekkiej i przepełnionej wiosenną świeżością. Designerzy stawiają przede wszystkim na jej butelkowe wersje, khaki, mieszanki mięty z szarością czy oliwkowy.
Modne dekory na 2020 rok to nie tylko gama jednolitych tonacji Ziemi, lecz także niepowtarzalne odcienie drewna. Te naturalne akcenty warto wykorzystać do aranżacji dużych połaci poziomych i pionowych płaszczyzn. Płyty laminowane w dekorze orzecha, dębu czy jesionu można zastosować na frontach czy korpusach meblowych, a blaty robocze w tym samym dekorze zastosować jako blat stołu czy element wyspy kuchennej. Wzory te mimo fantazyjnego usłojenia i nieregularnego wybarwienia staną się neutralną częścią projektu i będą znakomicie komponować się zarówno z ciepłymi, jak i chłodnymi odcieniami.
Z czym łączyć naturalne motywy? Kolory o miodowym wybarwieniu to interesujący punkt wyjścia do zaaranżowania wnętrza sprzyjającego relaksowi, urządzonego klasycznie lub nowocześnie. Dębowy wzór wzbogacony strukturą Natural Wood (ArtisanOak R201315 NW) sprawi wrażenie litego drewna, a jego ciepły charakter podkreślą biel, zielenie oraz pastele. Z kolei jasnobeżowe, bielone warianty NordicTeak stworzą doskonały duet z szarościami oraz odcieniami błękitu czy pudrowego różu. Taka kompozycja wprowadzi do pomieszczenia nieco wizualnej lekkości i rozświetli całość. A co z ciemnym drewnem? W tym przypadku najlepiej zadziała kontrast w postaci bieli. Ponadczasowy ton podkreśli autentyczność wykończenia, a przy tym optycznie powiększy pokój.
Struktury wprost z przyrody
W 2020 roku postaw na struktury – tak by wszystkimi zmysłami odczuwać przyjemność z obcowania w estetycznie urządzonym wnętrzu i poza angażowaniem wzroku, skupić się też na dotyku. W tej kategorii na czoło modnych propozycji wysuwają się drewno, powierzchnie inspirowane jego wyglądem, jak Natural Wood, czy perłowa, drobna faktura Sandpearl z kolekcji Trend marki Pfleiderer. Fronty meblowe, ściany czy zabudowy pokryte płytą laminowaną w dekorze z linearnymi bądź ziarnistymi żłobieniami nadadzą pomieszczeniu charakteru, podkreślą autentyczność oraz urozmaicą wystrój. Struktury nawiązują do rzemieślniczego wykończenia, a przede wszystkim wprowadzają do pomieszczenia nutkę dynamizmu – nie ma więc mowy o nudzie! Jej miejsce zajmują indywidualizm i nieograniczone możliwości wykorzystania szlachetnych materiałów.
Trendy na 2020 rok łączą nieoczywiste struktury z modnym wykończeniem w macie, czego odzwierciedleniem jest drobna, ziarnista powierzchnia Sandpearl, marki Pfleiderer. To rozwiązanie o uniwersalnym przeznaczeniu, które można łączyć zarówno z jednobarwnymi odcieniami, jak i wzorami imitującymi beton lub metal, co nada pomieszczeniu szczypty nowoczesnej surowości. Więcej przytulności zapewni w zestawieniu z gładkim drewnem dekoru Buk Scandic Jasny. Przyjemny klimat w naturalnej stylizacji urządzonej na nordycką modłę zbudują dodatkowo miękkie tekstylia, puchate poduchy i ciepłe beżowo-białe kolory.
Natural Wood to z kolei charakterystyczny wzór, który na powierzchni mebli czy frontów kuchennych sprawia wrażenie świeżo oszlifowanej deski. Motyw podkreśli prostotę nurtów skandynawskiego czy nowoczesnego, w których ważną rolę odgrywają tekstury oraz bezpośrednie nawiązania do przyrody. Ich obecność to gwarancja stworzenia koncepcji pełnej spokoju oraz pozytywnej energii, stanowiącej cichą, prywatną enklawę. Mocno zarysowane brzegi i pory o różnej głębokości w wariancie Natural Wood zdadzą celująco egzamin z jednobarwnymi dekorami Uni bądź wzorami dębu, wiśni, orzecha czy egzotycznego cedru. Powierzchnia przypominać będzie lite drewno, jednak tym, co odróżni ją od prawdziwego surowca,są większa wytrzymałość oraz łatwość w pielęgnacji.
Struktury Natural Wood oraz Sandpearl są wykonane z żywicy melaminowej, co oznacza brak problemów z usuwaniem zabrudzeń, odporność na intensywną eksploatację, a także higieniczność i związaną z nią możliwość montażu w miejscach, gdzie znajduje się żywność. Mogą być więc nie tylko tłem galerii rodzinnych zdjęć czy ściany z telewizorem, lecz także stworzą oryginalną powierzchnię stołu czy lady.
Naturalne materiały
Trend naturalny to królestwo materiałów zaczerpniętych wprost z przyrody, a wśród nich pierwszoplanową rolę odgrywa drewno. W modnych mieszkaniach wskazane będą więc mocno usłojone i pełne sękatych wzorów powierzchnie – np. te z blatem roboczym w dekorze Artisan Oak R20315 czy oddające fenomenalny wygląd orzecha. Poza nimi królować będą wełna, len, plecionki z bambusa, konstrukcje z rattanu oraz wikliny. Nie zabraknie papierowych ozdób, lekkich metalowych stelaży, przedmiotów z odzysku, ciętych kwiatów poustawianych w szklanych wazonach i zielonych sadzonek ulokowanych w masywnych donicach. Ważną funkcję spełnią też beton oraz kamienie! Surowy cement, piaskowce, łupki czy antracytowy granit staną się narzędziem służącym do zrównoważenia całości, a przy okazji nawiążą do innych popularnych trendów na 2020 rok: industrialnego i art déco.
W trendach na 2020 rok obowiązują trzy tendencje: naturalna, industrialna i art déco. Ta pierwsza oznacza pełnię przytulności za sprawą drewna, które jest neutralną bazą dla wszystkich odcieni. Takie wnętrze zdobią barwy Ziemi, a klimat budują organiczne formy, miękkie w dotyku tkaniny i autentyczne struktury. Wszechobecna natura to wzornicza przeciwwaga dla panującej w ubiegłych latach surowości.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Pfleiderer.