Jak wybrać dobre okna, by mieć więcej światła i widoku?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Schüco Polska.
Dostęp do naturalnego światła i czystego powietrza jest niezbędny dla zdrowego i komfortowego mikroklimatu wnętrz. Światło dzienne wpływa korzystnie na wzrok, reguluje dobowy rytm naszego organizmu, wpływa na prawidłową produkcję niektórych hormonów i odpowiedzialnej za odporność witaminy D3. Świeże powietrze natomiast poprawia koncentrację, kondycję płuc i regulację ciśnienia krwi. Odpowiednio zaprojektowane okna i drzwi tarasowe pozwalają wpuścić do wnętrz maksymalną dawkę światła słonecznego i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.
Nie mniej ważny od naturalnego światła jest widok z okna, który działa relaksująco na wzrok i koi zmysły. W tym kontekście znaczenie ma nie tylko sam rozmiar stolarki, lecz również szerokość profili. Im są węższe, tym proporcjonalnie większa powierzchnia przeszkleń i szersze perspektywy na otoczenie. Dlatego tak ważny jest wybór sprawdzonego rozwiązania systemowego, jego fachowe wykonanie i montaż. Nie należy zapominać także o komforcie obsługi i bezpieczeństwie. To wszystko zapewniają sprawdzone systemowe technologie i fachowi wykonawcy.
Profesjonalnie wykonana stolarka pozwoli cieszyć się naturalnym światłem i zapewni szersze perspektywy na otoczenie o każdej porze dnia, a jeszcze lepiej, jeśli umożliwi szybkie i komfortowe wyjście na ogród, taras lub balkon. Największe możliwości dają okna i drzwi przesuwne z aluminium lub PVC oferowane przez profesjonalnych producentów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?
Doświadczeni producenci oferujący energooszczędną stolarkę w klasie Premium podkreślają, że obowiązującym trendem są okna o większych wymiarach niż standardowo. Tego typu stolarka musi być jednak stabilna, właściwie wzmocniona i zamontowana, aby wraz z upływem czasu nie straciła swoich właściwości związanych ze szczelnością, ochroną cieplną czy akustyką.
W energooszczędnych oknach z PVC-U Schüco LivIng zastosowano solidne stalowe wzmocnienia oraz uszczelki z EPDM, które zachowują elastyczność i szczelność przez cały okres eksploatacji oraz zapewniają deklarowaną izolacyjność cieplną w każdym standardzie, nawet pasywnym Uw ≤ 0,8 W/m2K. Optymalną dawkę światła w pomieszczeniach zapewnią okna z wklejaną szybą, które mogą osiągać wysokość nawet do 2,8 m. Nowoczesny wygląd smukłych ram zapewni klasyczny lub zaokrąglony profil w modnej, antracytowej kolorystyce. Wysokie okna można ponadto wyposażyć w transparentne szklane balustrady zintegrowane ze stolarką.
Duże okna to podstawa, jednak imponujący efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem zewnętrznym można uzyskać uwzględniając w projekcie tak obecnie modne, wielkoformatowe drzwi tarasowe tworzące szerokie przejście na zewnątrz. Aby nie generowały nadmiernych strat ciepła w sezonie jesienno-zimowym, powinny one odpowiadać tak samo restrykcyjnym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dobrzy producenci oferują fachowe wykonawstwo takiej stolarki w przebadanych systemach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną i maksymalną szczelność.
Na przykład energooszczędne drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide mogą osiągać nawet do 6,5 szerokości i 2,8 m wysokości, przy czym w ramie można umieścić aż do czterech skrzydeł w różnych konfiguracjach. Nowoczesne mechanizmy przesuwne pozwalają na łatwą obsługę nawet bardzo ciężkich elementów o wadze do 400 kg. Dzięki innowacyjnym uszczelnieniom drzwi z typową ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik Uw = 0,8 W/m2K. Imponujący efekt transparentności zapewni natomiast nowa wersja z ekstremalnie wąskimi ramami o szerokości zaledwie 72 mm.
Stolarka aluminiowa. Doskonałe doświetlenie i panoramiczne widoki
Wyznacznikiem modnej, nowoczesnej architektury są wielkoformatowe okna i drzwi aluminiowe o subtelnie wąskich ramach, które kreują efekt otwartej, przepełnionej światłem architektury. Na przykład w systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe i szczelne okna, których skrzydła mogą być bardzo szerokie oraz mogą osiągać wysokość nawet 2500 mm.
Efekt maksymalnej transparentności można natomiast uzyskać, stosując okna z ukrytym skrzydłem,np. w wersji panoramicznej Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o widocznej szerokości nawet 55 mm! Profesjonalni wykonawcy mogą realizować w tym systemie okna o przykładowych maksymalnych wymiarach skrzydeł 1000 x 2500 mm lub 1450 x 2100 mm. Produkowane w tych technologiach okna z typowym ciepłym pakietem szybowym osiągają współczynnik przenikania ciepła nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.
Harmonijnym uzupełnieniem nowoczesnych okien będą energooszczędne drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, które tworzą pozbawione barier wyjście na taras lub balkon. Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest szczególnie lekka i może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby niepełnosprawne. Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia w parze ze zoptymalizowanymi strefami izolacji pozwoliły na uzyskanie doskonałej wodoszczelności aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjności cieplnej nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.
Dostępne są także inne bardzo nowoczesne rozwiązania. Tradycyjną przegrodę z oknami można zastąpić transparentną ścianą,w której skrzydła okienne są niewidoczne i dzięki temu nie ograniczają widoku. W innowacyjnym systemie Schüco FWS 60 CV ramy skrzydła rozwierno-uchylnego o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra zostały całkowicie ukryte w wąskim słupie fasadowym. Przykładowy funkcjonalny moduł takiej fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K.
Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, są drzwi tarasowe z mechanizmem przesuwnym lub podnoszono-przesuwnym w systemie Schüco ASE 80.HI. Profesjonalnie wykonane skrzydła o dużych wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany, gdyż widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności nawet w standardzie pasywnym Uw≤0,8 W/m2K.Jeszcze lepszy, panoramiczny efekt zapewniają drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD i ASE 67 PD.
Inteligentne okna i zdrowy dom
Stolarka aluminiowa może znacząco poprawiać komfort przebywania w pomieszczeniach również poprzez regulowanie ich mikroklimatu. Wyposażona w elektroniczne okucia połączone z siecią czujników samodzielnie realizuje np. zadanie krótkotrwałego wietrzenia czy nocnego schładzania pomieszczeń. Czujniki temperatury i dwutlenku węgla czuwają nad jakością powietrza, a w razie potrzeby dają impuls do zamknięcia lub otwarcia okien.Stolarkę można obsługiwać zdalnie, np. za pomocą smartfonu lub polecenia głosowego, a także manualnie – używając przycisku na klamce okna lub skrzydle drzwi przesuwnych.
Bardziej zaawansowane funkcje oferuje system wentylacji i filtracji powietrza VentoLife. Rozwiązanie w postaci kasety integrowanej z oknami AWS posiada wielowarstwowy filtr, który usuwa z napływającego powietrza zewnętrznego nawet 99,9% szkodliwych substancji łącznie z najmniejszymi drobinami o wielkości 1 μm.W razie niekorzystnych warunków pogodowych przełącza się na tryb zamknięty i filtruje powietrze tylko wewnątrz pomieszczenia.Sprawdzone firmy oferujące fachowy serwis i doradztwo pomogą dobrać indywidualnie dopasowane rozwiązanie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Schüco Polska.