Refleksja nad ideą slowness – podsumowanie ARENA DESIGN 2020
Hasłem tegorocznej edycji ARENA DESIGN było Slowness. Ekologia, odpowiedzialność i nowoczesność to największe i najbardziej aktualne wyzwania stojące przed branżą, dlatego tematy te podejmowane zostały w ramach wystaw i dyskusji panelowych.
Nowe strefy wystawowe uzupełniły program merytoryczny imprezy o diagnozę kondycji krajowego wzornictwa przemysłowego i dizajnu. Formy Przyszłości, projektowane przez Marię Jeglińską–Adamczewską, prezentowały odważne i nieoczywiste polskie wzornictwo w wydaniu 26 projektantów.
Strefa Wizjonerów Polskiego Wzornictwa, zaprojektowana przez Zygmunta Borawskiego, pokazała polskie marki współpracujące z najlepszymi krajowymi projektantami i założone przez polskich designerów. AD Rooms – strefa poświęcona poszukiwaniom nowego języka projektowania wnętrz i autorskich projektów aranżacyjnych zaprojektowana została przez duet chmara.rosinke.
Drugą odsłonę swojej autorskiej wystawy zaprezentowała Agata Nowotny. Zasoby 2. Slow Materials to opowieść o współczesnych procesach produkcyjnych, surowych materiałach i produktach, które z nich powstają. Wątek odpowiedzialności za używane materiały kontynuowali goście Agaty Nowotny. Kuratorka wystawy Zasoby 2 pytała Weroniki Banaś i Michała Łukawskiego o nowe modele biznesowe, materiały i sposoby projektowania w czasach kryzysu klimatycznego. Dyskusja szybko skupiła się na plastiku, który, jak się okazuje, nie jest zagrożeniem sam w sobie. Wyzwaniem jest sposób wykorzystania wyprodukowanego plastiku i świadomy wybór opakowań, które stanowią dziś 40% wszystkich odpadów.
Temat walki z kradzieżą intelektualną to również temat poruszany na ARENA DESIGN 2020. W strefie AD Talks Stowarzyszenie loveOriginal uświadamiało wartość oryginalnego wzornictwa. Tezy z dyskusji w praktyce zaprezentowane zostały w ramach wystawy, przygotowanej przez Stowarzyszenie specjalnie na poznańskie targi.