Malowanie mebli na biało krok po kroku – jak i czym przemalować meble?
Malowanie mebli na biało to świetny sposób na odświeżenie starej szafy, komody czy nawet mebli w kuchni, które nadal są w dobrym stanie, ale ich kolor przestał Ci się podobać. Nowoczesne formuły specjalnych farb do malowania mebli umożliwią Ci uzyskanie trwałego i satysfakcjonującego efektu końcowego – bez smug i łuszczącej się farby. Nie wiesz, jak zabrać się do pracy? Mamy dla Ciebie gotową instrukcję. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić malowanie mebli na biało, jaka farba do mebli będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę, odnawiając stare powierzchnie. Zaczynamy!
Jak przemalować meble?
Jak zmienić kolor mebli? To pytanie z pewnością nie raz przeszło Ci przez myśl, kiedy z kubkiem kawy siedziałeś przy kuchennym stole i wpatrywałeś się w swoje kilkuletnie meble – niby dobre, ale czegoś im brakuje.
Bez obaw – by zmienić coś w wyglądzie swojej kuchni nie musisz wymieniać całej kuchennej zabudowy i wydawać na to kilkunastu tysięcy złotych. Przemalowanie mebli, a właściwie samych frontów wystarczy, by całkowicie odmienić oblicze kuchni. Wnętrze półek może zostać w dotychczasowym kolorze – szafki i tak przez większość czasu zostają zamknięte. Zastanawiasz się, czy malowanie sprawdzi się w przypadku mebli z MDF? Bez obaw – malowanie mebli z okleiny na biało jest tak samo możliwe, jak malowanie mebli drewnianych.
Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – tu przeczytasz praktyczny poradnik.
Malowanie mebli na biało krok po kroku
Jak pomalować meble na biało? Trzymaj się tych kilku prostych kroków, a efekt z pewnością przerośnie Twoje oczekiwania.
Krok 1. Rozkręcanie i zabezpieczanie mebli
Zanim zabierzesz się do malowania mebli kuchennych czy jakichkolwiek innych mebli, zacznij od rozkręcenia wszystkich ruchomych elementów (ale uwaga – tak, byś bez trudu skręcił je po zakończeniu malowania). Wykręć przede wszystkim uchwyty i drzwiczki – dzięki takiej dekonstrukcji malowanie przebiegnie szybciej i będzie bardziej precyzyjne. Postaraj się również zabezpieczyć taśmą te elementy, których nie chcesz malować, a nie dasz rady ich wykręcić (np. wnętrza szuflad).
Krok 2. Przygotowanie powierzchni mebli do malowania
Przed malowaniem wszystkie powierzchnie należy przede wszystkim dokładnie umyć – wystarczy woda z mydłem. Po umyciu możesz również odtłuścić meble – dobrze sprawdzi się tutaj zwykły ocet lub benzyna ekstrakcyjna. Jeśli zabierasz się za malowanie mebli ze sklejki, koniecznie skontroluj stan okleiny.
Jeśli okleina jest w idealnym stanie, możesz nałożyć farbę bezpośrednio na nią. Jeżeli jest uszkodzona, malowanie mebli z MDF będziesz musiał poprzedzić ściągnięciem starej okleiny. Planujesz malować drewniane meble? Zacznij od zeszlifowania starej farby i wygładzenia powierzchni drewna za pomocą papieru ściernego. Pod farbę możesz nałożyć podkładową emalię, np. Urekor D Grunt do drewna.
Krok 3. Malowanie mebli na biało
Powierzchnie przygotowane? Czas na malowanie! Do dużych powierzchni wykorzystaj wałek, a drobne elementy i trudno dostępne miejsca wykończ przy pomocy niewielkiego pędzla. Pamiętaj, by najpierw pomalować te drobiazgi, a dopiero później przystąpić do malowania większych powierzchni wałkiem. Nie nakładaj zbyt grubej warstwy farby, by uniknąć zacieków i nierówności.
Maluj pewnymi, długimi ruchami. Zazwyczaj do pokrycia mebla w 100% potrzebne są 2-3 warstwy farby. Zanim zaczniesz nakładać kolejną, koniecznie zaczekaj, aż poprzednia wyschnie. Możesz pomalować swoje meble klasycznie, ale możesz również zdecydować się na malowanie mebli na biało z przecierką, które pozwala uzyskać postarzany efekt, świetnie pasujący do wnętrz vintage.
Krok 4. Zabezpieczenie mebli (opcjonalne)
Kiedy już uzyskasz oczekiwany efekt, możesz, ale nie musisz, pokryć powierzchnię mebli dodatkową warstwą lakieru, która będzie stanowiła powłokę zabezpieczającą przed uszkodzeniami.
Malowanie mebli na biało – jaka farba będzie najlepsza?
Odnawianie mebli kuchennych czy malowanie szafy na biało nie uda się bez zastosowania odpowiednich farb, które nie tylko dobrze pokryją mebel, ale również utworzą trwałą i odporną na uszkodzenia powierzchnię. W takim razie czym pomalować meble na biało, by uzyskać oczekiwany efekt?
Do mebli, które są użytkowane ze średnią intensywnością np. komód, szaf czy nawet frontów kuchennych (ich używamy często, jednak zwykle otwierając szafki, chwytamy po prostu za uchwyt, nie narażając drzwiczek na uszkodzenie) wystarczy dobra emalia akrylowa, np. Śnieżka Supermal®. Taka farba ma łagodny zapach, jest wyjątkowo łatwa w aplikacji, szybko wysycha i jest bezpieczna (nadaje się nawet do malowania dziecięcych zabawek!). Świetnie sprawdzi się też emalia akrylowa MOJE DEKO.
Meble bardzo intensywnie użytkowane, np. stół kuchenny, przy którym cała rodzina je posiłki, spędza razem czas, pracuje i odrabia lekcje, lepiej pomalować farbą do zadań specjalnych – tu świetnie sprawdzą się farby Supermal® Emalia Olejno-Ftalowa oraz Supermal® Emalia Alkidowa, które są bardzo trwałe.
Często pozbywamy się starych, ale nadal całkiem dobrych mebli, tylko dlatego, że ich wygląd przestał nam odpowiadać. Jeśli zastanawiasz się, czy nie wymienić komody w sypialni na nową, rozważ najpierw, czy nie wystarczy przemalować jej na inny kolor. Nie da się ukryć – będzie Cię to kosztowało trochę wysiłku, ale gwarantujemy, że satysfakcja po skończonej pracy i doskonały efekt, jaki uzyskasz, wynagrodzą wszystkie trudy.
Artykuł powstał we współpracy z marką Śnieżka.