Remont małej kuchni w bloku – 6 trików, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Mała kuchnia to wielkie wyzwanie – jeśli planujesz urządzenie takiego wnętrza, to z pewnością już o tym wiesz. To nie tylko konieczność zmieszczenia wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia na niewielkiej powierzchni, ale również dobór odpowiednich kolorów i rozwiązań, dzięki którym pomieszczenie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Jak optycznie powiększyć małą kuchnię? Oto 6 sprawdzonych sposobów!
1. Mała kuchnia? Stawiaj na jasne kolory!
Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory potrafią optycznie powiększyć przestrzeń – odbijają więcej światła, dzięki czemu przestrzeń wydaje się przestronna, jasna i otwarta. Efekt ten spotęguje ujednolicenie kolorystyki ścian oraz podłóg, a nawet zabudowy meblowej. Zatarte w ten sposób granice sprawią, że mała kuchnia optycznie się powiększy. Jeśli malujesz ściany w kuchni, stawiaj na delikatne odcienie beżów czy szarości, a także na ponadczasową biel. W niewielkich wnętrzach dobrze sprawdzają się również pastele – jeśli więc nie jesteś miłośnikiem białych kuchni, postaw na rozbielone odcienie błękitu czy pudrowego różu. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniej farby.
Ściany w kuchni narażone są na wilgoć, oddziaływanie pary wodnej, a także różnego rodzaju zabrudzenia, warto więc szukać produktów stworzonych z myślą o wymagających warunkach tego typu pomieszczeń. Najlepiej sprawdzi się ceramiczna farba, która tworzy powłoki o właściwościach hydrofobowych, dosłownie odpychających płynne zabrudzenia, np. Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom – jest odporna na plamy, również te tłuste, a także wielokrotne zmywanie i szorowanie. Taka farba dodatkowo ochroni kuchenne ściany przed ewentualnym rozwojem bakterii i grzybów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że jasne kolory ścian w Twojej małej kuchni pozostaną czyste i piękne, a na kolejne malowanie zdecydujesz się dopiero wtedy, gdy zamarzy Ci się metamorfoza wnętrza.
2. Błyszczące powierzchnie i lustra w małej kuchni
Jasne kolory to jedno, kolejnym krokiem jest… blask! Powierzchnie odbijające światło sprawiają, że wnętrze optycznie się powiększa, a dodatkowo nabiera wyjątkowej elegancji. Wybierając meble do małej kuchni, zdecyduj się na jasne fronty w wysokim połysku, a jeśli nad kuchennym blatem mają pojawić się płytki – postaw na minimalizm i blask. Dzięki temu Twoja kuchnia będzie prezentowała się świeżo i przestronnie. By podkręcić ten efekt, możesz również wprowadzić do wnętrza elementy lustrzane – w formie dodatków lub dominujących dekoracji. Lustro w małej kuchni, czy to w formie dużej tafli, czy efektownego detalu, nada przestrzeni głębi i dodatkowo ją rozświetli.
3. Oświetlenie do małej kuchni – co wybrać?
Najważniejszą rolę w optycznym powiększaniu przestrzeni odgrywa światło – zarówno dzienne, jak i te sztuczne. Urządzając małą kuchnię, zadbaj o to, by możliwie odsłonić okna, rezygnując z ciemnych rolet czy ciężkich osłon i zaplanuj kilka źródeł oświetlenia. Powinno znaleźć się w niej oświetlenie centralne, czyli lampa lub plafon, który równomiernie oświetli pomieszczanie, a także oświetlenie zadaniowe, np. punktowe lub liniowe zamontowane nad blatem roboczym. Zdarza się, że zbyt słabe światło sprawia, że kuchnia wydaje się mniejsza, a kolory ciemniejsze, niż są w rzeczywistości – zwróć więc uwagę na odpowiednią moc żarówek i temperaturę barwową. Najlepiej stawiać na światło neutralne, które nie zmieni optycznie koloru ścian, a równocześnie nie sprawi, że kuchnia wyda się zimna i nieprzystępna.
4. Minimalizm – idealne rozwiązanie do małej kuchni
Minimalizm to proste formy i neutralne kolory, czyli rozwiązania szczególnie mile widziane w małej kuchni. Warto jednak pamiętać, że nic tak nie pomniejsza wnętrza, jak… nadmiar przedmiotów. Ustawione na blacie naczynia, kuchenne bibeloty i dodatki nie tylko zabierają potrzebną na co dzień przestrzeń roboczą, ale dodatkowo sprawiają, że kuchnia wygląda na nieuporządkowaną. Ogranicz do niezbędnego minimum rzeczy, które chcesz przechowywać na widoku, a resztę schowaj do szafek. Warto przy tym zaplanować funkcjonalne systemy organizacji, które sprawią, że we wnętrzu łatwiej będzie utrzymać porządek – różnorodne pojemniki pozwolą wygodnie posegregować wszystkie elementy wyposażenia, uwalniając blat od nadmiaru przytłaczających przedmiotów. To szybki sposób na to, by optycznie powiększyć każdą kuchnię.
5. Niewielki metraż kuchni – wykorzystaj go w pełni
Remontując małą kuchnię, postaraj się wykorzystać każdy centymetr powierzchni. W takich wnętrzach warto stawiać na wysoką zabudowę w jasnych kolorach, która nie tylko zapewni domownikom mnóstwo miejsca do przechowywania, ale również optycznie powiększy pomieszczenie, sprawiając, że wyda się wyższe, niż jest w rzeczywistości. Sprzęty, takie jak lodówka czy zmywarka, warto ukryć w zabudowie, co skutecznie ujednolici wystrój i wizualnie powiększy kuchnię.
6. Mała kuchnia z płytkami w dużym formacie
Wielkoformatowe płytki pozwalają uzyskać efekt gładkiej tafli – ułożone na podłodze sprawią, że mała kuchnia optycznie zyska na metrażu, a umieszczone na ścianie nad blatem, nie zaburzą wystroju dużą ilością łączeń. Warto stawiać na minimalistyczne płytki w neutralnych odcieniach, pozbawione wzorów czy faktury 3D – najlepszym wyborem będą gładkie kafle w połysku, które pięknie odbijają światło. Jeśli nasza kuchnia zamknięta jest za drzwiami, warto pomyśleć o „otwarciu jej” na korytarz i połączeniu sąsiadujących wnętrz za pomocą jednolitej podłogi.
Mała kuchnia w bloku może być wygodna, funkcjonalna i piękna! Urządzając takie wnętrze, warto korzystać ze sprawdzonych sposobów na optycznie powiększenie przestrzeni – dzięki nim kuchnia stanie się jasna i pełna światła. Odpowiednio dobrane kolory, połyskujące powierzchnie, oświetlenie i minimalistyczne rozwiązania potrafią zdziałać cuda i zamienić niewielkie pomieszczenie w efektowne kulinarne królestwo.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.