Jak odstraszyć komary? 9 domowych sposobów na komary
Domowe sposoby na komary są tak samo skuteczne, jak chemiczne preparaty, z tą jednak różnicą, że są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Naturalne sposoby na komary pomagają je całkiem odstraszyć, a przynajmniej znacznie ograniczyć ich ilość w pobliżu domu czy mieszkania. Ich skuteczność jest na tak samo wysokim poziomie, jak w przypadku gotowych preparatów. Jak odstraszyć komary domowymi sposobami? Sprawdź, co odstrasza komary – mamy aż 9 sprawdzonych sposobów!
Domowe sposoby na komary – dlaczego warto je wybrać?
Marzy Ci się ogród i taras wolny od komarów i innych kąsających insektów? Walka z nimi jest trudna, żmudna i bardzo nierówna. Wlatują do mieszkania, kąsają przy grillu, na spacerze czy podczas odpoczynku w ogródku. Drogeryjne preparaty w postaci sprayu czy bransoletek są skuteczne, jednak są dość drogie i mało wydajne, a po drugie ich skład, pełen chemicznych składników, nie każdemu odpowiada. Oprócz tego preparaty przeciwko komarom wydzielają intensywny zapach, który często na dłuższą metę jest nie do zniesienia.
Naturalne sposoby na komary działają jednak równie skutecznie i są bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Domowe sposoby na komary w pokoju, w ogrodzie czy przy grillu są proste i skuteczne, a większość składników potrzebnych do wykonania pułapek czy odstraszaczy zapachowych znajdziesz w domu!
Co odstrasza komary?
Komary są bardzo zdeterminowane i uciążliwe. Zabijesz jednego, a na jego miejsce atakuje Cię 5 kolejnych. Sprawdzone sposoby na komary z drogerii to tylko część metod. Co jest dobre na komary? To oczywiście wszelkie spraye i bransoletki (wydzielają zapach, którego człowiek nie czuje, a dla komara jest drażniący), a także lampki wkładane do gniazdka (zapachowe lub emitujące światło UV).
Chcesz spędzić miły wieczór na łonie natury, jednak psikanie się sprayem o intensywnym zapachu nie jest Ci na rękę? Co odstrasza komary w ogrodzie oprócz tego? To przede wszystkim różne rośliny, których zapach dla człowieka nie jest wyczuwalny, zaś na komary działa zniechęcająco. Co odstrasza komary w nocy? Skutecznym rozwiązaniem jest specjalna lampka na owady, ale także zwykła moskitiera rozciągnięta na oknie.
Jak odstraszyć komary?
Jak skutecznie odstraszyć komary? Zacznij od najprostszego sposobu, czyli od zabezpieczenia mieszkania tak, aby komary się do niego nie dostały. Zanim przetestujesz różne sposoby na komary w domu, zastosuj środki zapobiegawcze. Jakie?
Prosty sposób na komary to montaż siatki przeciw owadom na oknach. Moskitiery na komary są bardzo delikatne i cienkie, dzięki czemu nie wpływają na estetykę mieszkania i nie zmniejszają dostępu powietrza, a ich skuteczność może okazać się nieoceniona, zwłaszcza jeśli lubisz spać przy otwartym oknie. Co więcej, moskitiery są stosunkowo tanim rozwiązaniem, ponieważ kosztują zaledwie kilkanaście złotych, a ich poprawny montaż (za pomocą dołączonej do zestawu taśmy lub pinezek) gwarantuje spokój z komarami (i nie tylko!) przez cały sezon. Dodatkowo moskitiery chronią mieszkanie przed innymi owadami, np. muchami, osami lub szerszeniami.
Drugi sposób na zapobieganie niechcianych wizyt komarów to gaszenie światła, zanim otworzysz okno. Otwieranie okien przy zapalonym świetle to zaproszenie nie tylko dla komarów, ale także dla innych insektów.
Sposoby na komary – poznaj 9 naturalnych metod
Chcesz zapewnić sobie spokój od komarów, a przy tym nie jesteś zwolennikiem stosowania środków chemicznych? Na szczęście istnieją naturalne metody odstraszania komarów, dzięki którym będą omijać Twój dom szerokim łukiem.
1. Rośliny odstraszające komary
Owady są bardzo wrażliwe na zapachy. Jedne je przyciągają, inne odstraszają. Nie inaczej jest w przypadku komarów. Postaw na balkonie lub parapecie doniczki z roślinami, które mają zapach odpychający dla komarów, dzięki czemu nie będą się zbliżać do Twojego domu. Co skutecznie odstrasza komary?
- Geranium – potocznie nazywane „anginką”, ma subtelny cytrusowy zapach, który odstrasza komary.
- Mięta – doniczka z miętą na oknie również sprawdzi się jako naturalny sposób na komary. Uwalniający się zapach, nawet jeśli dla Ciebie jest niewyczuwalny, skutecznie zniechęca owady do wtargnięcia do domu.
- Komarzyca – jest skuteczniejsza niż niejeden środek na komary. Posadzona w donicy na balkonie stworzy naturalną barierę ochronną przed komarami.
- Kocimiętka – uwielbiana przez koty, znienawidzona przez komary. Warto ją mieć na swoim balkonie, jeśli masz dość nieprzespanych nocy i dokuczliwego świądu po ugryzieniach.
- Koper włoski – posadzony w głębokiej donicy na balkonie pozwoli uporać się z problemem komarów w mieszkaniu.
- Lawenda wąskolistna – lawenda to ogrodowa piękność o zniewalającym zapachu, która jest również bardzo skutecznym sposobem na komary oraz inne insekty. Doniczkę z taką rośliną możesz postawić również na meble ogrodowe: stół, ławkę czy półkę na ścianie domku.
Dowiedz się więcej: Sposób na komary: rośliny odstraszające komary
2. Zapachy odstraszające komary
Nie masz miejsca lub ochoty na rośliny? Wykorzystaj inne dary natury do tego, by przegonić komary. Jaki zapach odstrasza komary? To cebula i czosnek! Pokrój je w plasterki, ułóż na płaskim talerzyku i zostaw na parapecie. Cebula na komary i czosnek na komary to skuteczne rozwiązanie, jednak ma pewną wadę: to intensywny zapach, który będzie się unosił w mieszkaniu.
3. Domowe świece na komary
Komary nie lubią także zapachu cytryny. Aby wzmocnić efekt, wykonaj cytrusową świecę. Jak zrobić świecę na komary? Zetrzyj odrobinę skórki z cytryny i umieść ją wokół knota świecy. Dzięki temu podczas spalania będzie wydobywał się delikatny, cytrusowy zapach, który zniechęci komary do podlatywania.
4. Olejki eteryczne na komary
Skoro o zapachach mowa – nic nie działa lepiej, niż olejki eteryczne. Możliwości ich wykorzystania jest sporo. Możesz wykonać z nich np. naturalny spray do ciała, który sprawdzi się doskonale w czasie przebywania na zewnątrz. Olejki eteryczne wykorzystasz również w kominkach zapachowych, dzięki czemu dodatkowo odświeżysz i zaromatyzujesz powietrze w pomieszczeniu. Jaki olejek na komary sprawdzi się najlepiej? Naturalne olejki na komary to przede wszystkim:
- olejek lawendowy na komary;
- olejek waniliowy na komary;
- olejek z drzewa herbacianego na komary;
- olejek cytrynowy na komary;
- olejek eukaliptusowy na komary;
- olejek goździkowy na komary;
- olejek z trawy cytrynowej na komary;
- olejek miętowy na komary.
Jak stosować olejki eteryczne? To bardzo skuteczny sposób na komary, jednak zanim je wykorzystasz np. w formie sprayu, musisz rozcieńczyć je wodą. Dodatkowo przed spryskaniem ciała zawsze wykonaj próbę alergiczną. W przypadku stosowania olejków w kominkach zapachowych sprawdź, czy wybrany zapach nie działa na Ciebie drażniąco. Jeśli jest zbyt intensywny, połącz go z jeszcze większą ilością wody. Olejkami możesz również spryskiwać mieszkanie, a w szczególności firany oraz zasłony.
5. Naturalny spray na komary
Domowy spray na komary to kolejny naturalny środek, który skutecznie je odstraszy. Do wykonania sprawdzonej mieszanki o właściwościach zniechęcających komary, którą z powodzeniem możesz stosować w kominkach zapachowych (aromaterapeutycznych), a także używać jako sprayu np. na firanki, potrzebować będziesz:
- 5 kropli olejku cytronelowego,
- 3 krople olejku z mięty pieprzowej,
- 2 krople olejku paczulowego.
6. Pułapka na komary z butelki
Do walki z latającymi nieprzyjaciółmi możesz wykorzystać również domową pułapkę na komary. Jej wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujesz do tego plastikową butelkę, nożyczki, drożdże, cukier i wodę. Utnij górną część butelki. W wodzie rozpuść cukier i dodaj drożdże. Odciętą część butelki włóż do góry nogami: tak, by utworzył się lejek. Pułapka na komary z drożdżami zwabi je, a gdy wpadną do środka, już nie wylecą i po prostu się utopią.
7. Pająki na komary
Masz w domu pająki? Popularny kątnik domowy nie jest groźny dla ludzi, za to doskonale rozprawia się z komarami. Jeśli masz takiego lokatora, nie zabijaj go. Komary stanowią jeden z ich posiłków. Kątniki wyłapują także inne insekty. Trudno więc o bardziej naturalny sposób na walkę z komarami!
8. Jerzyki na komary
Szukając naturalnych sposobów na odstraszenie komarów, zapominamy o… jerzykach! Te ptaki z przyjemnością pożerają komary. Czy wiesz, ze jerzyki w ciągu doby mogą zjeść nawet 20 tysięcy komarów? Jeśli więc mieszkasz na wysokim piętrze, stwórz na balkonie miejsce przyjazne jerzykom. Wystarczy zamontowanie domku odpowiedniej wielkości. Jeśli ptak uzna, że to miejsce bezpieczne dla niego, chętnie w nim zamieszka – a przy okazji rozwiąże problem z komarami!
9. Kawa na komary
Palona kawa na komary to kolejny skuteczny domowy sposób na pozbycie się intruzów. Na kawałek folii aluminiowej wysyp zmieloną kawę, a następnie ją podpal. Dym wytwarzający się w czasie spalania kawy skutecznie odstrasza komary!
Choć komary pojawiły się na świecie dużo wcześniej niż człowiek i odgrywają istotną rolę w ekosystemie, nie cieszą się szczególnie dobrą opinią. Charakterystyczne bzyczenie, które pojawia się zaraz po zgaszeniu światła, zakłóca spokojny sen, a świąd skóry spowodowany ugryzieniem może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na komary, dzięki którym pozbędziesz się problemu nieprzespanych nocy i swędzących bąbli na skórze.