Jak podlewać ogród wygodnie i oszczędnie? Sprytne sposoby i przydatne akcesoria
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GARDENA POLSKA.
Wiosną i latem czasem opadów deszczu jest jak na lekarstwo, dlatego właściciele ogrodów muszą sami dostarczać odpowiednie ilości wody swoim roślinom. To niestety nie tylko pochłania mnóstwo czasu, ale też kosztuje! Na szczęście istnieją przydatne narzędzia, z którymi podlewanie pójdzie „jak z płatka”. Co zrobić, żeby było ekologicznie, oszczędnie i wygodnie?
Podlewaj o odpowiedniej porze
W podlewaniu ogrodu nie chodzi tylko o to, ile wody dostarczysz roślinom, trawie i krzewom, lecz także o to kiedy to robisz! Wybierając odpowiednią porę, możesz zużyć nawet o 20% mniej tego cennego zasobu. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, postaw na wczesne godziny, kiedy na zewnątrz nie jest jeszcze tak gorąco. Gdy jednak o tej porze walczysz z budzikiem, albo już jesteś w drodze do pracy, zadanie odłóż na wieczór, kiedy temperatura nieco spada, a słońce nie grzeje tak mocno i nie pali zieleńca. Obydwie pory łączy niższa temperatura podłoża, dzięki czemu woda głębiej wsiąka w ziemię i nie paruje zbyt szybko. Pamiętaj też, by nigdy nie podlewać ogrodu podczas upałów, ponieważ zaszkodzisz roślinom; woda przyciągnie promienie słoneczne i doprowadzi do przegrzania oraz obumarcia liści.
W złotych zasadach podlewania istnieje pewna niepisana reguła. Mówi o tym, by podlewać rzadziej a obficiej. W tym celu warto sięgnąć po podstawowe narzędzie każdego ogrodnika, czyli wąż; najlepiej nieco dłuższy niż odległość od kurka do najdalej ulokowanych rabat, a także nieskręcający się i wykonany z wytrzymałych materiałów – tak by przetrwał mroźne zimy i gorące lata.
Jeśli należysz do tych, których zwijanie i rozwijanie węża przyprawia o dreszcze, zainwestuj w praktyczny bęben. Warianty naścienne, jak te z oferty GARDENA, z łatwością przymocujesz do ściany domu i w okamgnieniu rozwiniesz wąż, gdy rośliny będą potrzebowały solidnej dawki wody. Taki bęben obraca się o 180°, a wewnątrz posiada wbudowaną blokadę, która zatrzymuje wąż wtedy, kiedy tylko chcesz. Wystarczy go tylko lekko pociągnąć, by kontynuować podlewanie lub całkowicie zwinąć. W bębnie naściennym GARDENA zastosowano także specjalną technologię RollControl, która pozwala na bezpieczne i płynne zwijanie, by nie uszkodzić poszczególnych mechanizmów – czy to samego bębna, czy końcówki węża.
Gdy nie masz miejsca na elewacji, albo zwyczajnie nie chcesz montować na niej kolejnych elementów, wyjściem z sytuacji będzie bęben ogrodowy RollUp od GARDENA. To urządzenie, które wkręcane jest do podłoża przy pomocy śruby. Możesz go zainstalować w dowolnie wybranym miejscu – nawet na środku trawnika! Konstrukcja obraca się o 360° oraz posiada wąż o długości 20 m, gwarantując dotarcie do wszelkich zakamarków ogrodu. Producent także zastosował w nim technologię RollControl, co pozwala na bezpieczne zwijanie bez supłania. Co więcej, urządzenie nie stanowi przeszkody dla robota koszącego GARDENA – może on przejechać pod nim, bez konieczności przerywania pracy czy demontażu bębna.
Zbieraj deszczówkę
Wsparciem w ograniczeniu wydatków związanych z podlewaniem ogrodu jest też deszczówka, czyli jedna z najbardziej ekologicznych alternatyw! Hektolitry wody opadowej można w łatwy sposób gromadzić, a potem wykorzystywać do nawadniania przydomowych terenów zielonych, warzywniaka czy rabat. Tego rodzaju instalacja nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy i pieniędzy – wystarczy, że pod rynnami dachowymi ustawisz pojemniki, albo zainwestujesz w większą beczkę, która z czasem napełni się wodą.
Zbiornik na wodę zainstalowany – i co dalej? Jeśli nie przepadasz za codziennymi treningami polegającymi na dźwiganiu konewki wypełnionej wodą, zainwestuj w pompę do deszczówki 4700/2 Inox Automatic od GARDENA, której maksymalny przepływ wynosi 4 700 l/h, a ciśnienie pracy do 2,3 bara. Urządzenie współpracuje z większymi zraszaczami, pistoletami zraszającymi czy systemami nawadniającymi, a także posiada specjalne zabezpieczenie przed pracą „na sucho”. Oznacza to, że sprzęt włącza się automatycznie, kiedy w zbiorniku pojawi się woda, a wyłączy gdy jej zabraknie. Nie musisz też obawiać się o jego trwałość i odporność. Korpus pompy 4700/2 jest wykonany ze stali nierdzewnej, a także ma wbudowany filtr, który ogranicza blokowanie dysz czy ich uszkodzenie.
Zainwestuj w zraszacze
Wygodnym i ekonomicznym sposobem na podlewanie mogą być również zraszacze. Takie rozwiązania zagwarantują równomierne nawodnienie zieleńca i pozwolą zaoszczędzić sporą ilość wody oraz Twojego czasu. Z tego narzędzia skorzystają też... dzieci, dla których orzeźwiający deszcz w upalne dni wakacji będzie jedną z najciekawszych atrakcji na trawniku.
Zraszacze to urządzenia, które sprawdzą się zarówno w małych ogródkach o nieregularnym kształcie, jak i na nieco większych trawnikach. Tutaj egzamin zda m.in. AquaZoom L – od GARDENA – który dzięki suwakom umożliwia swobodne wyznaczenie zasięgu zraszania (od 7 do 21 m) oraz szerokości (od 4 do 17 m), co pozwala na jednorazowe podlanie do 350 m2 trawnika, a także daje możliwość regulacji przepływu wody.
Wykorzystaj słońce
Choć słońce (zwłaszcza to mocne, południowe) ma niszczycielski wpływ na trawnik i rośliny, to energia płynąca wprost z nieba to coś, co można łatwo spożytkować. Mowa o zastosowaniu na balkonach systemu nawadniania AquaBloom, który zasilany jest promieniami UV. Składają się na niego pompa elektryczna do poboru wody, sterownik nawadniania oraz panel słoneczny zasilający akumulatory. Taki zestaw pracuje bez konieczności podłączania do prądu czy kranu i pozwala na podlanie nawet do 20 roślin, co okazuje się ratunkiem w sytuacjach, gdy jesteś na urlopie czy dłuższy czas spędzasz poza domem.
Zbuduj studnię
Inwestycją droższą, ale za to z szybkim terminem zwrotu, jest wykonanie własnej studni! Mimo że zadanie to wydaje się trudne i oznacza więcej pracy, to jednak w długofalowej perspektywie gwarantuje sporo oszczędności. Pamiętaj jednak, że wykonanie studni obarczone jest szeregiem formalności oraz technicznych uwarunkowań, z których najważniejsze to te, odnoszące się do głębokości inwestycji. Jeśli przekracza ona 30 m, konieczne będzie pozwolenie wodnoprawne. Odwiert nie może być też wykonany bliżej niż 5 m od granicy działki oraz 15 m od szamba.
W przypadku budowy studni konieczna będzie również pompa ogrodowa, np. głębinowa lub zanurzeniowo-ciśnieniowa 5900/4 Inox Automatic od GARDENA z przepływem na poziomie 5900 l/h i ciśnieniem 3,5 bara, która dzięki optymalnym parametrom daje możliwość jednoczesnego wykorzystania nawet trzech zraszaczy. Za sprawą specjalnego programu do poboru małych ilość wody, możesz ją też podłączyć z liniami kroplującymi do nawadniania iglaków czy krzewów. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w funkcję automatycznego uruchamiania się i zatrzymywania, a także wykrywa nieszczelności, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek szkód na terenie Twojego ogrodu.
Nieplączące się węże, zbiornik na deszczówkę, wydajne pompy ogrodowe czy zraszacze to arsenał pomocny w pielęgnacji ogrodu – pielęgnacji ekonomicznej, ekologicznej, wygodnej i szybkiej! Dzięki nim rachunki nie wzrosną, środowisko naturalne nie ucierpi, a Ty będziesz mieć więcej czasu dla siebie i bliskich.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GARDENA POLSKA.