Lipiec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w lipcu?
Lipiec w ogrodzie to czas, w którym trzeba pamiętać o kilku istotnych zabiegach pielęgnacyjnych. Siódmy miesiąc roku jest zdecydowanie tym najcieplejszym, więc swojemu ogródkowi trzeba poświęcić trochę uwagi. Jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu 2022? Co można posadzić w lipcu w ogrodzie? Przygotowaliśmy małą ściągę!
Lipiec w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?
Mogłoby się wydawać, że skoro lipiec to najcieplejszy miesiąc w roku, to wystarczy intensywne podlewanie roślinności i ewentualnie usuwanie uschniętych i przekwitniętych części roślin. Jest to oczywiście niezbędne, jednak warto wiedzieć, że na tym nie koniec. Aby ogród w lipcu cieszył w pełni, trzeba zadbać również o ochronę roślin (mowa przede wszystkim o nawożeniu i kontroli pod kątem chorób).
To jednak również czas zbiorów, jeśli uprawiasz ogródek warzywny. Chcesz coś posadzić w lipcu? To dobry moment na sadzenie niektórych gatunków kwiatów i krzewów. Oprócz tego w lipcu:
- kwitną różne gatunki kwiatów, dlatego to doskonały czas na to, by podziwiać piękno ogródka i utwierdzić się w przekonaniu, że warto było poświęcić czas i energię na przygotowanie go do lata!
- przejrzyj roślinność pod kątem chorób - jest ciepło i wilgotno, dlatego nietrudno różne choroby, zwłaszcza grzybicze;
- wysokie byliny mogą potrzebować wsparcia, aby nie uginały się pod własnym ciężarem. Lipiec jest więc tym czasem, w którym konieczne może być tyczkowanie.
Zobacz również, co na temat prac w lipcu mówi kalendarz ogrodnika.
Lipiec w ogrodzie – jak pielęgnować krzewy?
W lipcu warto przyjrzeć się przede wszystkim krzewom. Tym, które już są i kwitną, warto poświęcić chwilę czasu na pielęgnację. Chodzi przede wszystkim o usuwanie przekwitniętych i uschniętych kwiatostanów. To odświeży je przede wszystkim wizualnie i poprawi ich estetykę, ale także zmniejszy ryzyko chorób.
W lipcu warto również zadbać o nawożenie, w zasadzie ostatnie w sezonie. Preparaty zastosowane w tym czasie będą działać mniej więcej do jesieni. W przypadku krzewów tworzących żywopłoty, trzeba pamiętać o tym, by w lipcu również je przyciąć. Ten miesiąc to również dobry czas na odchwaszczanie podłoża wokół krzewów.
Masz ochotę posadzić nowe krzewy, jednak zastanawiasz się nad tym, czy nie jest już za późno na sadzenie w tym roku? Czy krzewy sadzone w lipcu przyjmą się i będą cieszyć pięknym wyglądem? Tę czynność lepiej pozostawić na jesień lub wiosnę.
Sprawdź też 15 najpiękniejszych krzewów do ogrodu – wybór redakcji Homebook.pl
Lipiec w ogrodzie – jakie kwiaty sadzić w lipcu?
Lipiec to czas intensywnego rozkwitu większości roślin, jednak nie oznacza to wcale, że nie możesz posadzić nowych. Lipiec to dobry czas na wysiew kwiatów rabatowych, które zakwitną wiosną kolejnego roku.
Jakie kwiaty nadają się najlepiej do sadzenia w lipcu? To przede wszystkim:
- bratki
- stokrotki
- goździki
- nagietki
- groszek pachnący
- portulaki.
Kwiaty posadzone w lipcu (najlepiej sadzić je na początku miesiąca), będą cieszyć nawet do początków jesieni. Na lipcowe sadzenie warto wybrać kwiaty jednoroczne. Pamiętaj, że ze względu na wysoką temperaturę powietrza rośliny w lipcu wymagają zdecydowanego wsparcia pod względem podlewania.
O solidnym nawadnianiu (nawet dwa razy dziennie!) pamiętaj nie tylko w przypadku tych roślin, które zostały świeżo wysiane, ale wszystkich, które są obecne w ogrodzie! O nawadnianie łatwiej będzie Ci zadbać, gdy będziesz mieć do dyspozycji odpowiednie narzędzia i akcesoria. Wąż ogrodowy ze zraszaczem, a także duża, wygodna konewka to podstawa!
Dowiedz się więcej: Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować system podlewania ogrodu?
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złLipiec w ogrodzie kwiatowym – co w nim kwitnie?
Lipiec to ulubiony miesiąc miłośników kwiatów - wówczas rabaty i donice cieszą morzem kolorów i zapachów. Jakie kwiaty kwitnące w lipcu warto posadzić, by w czasie wakacji cieszyć się ich pięknym wyglądem i zapachem? Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim:
- lawendę
- nagietki
- aksamitki
- powoje
- mieczyki
- gipsówkę
- chabry
- dzwonki
- komosy
- liliówkę
- rozchodniki
- begonie
- kocanki.
Aby rabaty kwiatowe prezentowały się estetycznie, pamiętaj o tym, by regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Jeśli łodygi usychają, gniją lub są zaatakowane przez jakąś chorobę - koniecznie je usuń. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale również zwiększa prawdopodobieństwo uratowania roślin przed rozprzestrzenianiem się zniszczeń. W lipcu również trzeba zwrócić uwagę na obecność szkodników. Jeśli się pojawią, niezbędne będzie wytępienie ich, zanim zniszczą uprawy!
Lipiec w ogrodzie warzywnym – co trzeba zrobić?
Ogród warzywny w lipcu cieszy równie mocno, co kwiatowy. To bowiem czas zbiorów warzyw z własnych upraw! Jednak oprócz zbiorów, warto pamiętać także o pielęgnacji warzywniaka.
Najważniejsze jest oczywiście regularne i częste podlewanie. Pamiętaj by nie robić tego wówczas, gdy słońce mocno świeci. Najlepszy czas na podlewanie to albo bardzo wczesny ranek (przed wschodem słońca) albo wieczór - tak, by woda zdążyła wsiąknąć w podłoże, zanim zagotuje się od słońca!
Lipiec to czas porządków również w warzywniaku. Chodzi przede wszystkim o odchwaszczanie grządek. Warto również spulchniać glebę pomiędzy rzędami warzyw. Dzięki temu będzie lepiej natleniona, a także mniej narażona na pojawianie się pleśni i grzybów.
Jeśli chcesz coś jeszcze zasiać w ogródku warzywnym, to lipiec jest na to ostatnią dobrą porą. Na początku miesiąca możesz wysiać jeszcze marchew, sałatę i fasolkę szparagową. Przez cały miesiąc możesz za to bez obaw siać rukolę i rzeżuchę.
Zobacz: Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać w sierpniu?
Ogród w lipcu – jak jeszcze o niego zadbać?
Ścieżki ogrodowe będą wyglądać o wiele lepiej, gdy trawnik i rabaty wzdłuż nich będą zadbane. Prace ogrodowe w lipcu powinny więc koniecznie uwzględniać także pielęgnację trawnika.
W lipcu, podobnie jak w pozostałych letnich miesiącach, bardzo ważne jest regularne przycinanie trawnika. Ponieważ latem wszystko rośnie szybko i intensywnie, trawnik warto podcinać nawet raz na tydzień. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli panują upały, to lepiej kosić częściej, ale skracać trawnik nieco mniej niż ścinać go bardzo blisko podłoża. W takim przypadku promienie słoneczne mogą nadmiernie przesuszać korzenie trawy, a nawet je uszkadzać!
Lipiec w ogrodzie i na działce to czas niezbyt intensywnych i skomplikowanych prac. Sprowadzają się one przede wszystkim do regularnego podlewania roślin, a także usuwania ich zeschniętych części. W lipcu zajmij się przede wszystkim odchwaszczaniem roślinności i ich ochroną przed szkodnikami.