Stolik na balkon – 18 pomysłów na balkonowy stolik
Stolik na balkon możesz wykonać własnoręcznie, wykorzystując przedmioty i materiały, które znajdują się w Twoim mieszkaniu. Wolisz gotowe rozwiązania? W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór stolików, które zaprojektowano z myślą o małych balkonach. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu. Oto 18 pomysłów na stolik balkonowy, przy którym wypijesz kawę, zjesz sobotnie śniadanie lub poświęcisz się pracy, korzystając z uroków ładnej pogody.
1. Składany stolik na balkon
Nieduży składany stolik to największy sprzymierzeniec małego balkonu. Gdy nie jest potrzebny, można go łatwo złożyć i schować w mieszkaniu lub zawiesić na przykręconym do ściany haku. Składane stoliki na balkon mogą być wykonane z różnych materiałów, ale największym powodzeniem cieszą się modele drewniane – są ładne, przystępne cenowo i lekkie (ale nie na tyle, aby przewrócić się z pierwszym podmuchem wiatru).
2. Stolik na balkon na balustradę
Podwieszany stolik na balkon rozwiązuje problem ograniczonej powierzchni. Zajmuje mało miejsca, a w razie konieczności można go łatwo zdemontować. Jednocześnie mieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy: kubek z kawą, książkę, a nawet laptopa. Największą wygodę zapewniają modele z regulowaną wysokością i modele składane – z opuszczanym blatem.
Przed zakupem stolika warto sprawdzić, jak montowany jest mebel. Niektóre stoliki mogą być instalowane tylko na metalowych barierkach, inne mają uniwersalny uchwyt, który umożliwia montaż na szerszych balustradach murowanych i drewnianych.
3. Stolik na balkon mocowany do ściany
Alternatywą dla stolika podwieszanego na balustradzie jest stolik mocowany do ściany. Mebel może mieć formę niedużego składanego blatu, który opiera się na drewnianym szkielecie lub wąskiej szafki z opuszczaną klapą, za którą kryją się półki i przegródki. Osoby, który lubią majsterkować, z łatwością wykonają stolik samodzielnie. Konstrukcja mebla nie jest skomplikowana, a do jej złożenia wystarczą podstawowe narzędzia i kilka prostych akcesoriów.
4. Stolik na balkon z palet
Drewniane palety robią spektakularną karierę w świecie DIY. Nic dziwnego – są tanie, solidne, łatwe w obróbce i w pełni ekologiczne. Publikowane w sieci zdjęcia udowadniają, że można zrobić z nich każdy mebel, od kanapy począwszy, a na stoliku kawowym skończywszy.
Aby wykonać stolik balkonowy z palet, wystarczy ułożyć na sobie dwie lub trzy palety i skręcić je ze sobą przy pomocy wkrętów. Od spodu można zamocować kółka, które pozwolą łatwo i wygodnie manewrować meblem na balkonie. Zanim palety zostaną złączone, należy poddać je starannej obróbce: wyszlifować szlifierką, zaimpregnować i pokryć wybranym preparatem, na przykład olejem lub matowym lakierem.
Jeśli szukasz stolika na wąski balkon, możesz ustawić paletę bokiem, tak aby jej podstawa przylegała do ściany, a następnie przykryć ją od góry drewnianym blatem. Wykonany w ten sposób stolik zabierze mało miejsca, a jednocześnie pomieści wszystko, czego potrzebujesz w chwilach relaksu.
5. Stolik na balkon ze skrzynek na owoce
Skrzynki na owoce są równie uniwersalne jak palety. Wykonasz z nich półki, regał, kwietnik lub stolik na mały balkon. Jeśli potrzebujesz stolika pomocniczego, który pomieści kubek z kawą i talerz przekąsek, po prostu połóż skrzynkę na podłodze (do góry dnem lub na boku). Dla większej wygody możesz przykręcić do mebla gumowe kółka, które pozwolą łatwo przesuwać stolik bez ryzyka porysowania posadzki.
Używane skrzynki mają szorstką powierzchnię z zadziorami. Ze względów dekoracyjno-użytkowych należy ją starannie wyszlifować, a następnie pomalować preparatem dekoracyjno-ochronnym, na przykład olejem lub bejcą.
6. Stolik na balkon ze skrzyni drewnianej
Stolik na mały balkon może być wykonany z gotowej skrzyni drewnianej. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo mebel pełni dwie funkcje – zastępuje stolik kawowy, a jednocześnie zapewnia miejsce do przechowywania zabawek, narzędzi i sprzętów, których nie chcemy trzymać na wierzchu. Dodatkowo chroni zawartość przed deszczem, wiatrem i wilgocią. Szukając skrzyni na stolik, należy zwrócić uwagę na jej wymiary, a także na kształt wieka – powinno być płaskie i równe.
7. Stolik na balkon ze szpuli
Stolik balkonowy ze szpuli to kolejny mebel, który można wykonać samodzielnie. Do tego celu wystarczy dobrze zachowana – a więc sucha i pozbawiona oznak gnicia – drewniana szpula na kable. Należy starannie wyszlifować jej powierzchnię, tak aby stała się zupełnie gładka, a następnie zabezpieczyć ją wybranym preparatem. Stolik może być wykończony w dowolny sposób: pomalowany białą farbą i owinięty grubym sznurem, pokryty olejem lub transparentnym lakierem.
Warto pamiętać, że szpule na kable mają różne rozmiary. Jako stolik na mały balkon sprawdzą się te najmniejsze – o średnicy ok. 50-60 cm. Najłatwiej znaleźć je w internecie, a konkretnie na popularnych portalach ogłoszeniowych, w składach budowlanych i na placach budowy.
8. Stolik na balkon z pnia drewna
Proste rozwiązania są najlepsze. Jeśli potrzebujesz małego stolika na balkon, możesz wykorzystać zwykły pieniek drewniany. Taki naturalny dodatek będzie świetnym uzupełnieniem przytulnego balkonu, na którym króluje drewno, a każdy wolny skrawek powierzchni zajmują rośliny.
9. Stolik na balkon z plastra drewna
Podobny efekt uzyskasz, wybierając stolik z plastra drewna. Jego wykonanie jest nieco bardziej pracochłonne, bo do drewnianego blatu trzeba przymocować nogi (na przykład metalowe), a sam plaster wymaga starannego przygotowania. Najpiękniej prezentują się stoliki pokryte warstwą żywicy, która podkreśla barwę i usłojenie materiału. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać mebel samodzielnie, możesz zakupić go w wersji gotowej.
10. Stolik na balkon ze starej maszyny do szycia
W niektórych domach wciąż przechowywana jest stara maszyna do szycia na żeliwnych nogach. Ten piękny przedmiot może zyskać drugie życie jako solidny stolik na balkon. Aby zaadaptować urządzenie do nowych celów, wystarczy zdemontować drewnianą podstawę z maszyną, a na jej miejscu zamocować gładki blat. Bardzo prawdopodobne, że po latach spędzonych w piwnicy żeliwne nogi będą wymagać odnowienia – należy starannie oczyścić je ze starych powłok i pomalować czarną farbą do metalu.
Stolik na balkon z maszyny do szycia jest na tyle wysoki i stabilny, że można wygodnie zjeść przy nim obiad lub niedzielne śniadanie. Jednocześnie – ze względu na duży ciężar żeliwnych elementów – trzeba się mocno namęczyć, aby przesunąć go w inne miejsce.
11. Stolik na balkon z tacą
Szukasz lekkiego i niedużego stolika na balkon w bloku? Wybierz model ze zdejmowaną tacą zamiast tradycyjnego blatu. Gdy zjawią się goście, łatwo przetransportujesz napoje i przekąski z kuchni na balkon, a w razie wichury bez problemu złożysz mebel i schowasz go w szafie. Stolik balkonowy z tacą może być wykonany z drewna lub z malowanej proszkowo stali. Jest na tyle uniwersalny, że równie dobrze co na balkonie sprawdzi się jako ozdoba wnętrz mieszkalnych.
12. Druciany stolik na balkon
Druciane stoliki mają formę ażurowego kosza ze zdejmowaną pokrywą. Dzięki specyficznej konstrukcji wyglądają lekko, mogą być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce i nie zagracają małego balkonu. Przy okazji pełnią rolę mebli do przechowywania – w podstawie stolika mieszczą się koce, książki, gazety lub inne przydatne na balkonie przedmioty. Druciany stolik ma jeszcze jedną dużą zaletę – można opleść go światełkami i w ten sposób zbudować na balkonie przytulny klimat.
13. Stolik-taboret na balkon
W razie potrzeby możesz zastąpić stolik zwykłym taboretem. Ten nieduży mebel jest wyjątkowo praktyczny. Na co dzień będzie Ci służył jako podręczny stolik, a podczas większych spotkań zapewni dodatkowe miejsce do siedzenia. W sklepach dostępny jest szeroki wybór drewnianych i drewniano-stalowych krzesełek, które świetnie nadadzą się do tego celu. Równie dobrze sprawdzi się stary taboret, który od niepamiętnych czasów stoi w domu babci.
14. Stolik-puf na balkon
Alternatywą dla drewnianego taboretu jest niski puf. Mebel może być wyplatany z bambusa, juty lub włókien bananowca. Jeśli Twój balkon jest zadaszony, możesz wybrać tapicerowany puf. W wersji DIY do wykonania stolika wykorzystuje się starą oponę, którą wystarczy okleić grubym sznurem. Stolik-puf jest praktyczną i piękną ozdobą balkonu. W towarzystwie miękkich koców i poduszek wprowadza do aranżacji atmosferę relaksu i letniej beztroski.
15. Okrągły stolik na balkon
Okrągłe stoliki zapewniają całkowite bezpieczeństwo przebywającym na balkonie dzieciom. Nie mają ostrych rogów i krawędzi, o które można zahaczyć podczas zabawy lub zwykłych codziennych czynności. To ogromna zaleta w przypadku wąskich balkonów, na których trzeba przeciskać się między różnymi sprzętami. Okrągłe stoliki na balkon mają też szereg innych zalet: zajmują niewiele miejsca, mieszczą się w każdym kącie, a do tego wyglądają lekko i zgrabnie.
16. Półokrągły stolik na balkon
Wybierając stolik na wąski balkon, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno rozwiązanie – stolik półokrągły. Modele z półokrągłym blatem eliminują ryzyko bolesnej kontuzji, a jednocześnie zajmują o połowę mniej miejsca niż stoliki okrągłe. Z reguły przybierają postać podwieszanego stolika na balustradę, ale w sprzedaży są też dostępne stoliki wolnostojące, które wystarczy ustawić w dowolnym miejscu pod ścianą (opcjonalnie można go do niej przykręcić).
17. Kwadratowy stolik na balkon
Kwadratowy stolik to kolejne sprawdzone rozwiązanie na mały balkon. Wprawdzie ma ostre krawędzie, ale – dosunięty do rogu balkonu – pozwala wykorzystać każdy centymetr wolnego miejsca. Kwadratowe stoliki mają większą powierzchnię blatu niż stoliki okrągłe, więc zapewniają lepszy komfort podczas wspólnych posiłków.
18. Prostokątny stolik balkonowy
Jeśli chcesz zaaranżować wygodny kącik z kanapą lub narożnikiem, wybierz stolik prostokątny. Podłużny blat zapewni swobodny dostęp do ułożonych na stole przekąsek – bez konieczności wstawiania czy nachylania się nad blatem. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady. Prostokątny stolik zajmuje najwięcej miejsca spośród wszystkich dostępnych modeli, dlatego nie zda egzaminu na bardzo małych i wąskich balkonach.
Stolik na balkon nie musi być duży ani wykonany z drogich materiałów. Czasem wystarczy najprostszy składany mebel, drewniany taboret albo skrzynka po jabłkach, żeby w pełni docenić zalety balkonu. A Ty, które rozwiązanie wybierzesz, urządzając własny zielony zakątek?