Drzwi przesuwne – jak dopasować je do stylu mieszkania? Inspirujący poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO.
Drzwi przesuwne szturmem wbiły na arenę trendów wnętrzarskich już jakiś czas temu. Zachwyciły ciekawym połączeniem designu i praktyczności. Z jednej strony to modele, które oszczędzają miejsce i dzielą przestrzeń, z drugiej są nieoczywistą ozdobą wystroju – szczególnie, jeśli mowa o systemach barn door. Ich urok tkwi w widocznych elementach montażowych, takich jak naścienna prowadnica oraz rolki, i mimo że to forma charakterystyczna dla wiejskiej stodoły, to rozwiązania znakomicie podkreślają nie tylko rustykalny klimat. Mogą być przeciwwagą dla eleganckiej klasyki, a także stanowią łącznik pomiędzy modernizmem a retro. Gdzie jeszcze się sprawdzą? Podpowiadamy z marką Reno – producentem drzwi i naściennych systemów przesuwnych.
Czy drzwi przesuwne pasują do klasycznych wnętrz?
W stylu klasycznym słowem klucz jest „ponadczasowość”. To estetyka zdominowana przez ciepłe barwy, począwszy od kawowych brązów, a skończywszy na beżach i rozbielonych kremach, które umiejętnie współgrają z jedynym słusznym materiałem wykończeniowym, czyli drewnem. Naturalny rysunek sosny, dębu czy orzecha powinien zdobić nie tylko klepki parkietu ułożonego w jodełkę lub powierzchnię podłużnych płytek i paneli. Może wyróżniać też elementy stolarki, w tym okna oraz drzwi. Drzwi przesuwne w takim wydaniu muszą być nie tylko solidne i wykonane z prawdziwych surowców, ale też masywne, dlatego modele typu barn door tak dobrze wpisują się tradycyjną konwencję. Umiejętnie współgrają z meblami o czystej bryle, a jednocześnie stanowią nawiązanie do przeszłości. Dzięki temu balans pomiędzy przepychem a powściągliwością jest zachowany.
Styl industrialny – jakie drzwi przesuwne wybrać?
Poprzemysłowe budynki z wysokimi stropami i oknami przedzielonymi szprosami to raj dla fanów stylu industrialnego oraz loftu. Ten klimat da się też przenieść na nieco mniejszy metraż, pod warunkiem zastosowania materiałów takich jak beton, szło, metal oraz czerwona cegła. Reguły te obowiązują nie tylko na ścianach i podłogach, lecz także drzwiach. Jakie drzwi przesuwne sprawdzą się w industrialnych wnętrzach? To otoczone metalową ramą konstrukcje, wypełnione rozmaitymi surowcami, np. szkłem, które spotęguje poczucie przestronności, lakierowaną płytą OSB, jak w wariancie OSBE, marki Reno, albo nadszarpniętym zębem czasu drewnem z widocznymi sękami. Naturalne, postarzane struktury sosny lub dębu nieco ocieplą surowy design i świetnie nawiążą do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza – np. solidnych blatów kuchennych, warsztatowych mebli i starych szafek.
Kontynuacją stylu loftowego będą też – charakterystyczne dla nowojorskich okiennic – szprosy. Pionowe lub poziomie listwy tworzą na powierzchni drzwi przesuwnych kraty lub prostokątne pola i nadają stylizacji oryginalnego sznytu, a dzięki wypełnieniu z bezpiecznego szkła hartowanego lub lustra, optycznie powiększają przestrzeń. Modele takie jak VERRIERE lub ATELIER 4 – marki Reno – posłużą więc nie tylko do wyznaczania estetycznej granicy pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, lecz także mogą zastąpić ścianki działowe, oddzielające sypialnię od garderoby czy jadalnię od kuchni, przez co skutecznie odgrodzą możliwość przedostawania się nieprzyjemnych zapachów.
Drzwi przesuwne typu barn door – styl rustykalny, retro i vintage
Drzwi przesuwne barn door są obowiązkowym elementem w mieszkaniach „z duszą”, gdzie panuje rustykalny klimat, a nawiązania do wiejskiej scenerii tworzą sielską aurę. Odpowiedzialne za to wrażenie będą lite deski sosny, nieregularne wzory kamienia oraz ściany w kolorze off-white. Atmosferę rodem z kuchni u babci stworzą misterne plecionki oraz koronki, gliniane naczynia czy drzwi ROBIN lub DUET z licznymi śladami użytkowania. Postarzane deski, widoczne słoje oraz sęki i nierówności na powierzchni drzwi przesuwnych Reno dodatkowo spotęgują wrażenie autentyczności, przywołując na myśl wiejską chatę. W tym stylu sprawdzą się również chropowate faktury cegły, a także przyjemne w dotyku materiały – len, wełna oraz juta.
W stylu rustykalnym bardzo ważny będzie nie tylko materiał, lecz także detal. W drzwiach przesuwnych Reno jest ich całkiem sporo! Uwagę przyciągają m.in. metalowe prowadnice z rolkami przypominającymi koła maszyny lub podkowę czy dodatkowe deski konstrukcyjne układające się we wzór X, K lub Z. Zarówno okucia, jak i poprzeczne profile zapewniają całości niebanalny, vintage’owy wygląd.
Przesuwne drzwi barn door nie ograniczają twórczej swobody także w przypadku tych, którzy stawiają na modernizm! Skrzydła o wiejskim rodowodzie mogą być elementem, który urozmaici i nada całości przytulnego charakteru, wprowadzając do wnętrza akcent w stylu retro. Połączenie neutralnej bazy oraz naturalnych materiałów z designem vintage w postaci mebli wyszperanych na pchlim targu oraz drzwi KAMA lub IKSER da niebanalny efekt wizualny! Te znakomicie odnajdą się w roli charakterystycznego detalu, który staje się ważnym elementem gry kontrastami. Uniwersalna biel ścian postawiona w opozycji do drzwi przesuwnych olejowanych na odcień czarnego dębu lub czekolady wprowadzi do wnętrza odświeżający dynamizm, ale jednocześnie nie zburzy spójności koncepcji. Dopełnieniem tego mogą być szlachetne drewno, stal, miedź czy materiały, takie jak welur lub len.
Drzwi przesuwne i styl skandynawski – na jaki model postawić?
Prostotę stylu skandynawskiego także można podkreślić za pomocą bezpretensjonalnego wzornictwa drzwi przesuwnych. Pomieszczenia inspirowane designem z chłodnej Północy to przytulne realizacje, w których pierwszoplanowym „gościem” wystroju jest drewno. Drzwi mogą więc być surowe i naturalne, mieniące się złocistą miodową poświatą, szare albo bielone, co wpłynie na wizualną lekkość oraz rozświetlenie pokoju. W celu przełamania spokojnego tła scenerii scandi zbudowanego w oparciu o jasne odcienie warto też wykorzystać model GLASSO ze szkłem zamkniętym w stalowej ramie malowanej proszkowo na czarny kolor. Mocna barwa będzie puntem wyjścia dla innych, wyrazistych detali, które ożywią całość. Szklane drzwi przesuwne łączą dodatkowo design z funkcjonalnością, nawiązując do głównej zasady urządzania w stylu scandi. Dzięki temu, że przepuszczają światło, powodują, że pokój wydaje się na większy, niż jest w rzeczywistości.
Drzwi przesuwne, czyli idealny wybór do małych wnętrz
Stylistyczny potencjał drzwi przesuwnych jest całkiem spory. Zróżnicowanie dostępnych form otwiera drogę do aranżacyjnej zabawy klimatem aranżacji, choć design i wiele możliwości dopasowania to nie ich jedyne zalety. Drzwi tego typu to oryginalny sposób na podział przestrzeni przy jednoczesnej oszczędności miejsca. To dobra alternatywa zwłaszcza do pomieszczeń o niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Takie drzwi przesuwne nie tylko strzegą prywatności domowników – ich powierzchnia może odegrać rolę tablicy, jak w wariancie CREDA, marki Reno. Płyta meblowa, na której można pisać kredą, doskonale sprawdzi się w kuchni, pokoju dziecka czy domowym biurze. Jej powierzchnia posłuży do zapisywania przepisów kulinarnych oraz ważnych informacji czy pomoże podczas nauki.
Innym przejawem funkcjonalności są wypełnienia lustrzane w drzwiach MIRRA lub LARA. To ratunek dla tych, którzy aranżują niewielką łazienkę lub garderobę, albo nie mają miejsca na duże zwierciadło wiszące w korytarzu. Właściciele większych przestrzeni mogą wykorzystać je z kolei jako designerski akcent podnoszący wizualne walory aranżacji. Odbijająca światło powierzchnia nie dość, że pozwoli przeglądnąć się przed wyjściem z domu, to też da wrażenie głębi.
Drzwi przesuwne są praktycznym elementem wyposażenia wnętrza i dają dużą swobodę w zakresie urządzania – dosłownie i w przenośni. Oszczędzają miejsce, dyskretnie dzielą przestrzenie, a przede wszystkim stają się niebanalną ozdobą wystroju. W takiej roli zdecydowanie najlepiej sprawdzają się modele typu barn door. Te niesztampowe rozwiązania inspirowane wiejskim klimatem to sposób na więcej naturalności, harmonii oraz przytulności w każdym wnętrzu – od nowoczesnego, przez industrialne, po retro.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO.