6 sposobów na czyszczenie zlewu granitowego – który wybierzesz?
Czyszczenie zlewu granitowego to nic trudnego! Podobają Ci się granitowe zlewy, ale martwisz się, czy ich codzienna pielęgnacja nie będzie zbyt czasochłonna? Mamy dobre wiadomości – zlew granitowy nie jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości niż inne zlewy. Jak i czym czyścić zlew granitowy? Podpowiadamy!
1. Czym czyścić zlew granitowy? Płynem do naczyń!
Najprostsze rozwiązania zazwyczaj są najlepsze. Zanim zaczniesz rozmyślać nad specjalnymi środkami do czyszczenia zlewu granitowego, wypróbuj… zwykły płyn do naczyń, który na pewno już masz w kuchni.
Jeśli o będziesz regularnie dbać o zlew, zwyczajnie nie dopuścisz go do stanu, który będzie wymagał zastosowania specjalnych środków. Każdego wieczoru umyj zlew gąbką z odrobiną delikatnego płynu do naczyń, a granit długo będzie wyglądał jak nowy.
2. Czyszczenie zlewu granitowego z kamienia – specjalne środki
Na Twoim zlewie zgromadził się kamień? Skutecznym sposobem na czyszczenie zlewu granitowego z kamienia jest wykorzystanie specjalnych środków, dzięki którym usuniesz kamień szybko i bez trudu. Pamiętaj jednak o tym, by wybierać łagodne, delikatnie działające środki – agresywne detergenty mogą uszkodzić powierzchnię zlewu.
3. Czyszczenie zlewu granitowego sodą
Nawet jeśli każdego dnia będziesz dbał o swój zlew, od czasu do czasu warto dokładniej wyczyścić go z gromadzących się osadów. Jeśli szukasz sposobu na ekologiczne czyszczenie zlewu granitowego, z pomocą przyjdzie soda.
Sporządź pastę czyszczącą – wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Wlewaj płyn stopniowo, tak by uzyskać konsystencję papki. Tak przygotowany środek czystości nałóż na gąbkę lub ściereczkę i wyczyść całą powierzchnię zlewu. Czyszczenie zlewu granitowego sodą jest skuteczne w przypadku gromadzącego się podczas codziennego użytkowania kamienia oraz innych nieestetycznie wyglądających osadów.
4. Czyszczenie zlewu granitowego octem
Dobrym sposobem na pozbycie się kamienia i osadów z granitowego zlewu jest przyjaciel każdego domu, czyli stary dobry ocet. Wymieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1 i tak przygotowanym roztworem dokładnie umyj cały zlew. Odczekaj chwilę, by ocet miał szansę zadziałać i jeszcze raz przetrzyj całość, a następnie spłucz ciepłą wodą.
5. Jak dbać o zlew granitowy? Regularnie
Jak wyczyścić zlew granitowy? Beżowy zlew jest nieco trudniejszy w utrzymaniu – pamiętaj o tym, urządzając swoją kuchnię. Musisz wiedzieć też o tym, że granit nie lubi się z mocno barwiącymi substancjami, które mogą powodować przebarwienia na powierzchni zlewu, szczególnie widoczne na jasnych kolorach. Jeśli wylewasz do zlewu resztki soku z buraków, kawy czy zupy z dużą ilością kurkumy, pamiętaj o tym, by jak najszybciej spłukać barwiące płyny.
Zastanawiasz się, czym usunąć przebarwienia, jeśli już się pojawiły? W takim wypadku świetnie sprawdzi się czyszczenie zlewu granitowego octem. Wypełnij zlew mieszanką wody i octu w proporcjach 1:1 i zostaw na noc. Rano dokładnie wyczyść całość płynem do naczyń lub pastą z sody.
6. Jak odnowić zlew granitowy? Użyj oleju
Jeśli Twój zlew ma już swoje lata, nawet jeśli dbasz o niego regularnie, może się zdarzyć, że stanie się nieco matowy. Jest na to sposób. Minimum raz w tygodniu przetrzyj powierzchnię odrobiną zwykłego oleju kuchennego. Wystarczy ok. 1 łyżka dowolnego tłuszczu, by zlew nabrał blasku oraz by jego kolor znów stał się równy i intensywny. Nałóż olej na powierzchnię zlewu ściereczką lub pędzelkiem, a następnie dokładnie powycieraj ręcznikiem papierowym. Taki zabieg zajmie Ci nie więcej niż 5 min, a różnica w wyglądzie będzie ogromna!
Psst… olejowanie bardzo dobrze robi również tradycyjnym zlewom stalowym.
Tak jak każdy inny zlew, również zlew granitowy najlepiej czyścić regularnie, korzystać z delikatnych środków oraz raz w tygodniu olejować jego powierzchnię. Tak traktowany zlewozmywak będzie z pewnością wyglądał pięknie przez długie lata.