Co musisz wiedzieć, zanim pomalujesz ściany na biało? Sprawdź
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Farby Kabe.
Biel we wnętrzach skutecznie odświeża i sprawia, że nabierają elegancji. Bez wątpienia jest to najbardziej uniwersalny, a zarazem wszechstronny kolor, który może prezentować się różnie w zależności od pomieszczenia, panującego w nim stylu czy światła docierającego z zewnątrz. Ta sama biała farba może przecież sprawić, że pokój będzie magiczny i rozświetlony lub wręcz przeciwnie – wyda się chłodny i nieprzyjazny. Często wystarczy niewielki dodatek innej barwy, by ją ocieplić lub stonować. Co musisz wziąć pod uwagę, zanim pomalujesz ściany na biało?
Naturalne światło a biały kolor ścian – o czym trzeba pamiętać?
Zanim złapiesz za pędzel i rozpoczniesz malowanie, zwróć uwagę na położenie pomieszczenia, w którym przeprowadzasz metamorfozę. Aby biel naprawdę komplementowała przestrzeń i dobrze z nią współgrała, cała aranżacja musi być dopasowana do stopnia doświetlenia pokoju. Na to, ile naturalnego światła wpada do wnętrza, ma wpływ jego umiejscowienie – jeśli znajduje się po stronie północnej, gdzie jest zdecydowanie ciemniej, możesz zastosować biel, jednak pamiętając o ciepłych dodatkach oraz umeblowaniu, które sprawi, że w środku nadal będzie przytulnie. Z kolei w pomieszczeniach, które znajdują się od strony południowej, warto połączyć biel z innymi, chłodnymi tonacjami, np. szarością, kolorem niebieskim, zielonym czy fioletowym. Te zabiegi pozwolą zachować aranżacyjną równowagę.
Biel w psychologii kolorów
Biel to barwa kojarzona ze świeżością, czystością i spokojem, dlatego świetnie sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach, w których odpoczywasz – np. w sypialni czy salonie. Jest też na tyle neutralna, że nie rozprasza, ani nie pochłania uwagi, a tym samym ułatwia koncentrację, możesz więc pomalować na biało pokój dziecka czy domowe biuro. Z tego samego względu kolor biały jest często wybierany do gabinetów, klinik czy innych przestrzeni publicznych.
Z czym łączyć biel?
Z czym warto łączyć biel, by wydobyć jej potencjał? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Zależy Ci na tym, by pomieszczenie było przytulne i zachęcało do relaksu? Postaw na elementy, które ocieplą biel. Będzie to przede wszystkim drewno w ciepłych, jasnych odcieniach – podłoga, schody, ramy okien, stolarka drzwiowa, naturalne meble i dodatki pięknie wkomponują się w zimną biel, całkowicie zmieniając jej wizerunek.
Nie planujesz przeprowadzania gruntowego remontu? W tej sytuacji możesz wprowadzić do białego wnętrza efektowne dekoracje, które wyczarują w środku przytulny klimat – mięsisty koc, gruby dywan z wyraźną strukturą, stos miękkich poduszek, a także elementy wykonane z wikliny czy rattanu, które szybko je ocieplą.
Jeśli jednak urządzasz przestrzeń formalną lub zależy Ci na minimalistycznym, chłodnym efekcie – unikaj tego typu ozdobników. Meble, które wybierzesz, powinny mieć zimną kolorystykę, np. odcieni szarości, wśród dodatków mogą zagościć natomiast elementy z czarnego metalu, skóry i szkła. Nie musisz całkowicie rezygnować z drewna, ale stawiaj na jego zimne, bielone odcienie. A może zależy Ci na jak najbardziej minimalistycznym efekcie? Jeśli tak, to zdecyduj się na monochromatyczną stylizację w klimacie total look, dobierając do białych ścian inne elementy utrzymane w tym kolorze.
Śnieżnobiałe ściany doskonale komponują się też z materiałami, takimi jak beton, cegła i kamień dekoracyjny. Ze względu na swój uniwersalny charakter, świetnie sprawdzają się również jako towarzystwo dla wzorzystych tapet, dopełnienie eleganckich sztukaterii czy modnych, kolorowych lamperii.
Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje biel?
Biel idealnie sprawdzi się w większości wnętrz, są jednak style, z którymi białe ściany komponują się fenomenalnie i trudno wyobrazić sobie inną bazę takich aranżacji. Jest to przede wszystkim styl skandynawski, którego absolutną podstawą są jasne, chłodne kolory. Nordycką scenerię należy maksymalnie rozjaśnić, biel jest więc najlepszym wyborem, ponieważ nie tylko skutecznie rozświetli, ale również optycznie powiększy przestrzeń. Scandi to także natura i wszelkie materiały, które się z nią kojarzą, a więc: drewno, wiklina, rattan, len, bawełna. Nie brakuje tutaj też pięknych, zielonych roślin. Takie połączenia są charakterystyczne dla modnych odmian tego stylu, czyli scandi boho czy japandi.
Jeśli chcesz wprowadzić do domu czy mieszkania styl rustykalny, biel również będzie odpowiednim tłem. Szczególnie w połączeniu z dużą ilością naturalnego, litego drewna, retro dodatkami nawiązującymi do estetyki modern rustic czy cottagecore, jak bibeloty wyszperane na pchlim targu, bukiet suszonych kwiatów czy obraz w wysłużonej ramie. Biel podkreśli także wystrój w stylu klasycznym, stając się neutralnym tłem dla stylowych mebli i eleganckich dekoracji. Pięknie komponuje się z kolorami metalicznymi, a w szczególności złotem w wersji tradycyjnej czy postarzanej. Biel to też doskonały pomysł do domów wakacyjnych, hoteli, spa i tych miejsc, które służą wypoczynkowi, relaksowi i kojarzą się ze słonecznym latem, bielą domów na Santorini czy piasku na hiszpańskich plażach.
Biały kolor ścian dobrze współgra także z tymi nieco zimniejszymi wnętrzami, urządzonymi w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy soft loft, będącym łagodniejszą wersją estetyki industrialnej. Tam często łączy się z surowym betonem, kamieniem, metalem czy szkłem. W takich zestawieniach biel skutecznie odświeża i sprawia, że nawet obecność mebli czy dodatków w ciemnych kolorach, takich jak czerń czy antracyt, nie oddziałuje przytłaczająco na domowników. By w tym wydaniu biel nie wydała się zbyt kliniczna, możesz połączyć ją z szarością – w dekoracjach i na ścianach. Co istotne, biel pasuje do większości aranżacji i ozdobi zarówno salon, jak i kuchnię, łazienkę czy sypialnię. To dodatki, dla których biel jest idealnym tłem, określą styl pomieszczenia.
Przemalowanie ścian na biało to prosty i skuteczny sposób na odświeżenie wnętrza. Żaden inny kolor nie zapewni Ci takiej swobody, jak biel, równocześnie sprawiając, że przestrzeń stanie się ponadczasowa i elegancka. Należy jednak pamiętać o tym, aby białe ściany zawsze utrzymywać w nieskazitelnej czystości. W innym wypadku efekt, który udało się osiągnąć dzięki bieli, szybko przeminie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Farby Kabe.