Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Marzec w ogrodzie – jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu?

Marzec w ogrodzie to czas, kiedy z ochotą wracamy do prac na świeżym powietrzu. Gdy temperatury stają się nieco wyższe, a ziemia nie jest już zmarznięta, możesz przystąpić do pierwszych prac w przydomowym ogródku. Jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu? Przede wszystkim powinieneś uprzątnąć teren, usunąć opadłe liście, wyciąć martwe gałęzie, wypielić i nawieźć grządki. Warto także zabrać się za przygotowanie warzyw i kwiatów, które będziesz uprawiać. Dziś podpowiemy co sadzić w marcu i jakie prace ogrodowe warto wykonać już teraz.

co można siać w marcu
Źródło: olyapon / adobestock.com

Marzec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu?

Co powinno się zrobić w ogrodzie w marcu? Planując prace ogrodowe, warto trzymać się kalendarza ogrodnika, który pozwoli Ci dokładnie zaplanować wszystkie czynności do wykonania w danym miesiącu. Jakie prace ogrodowe warto wykonać w marcu?

  • Uporządkuj trawnik. Usuń zeschniętą trawę i wyrównaj trawnik poprzez wałowanie.
  • Przygotuj rabaty. Marzec to idealny moment na przygotowanie rabat pod rośliny jednosezonowe. To również dobry czas na zasilenie nawozem zasadzonych wcześniej roślin cebulowych.
  • Przytnij drzewka owocowe. Pamiętaj, by zrobić to podczas stosunkowo ciepłego, suchego dnia.
  • Posadź rośliny. W marcu możesz zasadzić róże, niektóre warzywa, drzewka owocowe oraz trawy ozdobne.

Marzec w ogrodzie – co sadzić w marcu?

Co można sadzić w marcu w ogrodzie? Choć przedwiośnie jest na ogół chłodne i zdarzają się wówczas przymrozki, możesz wyciągnąć swoje narzędzia ogrodnicze i zacząć sadzić pierwsze rośliny do gruntu. Jeśli się na to zdecydujesz, upewnij się, że ziemia nie jest już zmarznięta, a temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Co warto zrobić w marcu?

  • Na początku marca posadź drzewka owocowe, które ze względu na wrażliwość na mrozy nie mogły zostać posadzone jesienią. Są to głównie wiśnie, czereśnie i brzoskwinie. Jeśli kupiłeś drzewka z odkrytą bryłą korzeniową, muszą znaleźć się one w gruncie, zanim ich pąki zaczną się rozwijać. Nie musisz martwić się natomiast o minisadzonki sprzedawane w donicach, które możesz sadzić właściwie przez cały rok.
  • Przełom marca i kwietnia to również czas sadzenia róż. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie kwiaty sadzić w ogrodzie w marcu, możesz zdecydować się na róże, ale raczej te doniczkowe, które ozdobią np. chodnik prowadzący do Twojego domu. Róże balotowane i z odkrytym systemem korzeniowym lepiej sadzić jesienią, bo łatwiej się wówczas ukorzeniają. Róże doniczkowe posadź w żyznej, przepuszczalnej, próchniczej ziemi wymieszanej jesienią z obornikiem. Sadzonkę dobrze podlej, razem z ziemią wyjmij z pojemnika i umieść w dołku dwukrotnie większym niż jej bryła korzeniowa. Dołek zasyp ziemią dla róż, a z wierzchu ułóż ściółkę. Roślinę podlewaj obficie.
  • Wczesna wiosna to również dobry moment na posadzenie traw ozdobnych, zwłaszcza tych pochodzących z ciepłych rejonów, które, by przetrwać niskie temperatury, muszą się dobrze ukorzenić.

Marzec w ogrodzie warzywnym – co siać w marcu?

Co można siać w marcu? Marzec to dobry moment na pierwsze prace w ogródku warzywnym, które zaowocują pięknymi zbiorami na Twój kuchenny stół. Co możesz zrobić w marcu?

  • Wysiej nasiona warzyw odpornych na nieco niższe temperatury, np. bobu, grochu, rzodkiewki, marchwi, kopru, dymki, roszponki.
  • Nakryj folią przedzimowe zasiewy warzyw, by przyspieszyć ich kiełkowanie.
  • Przygotuj rozsady sałaty (kruchej, masłowej i liściowej), selera (naciowego i korzeniowego), cebuli, bobu, kalarepy, kapusty czerwonej, brokułu, pora, bakłażana, papryki, pomidora i szpinaku nowozelandzkiego. Do gruntu wysadzisz je dopiero w maju, ale odpowiednie przygotowanie sprawi, że uzyskasz lepsze i wcześniejsze plony.

Jak przygotować rozsadę? Do przygotowania rozsady stosuj doniczki torfowe produkowane z mieszanki torfu, pulpy drzewnej i wapna. Napełnij je podłożem odpowiednim do wysiewu nasion (można takie otrzymać w sklepach ogrodniczych), a gdy sadzonka jest już gotowa, umieść ją w ziemi razem z pojemnikiem.

Korzenie rośliny przebijają się przez ściankę doniczki, a ona sama ulega biodegradacji. Do produkcji rozsady wybierz miejsce jasne, ciepłe i przewiewne. Przez cały czas utrzymuj stałą wilgotność podłoża. Po wysiewie nakryj doniczki folią, aby zwiększyć temperaturę i wilgotność powietrza.

Marzec w ogrodzie ozdobnym – jakie jeszcze prace warto wykonać?

Marzec to idealny czas na wykonanie prac, które sprawią, że Twój ogród ozdobny wiosną i latem będzie prezentował się perfekcyjnie. Jakie prace ogrodowe warto wykonać w marcu?

  • Uporządkuj ogród. Wczesną wiosną uzupełnij ubytki kory pod iglakami. Na rabatach kwiatowych wyrwij chwasty i delikatne spulchnij ziemię oraz wytnij obumarłe resztki bylin. Nawieź również ziemię przed sadzeniem i zasiewem kolejnych roślin, o ile nie zrobiłeś tego jesienią. Przekop glebę na głębokość szpadla i wymieszaj ją z kompostem, obornikiem albo torfem ogrodniczym. Pod samymi roślinami tylko rozsyp nawóz na powierzchni, gdyż przekopywanie mogłoby uszkodzić korzenie kwiatów.
  • Dokładnie obejrzyj rośliny. Drzewa i krzewy ozdobne uważnie obejrzyj, szukając śladów uszkodzeń mrozowych lub chorób. Naruszone pędy dokładnie wytnij – będą one przesuszone i pozbawione pąków. Gałązki odetnij kilka centymetrów nad miejscem przemarznięcia, nad oczkiem skierowanym na zewnątrz pnia. Pęknięcia na korze drzewek zabezpiecz specjalną maścią ogrodniczą.
  • Przygotuj rozsady niektórych kwiatów. Przez cały miesiąc do skrzynek lub multiplatów ustawionych na ciepłym i przewiewnym parapecie możesz wysiewać aksamitki, astry, szałwie błyszczące, cynie, gazanie, lewkonie, niecierpki, tytoń ozdobny i lwie paszcze. W drugiej połowie marca w nieogrzewanych tunelach foliowych możesz siać nemezję, goździk chiński, kocankę ogrodową. Jeśli obawiasz się przymrozków, uprawę możesz okryć agrowłókniną.
  • Zajmij się rozmnażaniem bylin. W marcu podziel rośliny, które uległy zbytniemu zagęszczeniu, wymagają odmłodzenia lub wypuściły pędy u podstawy karpy. Bryły korzeniowe rozdziel dłońmi lub za pomocą ogrodowych nożyc, szpadla czy uzębionych motyczek – uważaj, aby nie uszkodzić znajdujących się na pędach pąków. Na każdej z oddzielonych części powinny znajdować się przynajmniej dwa oczka. Sadzonki umieść w ziemi.

A co kwitnie w marcu? Sprawdź: Kwiaty wiosenne – 10 najpopularniejszych odmian ogrodowych

Prace w ogrodzie w marcu – przytnij drzewa i krzewy owocowe

Drzewa owocowe przycinamy w dwóch terminach: w okresie przedwiośnia lub na przełomie wiosny i lata. Cięcie wczesnowiosenne cieszy się szczególną popularnością, a to dlatego, że w tym czasie drzewa znajdują się w fazie uśpienia i lepiej znoszą inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne.

Poza tym, gdy temperatura się podnosi, korzenie, gałęzie i pąki drzew zaczynają intensywnie rosnąć, dzięki czemu ubytki po cięciach szybko się regenerują. Przycinanie zawsze wykonuj w dni bezdeszczowe i stosunkowo ciepłe. Rany zabezpiecz pastami i emulsjami ogrodniczymi.

  • W marcu przeprowadź pierwsze cięcia dorosłych jabłoni, grusz i śliw. Za sprawą przycinania zmniejszy się ilość pąków, a co za tym idzie, wydany przez drzewa plon będzie mniejszy. Poprawi się za to jego jakość – owoce będą większe, słodsze i lepiej wybarwione. W okresie przedwiośnia warto też wykonać cięcia formujące drzewek w wieku od 1 roku do 4 lat. Zmniejszenie koron takich sadzonek wpływa stymulująco na ich bryłę korzeniową, która często ulega uszkodzeniu po wykopaniu ze szkółki ogrodniczej.
  • Jabłonie, grusze i śliwy przytnij w sposób znany jako „na obrączkę” – gałązkę odetnij jak najbliżej pnia, nad zgrubieniem pędu. Z kolei wiśnie i czereśnie przytnij „na czop”, czyli pozostawiając kilkanaście centymetrów gałązki. Cięcia na gałęziach zawsze wykonuj pod kątem 45 stopni – najwyższy punkt cięcia powinien znajdować się nad pąkiem, tak aby nie zalewała go spływająca woda. Pąk, nad którym dokonujesz cięcia, powinien być skierowany na zewnątrz pnia, by rosnąca gałązka nie zagęściła drzewka.
  • Prace ogrodowe w marcu obejmują również przycięcie krzewów owocowych. Na początku miesiąca, zanim wystartuje sezon wegetacyjny, przytnij porzeczki, agrest, jeżyny i kiwi. Jeśli sadziłeś je na jesieni, wiosną przytnij je tuż nad ziemią. U starszych okazów wykonaj cięcia prześwietlające, co oznacza usunięcie starych i splątanych gałęzi.

Prace ogrodowe w marcu – jak zadbać o trawnik?

Marzec to także początek prac związanych z pielęgnacją murawy. Drugą połowę miesiąca przeznacz na sprzątanie trawnika po zimie, a koniec – na nawożenie. Uprzątnięcie pomoże trawie lepiej rosnąć i pozwoli środkom pielęgnującym łatwiej przenikać do gleby. Dzięki nawożeniu murawa rozrasta się bujniej i szybciej, jej kolor staje się bardziej intensywny, a także zyskuje ona ochronę przed mchem i chorobami. O czym warto pamiętać podczas marcowego przygotowania trawnika?

  • Grabienie. Podczas marcowego sprzątania powinieneś najpierw zgrabić z trawnika stare liście i uschnięte źdźbła. Jeśli po uprzątnięciu okaże się, że powierzchnia darni jest pofałdowana i nierówna, a kępy trawy lekko uniesione, trawnik w marcu warto poddać tzw. wałowaniu. Marzec jest również dobrym momentem na wytyczenie nowych ścieżek ogrodowych.
  • Nawożenie. Na przełomie marca i kwietnia możesz wykonać pierwsze nawożenie trawnika w sezonie. Po tygodniu od pierwszego koszenia i wertykulacji rozsyp na trawie nawóz mineralny z dużą ilością azotu lub nawóz organiczny.
  • Wapnowanie. Jeśli pH gleby spada poniżej 5,5, prace ogrodowe w marcu powinny objąć także wapnowanie murawy polegające na równomiernym rozsypaniu dolomitu lub kredy nawozowej. Uwaga: jeśli zdecydowałeś się na wapnowanie, nawożenie trawnika możesz wykonać dopiero kilka tygodni później.

Choć ze względu na ryzyko wystąpienia przymrozków w marcowym ogrodzie, prace ogrodowe w marcu i kwietniu są jeszcze nieco ograniczone, to istnieje wiele czynności, które możesz wykonać już teraz. Jeśli odpowiednio zaopiekujesz się swoim ogrodem w marcu, będziesz mieć pewność, że w sezonie odwdzięczy się zdrowiem i pięknym wyglądem.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Aranżacja działki rekreacyjnej krok po kroku

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Aranżacja działki rekreacyjnej krok po kroku

Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać w sierpniu?

Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać w sierpniu?

Zimowy ogród – mroźny tylko z nazwy

Zimowy ogród – mroźny tylko z nazwy

Ogrodzenie domu - pełne czy ażurowe? Jakie ogrodzenie pasuje na twoją działkę

Ogrodzenie domu - pełne czy ażurowe? Jakie ogrodzenie pasuje na twoją działkę

Ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie. Wybieramy materiał na  nawierzchnię

Ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie. Wybieramy materiał na nawierzchnię

Sadzenie truskawek: kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie i na działce

Sadzenie truskawek: kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie i na działce

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.