Systemy nawadniania ogrodu – poznaj najlepsze sposoby na podlewanie
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GARDENA POLSKA.
Aby ogród był naszą wizytówką, trzeba go systematycznie podlewać. To obowiązek, którego nie da się pominąć. Nie wystarczą krople deszczu, których latem jest jak na lekarstwo. Pytanie tylko, co zrobić, by koszty nawadniania nie nadszarpnęły mocno domowego budżetu? Jest na to sposób – a właściwie kilka sposobów!
Konewka? Nie!
Znana od wieków konewka to rozwiązanie dobre, ale nie na tyle, by skutecznie nawodnić ogródek – zwłaszcza ten o pokaźnych rozmiarach. Podlanie długich rabat i wszystkich warzyw na działce może i pomogłoby zgubić sporo kalorii, ale przede wszystkim zajmie mnóstwo cennego czasu. Z tego powodu konewkę najlepiej potraktować jako uzupełnienie systemu nawadniania – przyda się do dawkowania wody roślinom bardziej wymagającym, sprawdzi się na balkonie czy w domu.
Wąż ogrodowy – czy warto?
Zanim zdecydujesz się na zakup zaawansowanych systemów nawadniania, zastanów się, czy podstawowe elementy nie będą wystarczające. Mowa o klasycznym wężu ogrodowym, który jest niedrogą oraz skuteczną alternatywą, jeśli chodzi o nawodnienie zieleńca, szczególnie tego niewielkiego. Dzięki niemu bez problemów dotrzesz do dalekich zakamarków posesji i unikniesz konieczności noszenia ciężkich wiaderek. Wystarczy tylko podpiąć go do źródła wody i… gotowe! Na co zwrócić uwagę, kupując wąż ogrodowy?
- Dla oszacowania optymalnej długości węża zmierz odległość od kranu do najdalszego punktu na działce. Do tej wartości należy dodać odpowiedni zapas na ewentualne przeszkody.
- Sprawdź średnicę węża ogrodowego. Jeśli masz duży ogród, wybierz modele o większej średnicy, np. 19 mm. Na mniejszej działce egzamin zdadzą węże o średnicy 13 mm.
- Aby wąż służył przez długi czas, sprawdź jego maksymalne dopuszczalne ciśnienie i wybierz ten model, który ma większą wytrzymałość i jest na tyle elastyczny, żeby nie załamywał się podczas pracy.
- Warto także zadbać o ekologię i wybrać wąż ogrodowy, do którego wykonania wykorzystano tworzywa bez matali ciężkich oraz innych toksycznych substancji.
Klasyczny wąż ogrodowy ma jeden mankament. Chodzi o zwijanie i rozwijanie go, co nie zawsze jest wygodne i często wymaga schylania się. Te problemy da się jednak wyeliminować, kupując bęben ogrodowy RollUp Gardena. Estetyczne urządzenie montuje się za pomocą śruby w dowolnym miejscu ogrodu, a rozwinięcie węża następuje po delikatnym pociągnięciu. Podobny ruch zapewnia szybkie zwinięcie, bez supłania i zaginania.
Jeszcze prostsze podlewanie ogrodu? System nawadniania!
Systemy nawadniania przekładają się na sporą oszczędność czasu. Niektóre z nich nie wymagają projektowania i są łatwe w montażu – z ich instalacją poradzi sobie nawet laik! Przykładem tego jest Gardena Pipeline, czyli system rozprowadzenia wody w ogrodzie. Dzięki puszkom poboru oraz puszce podłączeniowej i rurom możesz tworzyć rozbudowaną instalację wodną, która dotrze do wszystkich obszarów działki.
System Gardena Pipeline jest montowany na stałe pod ziemią, co pozwala na ukrycie rur i wpływa na wizualny odbiór całości. Na widoku pozostają jedynie dyskretne puszki, które wykazują wysoką wytrzymałość na obciążenia – można po nich chodzić, jeździć kosiarką, a nawet traktorkiem koszącym. Co ważne, te elementy są odporne na mróz i zmienne warunki atmosferyczne. W razie potrzeby system Gardena Pipeline może zostać rozbudowany lub przebudowany co ułatwia opatentowana technika łączenia „Quick and Easy”.
Zestaw do nawadniania ogrodu – gdzie się sprawdzi?
System Gardena Pipeline to propozycja dla ogrodników i działkowiczów, którzy mają dość rozwijania i zwijania węży czy dźwigania konewek wypełnionych wodą. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w większym ogrodzie i na działkach, na których odległość od kranu do najdalszego zakątka zieleńca jest duża. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie nie zda egzaminu w przypadku niewielkich powierzchni. Wręcz przeciwnie – zaoszczędzi czas i energię, które będzie można spożytkować na inne czynności pielęgnacyjne w ogrodzie.
Jaki rodzaj zraszacza będzie najlepszy?
Podstawowymi elementami systemów nawadniania ogrodu, oprócz węży są zraszacze. Przy wyborze produktów tego typu warto brać pod uwagę powierzchnię nawadnianego terenu, a także rodzaj roślin, które mają być nawadniane. Inne produkty będą niezbędne do podlewania pojedynczych krzewów czy wyższych roślin, a inne, jeśli nawodnienia wymagają spore działki, trawnik czy warzywnik pełen warzyw. Co warto wiedzieć?
- Do pojedynczych krzewów, niewielkich klombów oraz mniejszych ogrodów można wybrać pistolet lub lancę zraszającą Gardena.
- Do nawadniania trawników wykorzystujemy zraszacze – ustawiane lub wbijane w podłoże. Ich wybór powinien zależeć od kształtu trawnika.
- Dla powierzchni okrągłych lub wycinków koła dobieramy zraszacze o takim kształcie nawadniania. Warto pamiętać, aby zraszacze poza regulacją zasięgu miały także możliwość ustawienia sektora nawadniania.
- Jeśli nasz trawnik jest prostokątny wybieramy zraszacze wahadłowe. Najlepsze będą te, które poza regulacją zasięgu posiadają także regulację szerokości, tak jak na przykład zraszacze Aquazoom Gardena.
- Jeśli ogród jest bardziej rozbudowany, a my nie mamy czasu na długie podlewanie, warto zdecydować się na automatyczny system nawadnia Gardena. Zraszacze wykorzystywane do nawadniania wysuwają się z podłoża, a po skończonej pracy chowają się. System nawadniania możemy zaprojektować samodzielnie – korzystając z poradników dostępnych na stronie internetowej producenta lub z jego pomocą, wówczas projekt zostanie wykonany bezpłatnie.
- Nawadnianie niewielkiej prostokątnej powierzchni (do 140 m2) możemy przeprowadzić przy pomocy zraszacza wynurzalnego wahadłowego Gardena OS 140. Jego głowica posiada 16 dysz, które pozwalają na regulację szerokości zraszania (od 1 do 9,5 m) oraz zasięgu wyrzutu (od 2 do 15 m). Z zamontowaniem zraszacza podziemnego i podłączeniem go poradzi sobie nawet osoba, która nie przepada za pracami manualnymi.
- Nawadnianie obrzeży trawników, rabat warzywnych i kwiatowych można przeprowadzić w sposób automatyczny przy pomocy systemu Gardena Micro-Drip. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny dobór produktów, warto zajrzeć na stronę: https://www.gardena.com/pl/serwis-i-wsparcie/poradnik/micro-drip-system/.
Co zrobić, by nawadnianie było efektywne?
Największą efektywność, jeśli chodzi o podlewanie ogrodu, zapewniają systemy automatycznego nawadniania. Do ich prawidłowej pracy niezbędny jest sterownik, który włączy i wyłączy nawadnianie. Ciekawym produktem jest sterownik z funkcją Bluetooth® od Gardeny, który pozwoli na regulację pracy poprzez aplikację na telefonie lub tablecie.
Z jego pomocą dowolnie konfigurujemy cykle nawadniania, harmonogram i czas podlewania w różne dni tygodnia. Urządzenie pozwala zoptymalizować ilości zużywanej wody, oszczędzić czas i energię. Dzięki temu produktowi możesz wypoczywać na tarasie, podczas gdy innowacyjna technologia zadba o wszystkie rośliny i trawnik.
Dla jeszcze efektywniejszego podlewania, do sterownika nawadniania można podłączyć czujnik wilgotności gleby, dzięki któremu stan wilgotności podłoża będzie na bieżąco monitorowany, a proces podlewania uruchamiany wyłącznie wtedy, gdy jest to potrzebne.
Dostępne systemy nawadniania są bardzo różne. Warto wybrać ten, który będzie dopasowany zarówno do potrzeb właścicieli ogrodu, jak i parametrów działki oraz znajdującej się na niej roślinności. Dzięki starannej selekcji podlewanie okaże się łatwe i bardziej oszczędne – a to już klucz do stworzenia idealnego, ekologicznego zieleńca.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GARDENA POLSKA.