Jak pozbyć się szerszeni i os? Sposoby na osy i szerszenie
Szerszenie i osy z pewnością nie należą do Twoich ulubionych owadów. Budzą strach, łatwo je sprowokować do ataku, zaś dla alergików ich ukąszenie może być śmiertelne. Osy i szerszenie mogą być szczególnie niebezpieczne również dla dzieci, które często są nieświadome zagrożenia i bawią się zbyt blisko gniazda. Jak pozbyć się szerszeni i os? Czego nie należy robić, aby uniknąć ich zmasowanego ataku? Jak usunąć gniazdo szerszeni lub os? O tym dowiesz się z naszego poradnika.
Czego nie lubią szerszenie?
Obecność szerszenia nie zawsze oznacza, że w pobliżu znajduje się gniazdo, ale może wiązać się z poszukiwaniem odpowiedniego miejsca. Jeśli więc zauważysz, że do Twojego ogrodu coraz częściej zaglądają nieproszeni goście, warto je nieco zniechęcić do odwiedzin. Jak odstraszyć szerszenie?
- Odstraszanie szerszeni zapachem – szerszenie, choć sieją powszechną grozę, posiadają instynkt samozachowawczy, który nakazuje im unikać zagrożenia. Sygnałem alarmującym jest zapach czosnku, lawendy, bratków oraz pelargonii. Warto więc zadbać o to, aby w ogrodzie lub na balkonie nie zabrakło roślin, które mają działanie odstraszające szerszenie.
- Pułapki na szerszenie – ich działanie również wiąże się z instynktem szerszeni. Zabójcze pułapki w postaci roztworu o wabiącym zapachu przyciągają owady z rodziny osowatych (przy czym są neutralne dla pszczół), co kończy się ich śmiercią. Po kilku incydentach szerszenie zaczynają na swój sposób rozumieć, że wybrane miejsce jest niebezpieczne i opuszczają dany teren w poszukiwaniu bezpieczniejszego obszaru.
Domowe sposoby na szerszenie – moskitiera
Niestety zdarza się, że szerszenie pojawiają się również w naszych domach. Może być to związane z poszukiwaniem jedzenia lub gniazdem w bliskiej odległości. Jak skutecznie uchronić się przed takimi wizytami? Kupując moskitierę. Jest to najbardziej sprawdzony domowy sposób na szerszenie, osy oraz inne owady, ponieważ uniemożliwia im wtargnięcie do mieszkania. Dobrej jakości siatka na okna i drzwi kosztuje kilkanaście złotych, zaś jej montaż odbywa się bez konieczności wiercenia – na dołączone taśmy z silnym klejem.
Jak odstraszyć szerszenie za pomocą preparatów chemicznych?
W sklepach dostępne są również preparaty, tzw. opryski w formie aerozolu, które są toksyczne dla szerszeni i zniechęcają je do odwiedzin oraz zbliżania się do domu. Możesz je stosować w mieszkaniu i np. regularnie spryskiwać futryny, parapety oraz kratki wentylacyjne.
Jak pozbyć się szerszenia, który wleciał do mieszkania?
Jeśli do Twojego mieszkania wleciał szerszeń, możesz:
- zamknąć pokój i otworzyć na oścież okno, aby umożliwić mu ucieczkę – to humanitarny sposób na szerszenie, ale może wiązać się z długim oczekiwaniem na rezultat. Owad wcale nie musi być zainteresowany ucieczką, a dodatkowo istnieje ryzyko, że do mieszkania przyleci kolejny;
- użyć tzw. gaśnicy – jest to preparat chemiczny o toksycznym działaniu. Ma zasięg około 5 metrów, więc nie musisz podchodzić blisko szerszenia. Pamiętaj jednak, że po jego zastosowaniu należy dokładnie wywietrzyć mieszkanie;
- użyć łapki na muchy – to najbardziej ryzykowny sposób, ponieważ szerszenie są dość wytrzymałe, a dodatkowo w obliczu zagrożenia robią się nieco nerwowe. Jeśli więc nie jesteś pewny, że uderzysz z odpowiednią siłą lub masz uczulenie na jad, lepiej zostawić otwarte na oścież okno i poczekać aż sam wyleci.
Czy szerszenie są niebezpieczne?
Dla człowieka szerszeń jest szkodnikiem, który nadgryza dojrzałe owoce i korę młodych drzew, co przyczynia się do strat w sadownictwie i leśnictwie. Co więcej, dla osób uczulonych na jad użądlenie przez szerszenia może być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu ich gniazda w pobliżu siedzib ludzkich powinny być usuwane i przenoszone w inne miejsce.
Jak odstraszyć osy?
Osy w porównaniu do szerszeni nie budzą aż takiego strachu, ale również bywają agresywne. Nie potrzebują wiele, aby się rozzłościć, dlatego zdarza się, że z pozoru niewinne zachowanie może prowadzić do użądlenia. Co więcej, są również bardzo łakome i szybko wyczują, że właśnie pijesz lemoniadę lub jesz coś, co wydaje im się na tyle smaczne, aby zaryzykować i zbliżyć się do ludzi na dość niebezpieczną odległość.
Jak zlikwidować gniazdo szerszeni i os?
Gniazda os lub szerszeni nie powinieneś usuwać samodzielnie. Nieumiejętne działania mogą tylko rozzłościć owady i zmusić je do obrony, czyli ataku nawet kilkunastu osobników. Nie warto więc ryzykować, jeśli masz jakiekolwiek obawy i wątpliwości, że sobie nie poradzisz. Najlepiej wezwać firmę dezynsekcyjną, która specjalizuje się w usuwaniu gniazd szerszeni lub os. W zależności od miejsca i sytuacji mogą zastosować oprysk, zamgławianie lub wykorzystać inne profesjonalne metody.
Likwidacja os i szerszeni przez straż pożarną
Nie w każdym przypadku możesz wezwać straż pożarną, aby pomogła zlikwidować gniazdo os lub szerszeni. Do uzasadnionych wezwań należą sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia życia, zaś owady zadomowiły się w bliskiej odległości od szkół, ośrodków zdrowia lub innych miejsc publicznych.
Co odstrasza osy?
Jeśli zastanawiasz się, czego boją się osy, to wiedz, że podobnie jak szerszenie unikają niektórych zapachów. Jakie zapachy odstraszają osy? Warto zadbać o to, aby na parapecie lub w ogrodzie mieć posadzoną miętę, tymianek, majeranek, piołun lub wrotycz pospolity. Zniechęcająco może również działać olejek eukaliptusowy oraz obrany czosnek. Warto również zrobić naturalny odstraszacz z połówek cytryn, w które należy wbić kilka goździków.
Osy i szerszenie, które założyły gniazdo blisko Twojego domu lub mieszkania mogą być bardzo niebezpieczne. Jednak obecność pojedynczych osobników nie zawsze wiąże się z ryzykiem użądlenia. Sprowokowane mogą zaatakować, ale jeśli nie będziesz zwracać na nie uwagi, odganiać, wykonywać gwałtownych ruchów lub zachęcać do ataku (np. poprzez używanie silnych perfum), raczej nie będą zainteresowane wyrządzeniem Ci krzywdy. Dodatkowo wiedząc, jak pozbyć się szerszeni i os, możesz czuć się w pełni bezpiecznie.