Bielenie drzew – jak i kiedy bielić drzewa? Odpowiadamy na 4 ważne pytania
Bielenie drzew – przed czym chroni ten zabieg pielęgnacyjny? Czym pokrywać drzewa? Kiedy bielić drzewa, by ochronić je jak najlepiej? Dziś mamy dla Ciebie krótki poradnik, w którym odpowiadamy na 4 najpopularniejsze pytania dotyczące bielenia drzew. Zaczynamy!
1. Dlaczego bieli się drzewka owocowe?
Z czym kojarzy Ci się wczesna wiosna? Z pierwszymi pąkami pojawiającymi się na drzewach czy charakterystycznym zapachem w powietrzu, który zapowiada koniec zimy? A może z białymi pieńkami drzewek owocowych, które wskazują na to, że już wkrótce wszystko się zazieleni? Białe pnie wyglądają urokliwie, jednak bielenie drzewek owocowych to czynność, której nie wykonuje się dla uatrakcyjnienia wyglądu ogrodu. W takim razie, jaki jest jej cel?
Bielenie drzew, czyli pokrywanie ich pni wapnem, wykonuje się w celu ochrony kory drzewa przed skokami temperatur.
W styczniu i w lutym w ciągu dnia, przy słonecznej pogodzie, pnie drzew bardzo się nagrzewają, przez co tkanki znajdujące się pod korą są pobudzane do życia. Niestety – niskie temperatury w nocy sprawiają, że tkanki te ulegają przemarznięciu, czego efektem jest powstawanie pionowych pęknięć pni oraz ran zgorzelinowych. Osłabione w ten sposób drzewo może chorować i jest bardziej narażone na działanie szkodników. Bielenie drzew owocowych skutecznie niweluje te zagrożenia – pnie pokryte wapnem są zabezpieczone i spokojnie czekają, aż temperatury się ustabilizują.
2. Kiedy bielić drzewa?
Kiedy malować drzewka, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Tak naprawdę możesz to zrobić już na początku zimy – dodatkowa ochrona nie zaszkodzi, a w końcu ciepłe i słoneczne dni zdarzają się zimą w naszym klimacie coraz częściej. Pierwsze bielenie drzew można wykonać już na przełomie listopada i grudnia. Pamiętaj jednak o tym, że jednorazowe bielenie nie wystarczy na całą zimę i wczesną wiosnę. Jeśli chcesz, by drzewka bezpiecznie przezimowały do momentu ustabilizowania temperatur, powtórz tę czynność jeszcze 2-3 razy – w międzyczasie deszcz i śnieg z pewnością zmyją warstwę wapna, a drzewka powinny być zabezpieczone aż do marca.
Jeżeli jednak nie zrobiłeś tego w grudniu, styczeń i luty są najlepszymi miesiącami, by się za to zabrać – to właśnie wtedy notuje się największe wahania temperatur między dniem a nocą. Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy wapnować drzewka, nie wahaj się – teraz jest najlepszy moment! Dobrze pamiętać jednak o tym, by wybrać odpowiedni dzień na bielenie drzew. Temperatura powinna być dodatnia, a pogoda przyjemna – bez wiatru i opadów deszczu czy śniegu.
3. Co dodać do wapna do bielenia drzew?
Czym malować drzewa owocowe? Tradycyjnie bieli się je mlekiem wapiennym, czyli roztworem wapna palonego i wody (1 kg wapna na 5 l wody). Istnieją jednak również specjalne preparaty, w których do wapna dodawana jest np. glina, która zwiększa przyczepność roztworu do pnia drzewa. A co z bieleniem drzew farbą emulsyjną? Czy taki sposób będzie równie skuteczny? Teoretycznie farba jest dużo trwalsza i wolno się spłukuje, jednak sama w sobie nie jest najlepszym preparatem do bielenia drzew. Lepiej dodać jej trochę (5–10% roztworu) do wapna – dzięki takiemu zabiegowi preparat będzie się łatwiej nakładał i dłużej trzymał.
4. Jak bielić drzewa?
Jakie są techniki bielenia drzew? Najpopularniejsza jest tradycyjna metoda polegająca na nanoszeniu roztworu wapnia na pnie za pomocą szerokiego pędzla z miękkim włosiem. Ten sposób, mimo że dość czasochłonny, jest najbardziej ekonomiczny. Można jednak również zdecydować się na bielenie drzew opryskiwaczem – w ten sposób z pewnością sporo preparatu się zmarnuje, ale Ty oszczędzisz dużo czasu. Pamiętaj o tym, by wyjątkowo dokładnie pokryć korę od południowej strony – to właśnie tam pień nagrzewa się najmocniej.
Wiesz już kiedy, jak i czym malować drzewa owocowe, by były zdrowe i latem pięknie obrodziły. Teraz wystarczy tylko wziąć się do pracy. Powodzenia!