Niebieskie kwiaty w ogrodzie – 24 najpiękniejsze gatunki
Niebieski to najrzadziej występujący kolor w przyrodzie, także wśród roślin. Nie oznacza to jednak, że kwiaty o takiej barwie są trudne do znalezienia i jesteśmy skazani na obsadzanie naszych rabat roślinami kwitnącymi na żółto, czerwono czy różowo. Zapewniamy, że niebieskie kwiaty ogrodowe wcale nie są trudne do znalezienia i na dowód prezentujemy ponad 20 gatunków rozkwitających wiosną, latem, a nawet jesienią.
Niebieskie kwiaty wiosenne
Jednym z pierwszych kwiatów wiosennych jest śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae), rozkwitający już na przełomie lutego i marca. Ta niewysoka roślina przepada za słońcem i potrafi tworzyć gęste dywany. Przełom marca i kwietnia to także czas kwitnienia cebulicy syberyjskiej (Scilla siberica) oraz krokusa (Crocus). Na słonecznych stanowiskach doskonale będzie czuł się pachnący hiacynt (Hyacinthus) – z odmian niebieskich warty polecenia jest “General Köhler”, “Blue Jacket” oraz “Concord”. Kobaltową barwą może pochwalić się goryczka wiosenna (Gentiana verna), której kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa aż do września.
Za słońcem przepada również puszkinia cebulicowata (Puschkinia), której kwiaty tworzą dekoracyjne bladoniebieskie grona. Z kolei ułudka wiosenna (Omphalodes verna) to bujnie krzewiąca się bylina o drobnych kwiatach pojawiających się od marca do maja. W lekkim półcieniu poradzi sobie kwitnący na przełomie kwietnia i maja fioletowoniebieski szafirek groniasty (Muscari botryoides) oraz turkusowy szafirek armeński (Muscari armeniacum).
W ogrodzie możemy również posadzić niezapominajkę leśną (Myosotis sylvatica) – jej niebieskie odmiany to m.in. “Blue Basket”, “Blue Ball” oraz “Musik”. Rozkwitają one od kwietnia do czerwca, a najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. W głębszym cieniu możemy za to posadzić wczesnowiosenną przylaszczkę pospolitą (Hepatica nobilis).
Niebieskie kwiaty letnie
Kochające słońce ostróżki ogrodowe (Delphinium cultorum) swoje kwitnienie zaczynają w czerwcu, ale przycięte potrafią powtórnie zakwitnąć jesienią. Odmiany z grupy Belladonna posiadają luźne, wiechowate kwiatostany, a na niebiesko kwitną warianty “Atlantis”, “Bellamosum”, “Capri” i “Sommerfrische”. Ostróżki Pacific są nieco wyższe, z gęsto ułożonymi, dużymi kwiatami – “Black Knight” kwitnie na ciemnoniebiesko, “Blue Bird” ma kwiaty jasnoniebieskie, a “Summer Skies” błękitne. Trzecią grupę o nazwie Elatum tworzą ostróżki najwyższe – tu na uwagę zasługuje kremowoniebieska “Miss Newton Leese” oraz błękitna “Ariel” z ciemnym oczkiem.
W czerwcowym słońcu wspaniale kwitnie porcelanka niebieska (Nemophila menziesii), delikatna roślina, o kwiatach w barwie kojarzonej z klasyczną porcelaną. W ciepłym ogrodzie dobrze rozgości się łąkowy ogórecznik lekarski (Borago officinalis) o wiotkich, fioletowoniebieskich kwiatach. Latem zakwita też smukły kosaciec syberyjski (Iris sibirica), dobrze radzący sobie zarówno w słońcu, jak na stanowiskach lekko cienistych. W półcieniu możemy posadzić chabra górskiego (Centaurea montana), krewniaka chabra bławatka, łatwego do wypatrzenia w dojrzewającym zbożu. Bardziej cieniste stanowiska preferuje mekonops bukwicolistny (Meconopsis betonicifolia) przypominający dużego niebieskiego maka. Kwitnący od czerwca do sierpnia tojad mocny (Aconitum napellus) to lubiąca cień roślina o groniastych, mocno wybarwionych kwiatach. Choć piękny, jest jednak bardzo silnie trujący, nie sadźmy go więc w ogrodzie, w którym przebywają dzieci lub zwierzęta.
Niebieskie kwiaty jesienne
U progu jesieni w naszych ogrodach wciąż gościć możemy dzwonka karpackiego (Campanula carpatica) oraz przegorzana pospolitego (Echinops ritro) – oryginalną roślinę, o kulistych, srebrzystoniebieskich kwiatostanach. Podobnie jako one, w słońcu dobrze czuje się goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis), która pierwsze kwitnienie przechodzi na przełomie maja i czerwca, drugie zaś na przełomie września i października. Podobnie długo kwitnie żeniszek meksykański (Ageratum mexicanum), który pierzaste kwiaty wydaje od czerwca do października.
We wrześniu rozkwita wilec trójbarwny (Ipomoea tricolor) – delikatne pnącze o dużych, dzwonkowatych kwiatach, które z racji egzotycznego pochodzenia przepada za słońcem. Za błękitne kwiaty szczególnie ceniona jest odmiana “Heavenly Blue”. Jesienią zakwitają również astry (Aster), czyli marcinki, wśród których można znaleźć sporo odmian wydających fioletowoniebieskie kwiaty, np. “Blue Star”, “Lady In Blue” czy “Blue King”. Od września do października w nasłonecznionych miejscach pojawiają się też jesienne krokusy okazałe (Crocus speciosus).
Niebieskie kwiaty ogrodowe bez wątpienia są wyjątkowe. Występują w całej gamie odcieni – od błękitnych, poprzez jasnoniebieskie i turkusowe, aż do kobaltowych i fioletowoniebiskich. Wspaniale komponują się z roślinami kwitnącymi na żółto czy biało, ale doskonale wyglądają również we własnym sąsiedztwie.