Jak kolor wpływa na samopoczucie? Sprawdź i wybierz idealne barwy do swojego mieszkania
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Farby Kabe.
Kolory wywołują konkretne emocje. Można na nie reagować pozytywnie, neutralnie, a nawet negatywnie. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierając kolor ścian w mieszkaniu, domu czy biurze dobrać je do pomieszczenia w ten sposób, aby podkreślały styl i charakter wnętrza, ale także tworzyły odpowiedni nastrój — wyzwalały właściwe emocje.
Kolor ścian – czym kierujemy się podczas wyboru?
Wybierając kolor ścian bardzo często — pomijając trendy, które przecież są zmienne — kierujemy się po prostu własnym gustem. Dlaczego kolor, który podoba się jednej osobie, dla innej jest nie do przyjęcia? W pewnym zakresie ma to związek z emocjami, które budzą konkretne kolory. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania kulturowe takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, grupy społeczne, etniczne czy religijne, z których się wywodzimy.
Wchodząc do pomieszczenia bardzo szybko wiemy, czy czujemy się w nim dobrze, czy źle. W dużej mierze ma to związek właśnie z kolorem ścian, który może naładować energią, ale również przytłoczyć. Dlatego decyzję o malowaniu wielokrotnie podejmuje się — często podświadomie — w momencie ważnych życiowych zmian. Wtedy nowy kolor ma obudzić w nas pożądane emocje. Nierzadko za zdaniem: Kolor mi się znudził stoi głębsza potrzeba wpłynięcia na aktualny stan emocjonalny.
Na jaki kolor pomalować pomieszczenie?
Wybierając nowy kolor ścian należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Jasne kolory powiększają optycznie wnętrze, a ciemne pomniejszają je. Zimne odcienie z kolei najlepiej stosować tam, gdzie jest naturalne światło, a ciepłe tam, gdzie pomieszczenie oświetlone jest sztucznym światłem.
Na małych powierzchniach warto przemyśleć zastosowanie jednego koloru lub kolorów z tej samej palety odcieni. Na większych należy pamiętać, że zbyt wiele kolorów — nawet jeśli każdy z nich jest w innym pomieszczeniu — również może spowodować chaos, a przez to negatywne emocje.
Jak kolory wpływają na nasze emocje?
Czerwony podnosi poziom energii w pomieszczeniu. Daje nam chęć do działania i pewność siebie. Czerwone ściany będą więc idealne w przedpokoju, gdzie pozytywnie nastroją przed wyjściem do pracy, ale także zrobią wrażenie i dodadzą wnętrzu charakteru. W jadalni czy salonie ta energia może się przełożyć na długie rozmowy z bliskimi i chęć bycia razem. Czerwony pomoże również pozbyć się chronicznego zmęczenia, a nawet pobudza apetyt.
Żółty kojarzy się ze słońcem i wakacjami, dlatego wprowadza do wnętrza radość i optymizm. Świetnie sprawdzi się w łazience czy kuchni oraz w mniejszych pomieszczeniach, ale także w gabinetach i na uczelniach, gdzie pomoże się skupić. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ żółty kolor ścian może również budzić negatywne emocje — zniecierpliwienie, gniew i frustrację.
Niebieski uspokaja i chłodzi. Dlatego jego jasny odcień jest polecany do sypialni i łazienki. Niebieski wyciszy nagromadzone w ciągu dnia emocje i pomoże w skupieniu myśli, zasypianiu oraz efektywnym śnie. Uwaga! Ciemny niebieski u niektórych osób może wyzwalać skrywany smutek.
Zielony relaksuje ciało i pomaga uwolnić się od stresu. Niezwykle istotne jest to, że ma zbawienny wpływ na zmęczone oczy, dlatego jest rekomendowany do pomieszczeń, w których pracuje się przy komputerze. Uwaga! Zieleń może obudzić w nas lenia.
Fioletowy w ciemnym odcieniu kojarzy się z luksusem i wyrafinowaniem. Pobudza wyobraźnię i kreatywność. W jasnym i ciepłym odcieniu lawendy czy lilii pomoże wypocząć, dlatego jest rekomendowany do sypialni i łazienek, w których nie ma zbyt dużo światła.
Biały odświeża wnętrze. Jego ciepłe tony sprawią, że stanie się ono przytulne i spokojne, a zimne odcienie wprowadzą formalny styl. To ponadczasowa klasyka, która kojarzy się z nowoczesnością. Sprawdzi się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w biurach, gabinetach, bankach czy kancelariach prawnych.
Czarny to tajemnica i siła. Jednak we wnętrzu może być nieco przytłaczający i depresyjny, dlatego zaleca się, aby wprowadzać go jako akcent na przykład na jedną ze ścian lub w dodatkach.
Szary to klasyczny elegancki kolor, który sprawdzi się w wielu domowych i biurowych aranżacjach. Ten wyjątkowy kolor potrafi zachęcić do działania, ale też wyciszyć i odprężyć, dlatego jest świetną propozycją wszędzie tam, gdzie chcemy wprowadzić jeden dominujący kolor.
Potrzebujesz zmiany koloru w swoim mieszkaniu, domu czy biurze? Przy wykorzystaniu wzorników K, FarbWerk, NSC, które są dostępne w Farby KABE dobierzesz odpowiednie kolory do Twojego wnętrza.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Farby Kabe.