Podlewanie ogrodu – 8 sposobów na oszczędne podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu czyni przydomowy zieleniec zadbanym, bujnym i barwnym. Takie zimne, ożywcze kąpiele najczęściej funduje się roślinom od końca wiosny aż do późnego lata. Aby jednak wpisywać się we współczesne kanony ekologii, warto zadbać o oszczędne podlewanie ogrodu. W naszym artykule zdradzamy zatem sprawdzone sposoby na podlewanie ogrodu, które pomogą Ci pielęgnować rabaty i trawniki w sposób zrównoważony, czyli przyjazny dla środowiska oraz dla Twojego portfela.
1. Podlewanie ogrodu wieczorem lub rano
Podlewanie ogrodu – rano czy wieczorem? Takie pytanie zadaje sobie ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją zieleni. Jak jednak wynika z obserwacji, obie opcje są jak najbardziej słuszne. Wieczorem, kiedy słońce już zajdzie bądź wcześnie rano, kiedy jest jeszcze bardzo nisko, temperatura podłoża pozostaje znacznie niższa, a co za tym idzie, woda nie paruje tak szybko. Dzięki temu wsiąka o wiele szybciej i głębiej w ziemię. Poranne lub wieczorne powietrze wpływa zatem na zmniejszenie utraty wody nawet o około 20%. Dzięki temu zamiast 5 litrów wody na m², zużyjesz 4. Taką oszczędność odczują zwłaszcza właściciele okazałych ogrodów.
2. Oszczędne podlewanie ogrodu – zraszacze
Systemy nawadniające to doskonały sposób na oszczędne podlewanie ogrodu jeżeli zieleniec jest duży. Wówczas warto zainwestować w specjalne węże położone na powierzchni gruntu bądź zakopane w glebie. Do tego rodzaju systemu podłącza się zraszacze, kroplowniki lub tzw. węże pocące. Zraszacze to bardzo wydajny i precyzyjny sposób podlewania ogrodu, który sprawdza się nie tylko na trawnikach, ale również rabatach wieloletnich. W taki sposób można również rozwiązać podlewanie ogrodu warzywnego oraz krzewów, które lubią wilgoć.
3. Podlewanie ogrodu deszczówką
Oto kolejny sprawdzony sposób na ekologiczne podlewanie ogrodu. Aby móc łapać deszczówkę, najlepiej zdecyduj się na kupno dużej beczki – plastikowej lub drewnianej. Postaw ją w odsłoniętym miejscu w swoim ogrodzie. Taką 100-litrową beczkę kupisz już za ok. 90 złotych w sklepie budowlanym bądź ogrodniczym. Najlepiej wybrać model z wygodnym kranikiem w dolnej części, dzięki któremu łatwo będzie Ci czerpać wodę. Deszczówka doskonale sprawdza się przy podlewaniu roślin, ponieważ jest miękka. Podlewanie ogrodu z beczki będzie zatem dobre zarówno dla Twoich rabat, jak i dla portfela.
4. Podlewanie ogrodu wodą z jeziora
Wiele osób zastanawia się, czy podlewanie ogrodu wodą z jeziora jest legalne i potrzeba na nie specjalnego pozwolenia. Odpowiadamy zatem: nie wymaga ani pozwolenia wodnoprawnego, ani zgłoszenia. Czy istnieją jednak pewne regulacje w kwestii takiego podlewania ogrodu? Tak. Dotyczą m.in. tego, ile wody zużyjesz. Korzystanie z wody nie może bowiem powiem przekroczyć 5 m³ na dobę. Drugą kwestią pozostaje zgoda właściciela zbiornika, którą należy uzyskać. Jeżeli jesteś tradycjonalistą, możesz czerpać wodę przy pomocy wiader bądź konewki. Chcąc zainwestować w coś nowocześniejszego, wybierz specjalny system przepompowujący wodę.
5. Podlewanie ogrodu wodą ze studni
Oszczędne podlewanie ogrodu można zapewnić sobie również korzystając ze studni głębinowej. Inwestycja jest bardzo opłacalna, jednak musisz wtedy spełnić kilka istotnych warunków prawnych oraz technicznych. Przede wszystkim powinieneś dokładnie sprawdzić przepisy prawa wodnego. Jeden z nich mówi, że na wywiercenie studni przekraczającej 30 m należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Oprócz tego trzeba pamiętać, że odwiert nie może być wykonany poniżej 5 m od granicy działki i 15 m od szamba. Ile kosztuje wywiercenie studni? W zależności od regionu jest to wydatek w przedziale 250-300 złotych za metr.
6. Podlewanie rzadsze i obfitsze
Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej przeprowadzać podlewanie ogrodu? Jak często i jak dużą ilością wody? Otóż najbardziej ekonomicznie jest podlewać ogród rzadziej, a obficiej. Dzięki temu woda ma szansę wsiąknąć głębiej w glebę i dotrzeć do korzeni roślin. Co ciekawe, codzienne zraszanie trawnika nie jest dobrym zabiegiem. Przez taki system trawa wypuszcza krótkie, słabe korzonki, ponieważ nie musi szukać wody głębiej w podłożu. Trawnik najlepiej podlewać zatem co ok. 5-7 dni.
7. Stosowanie kory i hydrożelu
Jeżeli zastanawiasz się, czy kora ogrodowa może wpłynąć na oszczędność wody, odpowiadamy – zdecydowanie tak! Lekka pokrywa z kory sprawia, że woda wolniej paruje, przez co ziemia dłużej ma szansę pozostać wilgotna. Oprócz tego warto zastanowić się nad stosowaniem hydrożelu. Jest to specjalna substancja, którą dodaje się do skrzynek lub doniczek ogrodowych. Dzięki temu, że magazynuje płyn możesz ograniczyć zużycie wody nawet o 70%.
8. Rozsądne planowanie nasadzeń
Wiedziałeś, że sadzenie obok siebie konkretnych gatunków roślin może wpłynąć nie tylko na estetykę ogrodu ale również oszczędne gospodarowanie wodą? Jeżeli obok siebie posadzisz rośliny o podobnych wymaganiach co do wilgotności gleby, będziesz mógł łatwiej dostosować do nich intensywność podlewania, co z pewnością przełoży się na oszczędność wody.
Jeżeli zastanawiałeś się, jakie sposoby na podlewanie ogrodu będą najbardziej oszczędne, znasz już nasze podpowiedzi! Przed nami długie i słoneczne lato, dlatego warto skorzystać z porad, które będą miały wpływ nie tylko na oszczędność, ale również ekologiczne podejście do prowadzenia ogrodu. Natura z pewnością odwdzięczy Ci się za to pięknym i bujnym kwitnieniem!