Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? 4 naturalne sposoby na zwalczanie kleszczy
Kleszcze w ogrodzie to poważny problem. Te z pozoru niewinne pajęczaki mogą przenosić różne choroby, w tym szczególnie niebezpieczną dla naszego zdrowia boreliozę. Jednak stosowanie środków chemicznych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i często powoduje więcej szkody niż pożytku. Jak więc pozbyć się kleszczy z ogrodu za pomocą naturalnych, a jednocześnie bezpiecznych metod? O tym dowiemy się w dzisiejszym poradniku.
Dlaczego w ogrodzie są kleszcze?
Jeszcze kilkanaście lat temu problem kleszczy był w zasadzie niezauważalny, a najbardziej narażone na ukąszenia były osoby, które spędzały dużo czasu w lasach. Jednak wraz ze zmianami klimatycznymi, a dokładniej ociepleniem, te niebezpieczne owady zaczęły pojawiać się również w parkach i ogrodach.
Co więcej, znaczny wzrost ich populacji sprawił, że możemy je spotkać wszędzie, nawet na balkonie w centrum zatłoczonego miasta. Lekkie zimy nie sprzyjają ich naturalnej redukcji, natomiast upalne lata tworzą idealne warunki do dalszego i wzmożonego rozmnażania.
Jaka jest rola kleszczy w ekosystemie?
To pytanie zadaje sobie niemal każdy. Kleszcze, podobnie jak komary, nie posiadają dostrzegalnych zalet, stąd wzięło się przekonanie, że są całkowicie bezużyteczne i żyją tylko po to, aby uprzykrzyć nam życie. Jednak w naturze nie ma przypadków lub błędów i wszystko, co żyje, odgrywa swoją rolę w ekosystemie. Kleszcze, choć nie cieszą się sympatią, są źródłem białka dla wielu zwierząt, m.in. chrząszczy, mrówek, ropuch oraz ptaków. Ich niechlubna rola polegająca na przenoszeniu chorób, również odgrywała duże znaczenie w selekcji naturalnej zwierząt.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Kleszcze od zawsze były nosicielami przeróżnych chorób i najprawdopodobniej o wielu z nich jeszcze nie wiemy. Obecnie, do najczęstszych powikłań spowodowanych ukąszeniem tego groźnego pajęczaka należy borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz anaplazmoza.
Jak polują kleszcze?
Kleszcze to miniaturowi myśliwi. Przyczajone w gęstych i wysokich trawach, krzewach lub na niskich drzewach, czekają cierpliwie na swoją ofiarę. Bez pożywienia mogą żyć długo, bo nawet dwa lata, a w tym samym czasie może wylęgnąć się ich miliony. Na próżno więc czekać, aż same zrezygnują i przeniosą się w inne miejsce. A jeśli w naszym ogrodzie są sprzyjające warunki, czyli odpowiednia wilgotność oraz niskie gęste zarośla, tj. paprocie, instynkt kleszcza podpowiada mu, że nie warto rezygnować.
Substancje chemiczne do walki z kleszczami
W sklepach są dostępne specjalne preparaty chemiczne, które mogą nas wspomóc w walce z kleszczami w ogrodzie. Jednak ich stosowanie jest bardzo ryzykowne. Pomijając kwestie zdrowotne, tego rodzaju substancje zabijają również pożyteczne owady, tj. gąsienice, mrówki, muchy i pszczoły. Warto więc skorzystać z bezpiecznych i naturalnych rozwiązań, które wykazują taką samą, a nawet wyższą i długoterminową skuteczność.
Naturalny i ekologiczny oprysk z czeremchy
Czeremcha zwyczajna jest rośliną pospolitą o pokroju wysokiego krzewu. Oprócz ciekawego i dekoracyjnego wyglądu, może być również skuteczną bronią w walce z kleszczami. Udowodniono, że wywar z jej gałązek i kory, działa odstraszająco na komary oraz pajęczaki żywiące się krwią.
Do wykonania oprysku będą nam potrzebne drobno pokrojone gałązki czeremchy, duży garnek oraz woda.
- Krok 1: posiekane gałązki czeremchy włożyć do dużego garnka, zalać zimną wodą, a następnie zagotować.
- Krok 2: Gdy wywar zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień i gotować przez 30 minut.
- Krok 3: Po upływie 30 minut, czerwony wywar zostawić do ostygnięcia, a następnie przelać go do konewki lub ogrodowego opryskiwacza.
- Krok 4: Spryskać wywarem rośliny oraz trawnik.
Trujący oprysk z clematisa
Jeśli nie mamy dostępu do czeremchy, możemy również zastosować odwar z clematisa. Do jego przygotowania będą nam potrzebne: świeże kwiaty, które musimy zalać gorącą wodą w proporcjach 1:1 i odstawiać na około 2-3 godziny. Następnie, przelewamy wywar do konewki lub opryskiwacza i podlewamy rośliny, na których mogą znajdować się kleszcze.
Rośliny, które odstraszają kleszcze
Oprócz clematisa i czeremchy, wyróżniamy jeszcze kilka innych roślin, które mogą okazać się niezwykle skuteczną bronią w walce z kleszczami w ogrodzie:
- Kocimiętka – wydziela olejki eteryczne, które znane są ze swoich właściwości odstraszających owady i pajęczaki żywiące się krwią. Należy jednak pamiętać, że jej zapach przyciąga koty;
- Wrotycz – podobnie jak kocimiętka, wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza kleszcze. Może być również wykorzystany w formie wywaru, który przygotowujemy podobnie jak oprysk z clematisa lub czeremchy;
- Tatarak – olejki z tej rośliny zawierają ponad 80% azaronu, który jest składnikiem wielu proszków odstraszających kleszcze. Warto więc zadbać o to, aby znalazł się również w naszym ogrodzie;
- Cebula i chrzan – wyciąg z nich może zabijać nawet dorosłe kleszcze, dlatego należą do jednych z najskuteczniejszych roślin w walce z nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach. Do tego celu możemy również użyć sproszkowanej formy, ale jej stworzenie w warunkach domowych jest nieco bardziej pracochłonne niż wykonanie wywaru.
Nie zapominajmy również, że kleszcze pełnią rolę pożywienia, dlatego warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie były warunki sprzyjające dla życia żab, ptaków lub chrząszczy. Nie likwidujmy więc oczek wodnych, wysokich drzew oraz unikajmy stosowania środków chemicznych. Ekologiczne wywary, które przygotujemy z cebuli, czeremchy lub clematisa, są tańszym i nierzadko skuteczniejszym rozwiązaniem niż gotowe preparaty.